30 mar 2016 20:46

30 mar 2016 20:46

Avslutning i Billingehov

ISHOCKEY: SIK-ungdomar satte punkt för säsongen

Skövde IK arrangerade sin traditionella ungdomsavslutning på onsdagen och många ungdomar fick pris efter väl genomförd säsong.

Samtliga lag i Skövde IK:s ungdomsverksamhet, från skridskoskolan ända upp til U16 fanns på plats i Billingehov på onsdagskvällen och fick ta emot pris. Spelare från A-laget agerade prisutdelare och ungdomslagen fick komma ut på isen för att ta emot pris.

Innan prisutdelningen hade skridskoskolan uppvisning och senare spelades det traitionsenligt match mellan Skövde IK:s A-pojkar och klubbens A-lag. Ett populärt inslag för de yngre förmågorna som fick chansen att mäta sig med idolerna i A-laget.

Totalt deltog tio lag, och ungefär 200 ungdomar, från U7 till U 16 på onsdagens ungdomsavslutning.

I samband med avslutningen delades också guldpipan ut till en framstående ungdomsdomare i de egna leden.

Samtliga lag i Skövde IK:s ungdomsverksamhet, från skridskoskolan ända upp til U16 fanns på plats i Billingehov på onsdagskvällen och fick ta emot pris. Spelare från A-laget agerade prisutdelare och ungdomslagen fick komma ut på isen för att ta emot pris.

Innan prisutdelningen hade skridskoskolan uppvisning och senare spelades det traitionsenligt match mellan Skövde IK:s A-pojkar och klubbens A-lag. Ett populärt inslag för de yngre förmågorna som fick chansen att mäta sig med idolerna i A-laget.

Totalt deltog tio lag, och ungefär 200 ungdomar, från U7 till U 16 på onsdagens ungdomsavslutning.

I samband med avslutningen delades också guldpipan ut till en framstående ungdomsdomare i de egna leden.