31 mar 2016 15:34

31 mar 2016 15:34

Pierre tränar målvakter

ISHOCKEY

Skövde IK har gjort klart med Pierre Svensson som ny målvaktstränare till nästa säsong.

Pierre som inför förra spelåret tvingades avsluta sin aktiva karriär på grund av en allvarlig knäskada har sedan utbildat sig till målvaktstränare. Förra säsongen hjälpte han till med målvakterna i Tibro IK, men nu blir det Skövde IK. Det är meningen att Pierre skall ansvara för klubbens A-lagsmålvakter och även för de båda juniorlagens sista utposter.

Pierre som inför förra spelåret tvingades avsluta sin aktiva karriär på grund av en allvarlig knäskada har sedan utbildat sig till målvaktstränare. Förra säsongen hjälpte han till med målvakterna i Tibro IK, men nu blir det Skövde IK. Det är meningen att Pierre skall ansvara för klubbens A-lagsmålvakter och även för de båda juniorlagens sista utposter.