02 apr 2016 20:01

02 apr 2016 20:01

Klart med elitlicensen för IFK Skövde

HANDBOLL: Den fighten vann IFK Skövde

Samtidiga föreningar i herrarnas elitserie har beviljats elitlicens, förutom HK Drott Halmstad. De presenterade Svenska Handbollsförbundets liganämnd på lördagskvällen.

När liganämnde tidigare i veckan sammanträffa beslutades att HK Drott Halmstad inte beviljas elitlicens för kommande säsong.

Övriga 13 klubbar, däribland IFK Skövde, har uppfyllt kriterierna för elitlicens kommande säsong.

– Några klubbar har haft en tuff ekonomisk säsong men vi har haft en mycket bra och öppen dialog med dem. De har lämnat in delårsbokslut två gånger, prognoser, handlingsplaner och har återställt det egna kapitalet enligt våra krav, säger liganämndens ordförande Sture Kullman i ett pressmeddelande.

– Jätteskönt! Vi har kämpat för det här allihop så det är skönt att beslutet nu har kommit, säger Ingemar Karlsson i IFK Skövdes styrelse till SLA.

”Sedan IFK:s ekonomiska kris blev känd i slutet av december förra året, har det nystartade nätverket arbetat hårt för att få balans i ekonomin så att elitlicensen kunde klaras för säsongen 2016-17. Nu har alltså liganämnden gett klartecken efter att ha granskat föreningens ekonomiska situation och framtidsplan.” Så skriver IFK Skövde på sin hemsida kort efter att beslutet presenterats.

– Vi kan förstå att många nu anser att faran är över och att allt kanske inte var så allvarligt. Men det är nu vi verkligen måste börja bygga en ny och hållbar organisation in i framtiden, säger Björn Furhoff på hemsidan.

När liganämnde tidigare i veckan sammanträffa beslutades att HK Drott Halmstad inte beviljas elitlicens för kommande säsong.

Övriga 13 klubbar, däribland IFK Skövde, har uppfyllt kriterierna för elitlicens kommande säsong.

– Några klubbar har haft en tuff ekonomisk säsong men vi har haft en mycket bra och öppen dialog med dem. De har lämnat in delårsbokslut två gånger, prognoser, handlingsplaner och har återställt det egna kapitalet enligt våra krav, säger liganämndens ordförande Sture Kullman i ett pressmeddelande.

– Jätteskönt! Vi har kämpat för det här allihop så det är skönt att beslutet nu har kommit, säger Ingemar Karlsson i IFK Skövdes styrelse till SLA.

”Sedan IFK:s ekonomiska kris blev känd i slutet av december förra året, har det nystartade nätverket arbetat hårt för att få balans i ekonomin så att elitlicensen kunde klaras för säsongen 2016-17. Nu har alltså liganämnden gett klartecken efter att ha granskat föreningens ekonomiska situation och framtidsplan.” Så skriver IFK Skövde på sin hemsida kort efter att beslutet presenterats.

– Vi kan förstå att många nu anser att faran är över och att allt kanske inte var så allvarligt. Men det är nu vi verkligen måste börja bygga en ny och hållbar organisation in i framtiden, säger Björn Furhoff på hemsidan.