10 apr 2016 20:49

10 apr 2016 20:49

Full fart på Skövde Basketcup

BASKET: Två hemmalag till final i B-slutspel

Två av S:t Helenas lag nådde final i B-slutspelet i Skövde Basketcup.
Där tog det dock stopp för båda, men för pojkar 01 var det ändå en bra turnering.
– Jag är jättenöjd med helgen. Kunde inte ha varit mycket nöjdare, säger Erik Lindner som är ledare för pojkar 01.

S:t Helena nådde inga framgångar i A-slutspelet av Skövde Basketcup, men i B-slutspelet blev det alltså final för två hemmalag. Klubbens P 01-lag kom trea i sin grupp efter en seger och två förluster. Laget var nära A-slutspelet, men föll med 34–35 i den sista och avgörande gruppmatchen mot Helsingborg.

I stället blev det B-slutspel där laget tog sig till final. I semifinalen besegrades Arvika med 26–18 och i finalen ställdes S:t Helena mot Onsala Pirates. Där räckte man inte riktigt till men tränaren Erik Lindner tyckte ändå att man gjorde det bra.

– Vi mötte ett jättebra lag och spelade jämnt för det mesta, men tappade lite på slutet. Jag tror att det var attityden som saknades, säger Lindner.

Även S:t Helenas P 03-lag tog sig till final i B-slutspelet. De kom också trea i sin grupp efter en vinst och två förluster. I B-slutspelet inledde de med att vinna kvartsfinalen mot Ale med 25–13 innan Kvarnby besegrades med 26–21 i semifinalen. Efter det väntade Marbo i final och där räckte man inte riktigt till utan förlorade med 19–40.

En av tio A-finaler var den mellan Solna och Spånga i flickor 02. Det blev en jämn och spännande final som Solna till slut vann med 31–27 och lagkaptenen Shaima Hadziegric var väldigt nöjd med segern över lokalkonkurrenten. Båda lagen kommer från Stockholmstrakten och känner till varandra väl

– Vi förlorade senast mot dem i serien så det var skönt att vinna. Ren lycka vid slutsignalen, säger Shaima.

S:t Helena brukar arrangera Skövde basketcup fram på vårkanten och det här året var inget undantag. Skövde invaderades av 130 basketlag i olika åldrar och det spelades basket i många av Skövdes hallar. Klubben satsar på hög kvalitet och därför är det ett tak på 130 lag, vilket således betydde att cupen var full.

– Vi har fler sökande än vad vi klarar att ta emot. Cupen var fylld redan i januari tror jag, säger Martin Johansson i tävlingsledningen.

S:t Helena nådde inga framgångar i A-slutspelet av Skövde Basketcup, men i B-slutspelet blev det alltså final för två hemmalag. Klubbens P 01-lag kom trea i sin grupp efter en seger och två förluster. Laget var nära A-slutspelet, men föll med 34–35 i den sista och avgörande gruppmatchen mot Helsingborg.

I stället blev det B-slutspel där laget tog sig till final. I semifinalen besegrades Arvika med 26–18 och i finalen ställdes S:t Helena mot Onsala Pirates. Där räckte man inte riktigt till men tränaren Erik Lindner tyckte ändå att man gjorde det bra.

– Vi mötte ett jättebra lag och spelade jämnt för det mesta, men tappade lite på slutet. Jag tror att det var attityden som saknades, säger Lindner.

Även S:t Helenas P 03-lag tog sig till final i B-slutspelet. De kom också trea i sin grupp efter en vinst och två förluster. I B-slutspelet inledde de med att vinna kvartsfinalen mot Ale med 25–13 innan Kvarnby besegrades med 26–21 i semifinalen. Efter det väntade Marbo i final och där räckte man inte riktigt till utan förlorade med 19–40.

En av tio A-finaler var den mellan Solna och Spånga i flickor 02. Det blev en jämn och spännande final som Solna till slut vann med 31–27 och lagkaptenen Shaima Hadziegric var väldigt nöjd med segern över lokalkonkurrenten. Båda lagen kommer från Stockholmstrakten och känner till varandra väl

– Vi förlorade senast mot dem i serien så det var skönt att vinna. Ren lycka vid slutsignalen, säger Shaima.

S:t Helena brukar arrangera Skövde basketcup fram på vårkanten och det här året var inget undantag. Skövde invaderades av 130 basketlag i olika åldrar och det spelades basket i många av Skövdes hallar. Klubben satsar på hög kvalitet och därför är det ett tak på 130 lag, vilket således betydde att cupen var full.

– Vi har fler sökande än vad vi klarar att ta emot. Cupen var fylld redan i januari tror jag, säger Martin Johansson i tävlingsledningen.