11 apr 2016 22:52

11 apr 2016 22:52

Duo skrev på för IFK Skövde

HANDBOLL

IFK Skövde har skrivit kontrakt med två spelare inför nästa säsong.
Det är ungdomarna Jesper Järlfors och Jack Thurin som valt att fortsätta i den blåvita klubben.

IFK:s säsong är inte över än utan det väntar kvalspel mot Lindesberg med start på torsdag. Trots det har man börjat som om sin trupp inför kommande säsong och nu har man alltså gjort klart med två spelare i form av vänsternian Järlfors och högernian Thurin. Två lovande spelare som båda två har skrivit på för två säsonger.

– Jesper och Jack är två av våra unga spelare som vi hoppas mycket på för framtiden. Att prioritera ungdomsverksamheten är något som vi är väldigt tydliga med och det finns många lovande krafter i de egna leden. Att samarbeta med unga Skövdeprodukter är ytterst värdefullt, säger IFK Skövdes sportchef Leif Olsson på föreningens hemsida.

Järlfors spelade med A-laget redan den här säsongen medan Jack Thurin – som fyller 17 år i juni – hittills enbart har tränat med seniortruppen. Nyligen debuterade han i U18-landslaget.

Järlfros ser fram mot en fortsättning i den blåvita tröjan.

– Först måste vi förstås klara elitserieplatsen. Det är oerhört viktigt men vi är inställda på att det blir tufft. För egen del har jag fått vara med en hel del i A-laget det här spelåret, men som alla andra vill jag satsa hårt för att få mer och mer speltid kommande säsonger, kommenterar Jesper Järlfors på hemsidan.

IFK:s säsong är inte över än utan det väntar kvalspel mot Lindesberg med start på torsdag. Trots det har man börjat som om sin trupp inför kommande säsong och nu har man alltså gjort klart med två spelare i form av vänsternian Järlfors och högernian Thurin. Två lovande spelare som båda två har skrivit på för två säsonger.

– Jesper och Jack är två av våra unga spelare som vi hoppas mycket på för framtiden. Att prioritera ungdomsverksamheten är något som vi är väldigt tydliga med och det finns många lovande krafter i de egna leden. Att samarbeta med unga Skövdeprodukter är ytterst värdefullt, säger IFK Skövdes sportchef Leif Olsson på föreningens hemsida.

Järlfors spelade med A-laget redan den här säsongen medan Jack Thurin – som fyller 17 år i juni – hittills enbart har tränat med seniortruppen. Nyligen debuterade han i U18-landslaget.

Järlfros ser fram mot en fortsättning i den blåvita tröjan.

– Först måste vi förstås klara elitserieplatsen. Det är oerhört viktigt men vi är inställda på att det blir tufft. För egen del har jag fått vara med en hel del i A-laget det här spelåret, men som alla andra vill jag satsa hårt för att få mer och mer speltid kommande säsonger, kommenterar Jesper Järlfors på hemsidan.