19 apr 2016 14:27

19 apr 2016 14:27

Skövde IK förlänger med två spelare

ISHOCKEY: Målvakt och back har skrivit på ettårskontrakt

Skövde IK arbetar med nästa säsongs spelartrupp och har nu gjort klart med två spelare om en fortsättning. Målvakten David Persson-Thorsell, 21 år, och backen Albin Andersson har skrivit på ett nytt ettårskontrakt med SIK.

Skövde IK har förlängt med två spelare till nästa säsong.

Det handlar om målvakten David Persson-Thorsell, 21 år, som lånades in från Tibro IK till SIK efter jul och backen Albin Andersson, 23 år, som går mot sin femte säsong i SIK-tröjan.

De båda har skrivit på ett nytt ettårsavtal med SIK.

”David är en ung och utvecklingsbar målvakt som med rätt träning har alla förutsättningar att ta nästa steg i sin karriär. Det ska bli spännande att följa David och hans samarbete med nye målvaktstränaren Pierre Svensson”, skriver klubbens sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

”Albin är en spelare som sällan eller aldrig får de stora rubrikerna men som är på jobbet alla dagar i veckan och som alltid gör ett bra arbete i det tysta. Trots sina unga år är Albin en av lagets mest erfarna spelare vilket är mycket betydelsefullt i kommande säsongs lagbygge”, skriver Ljunggren vidare.

Skövde IK har förlängt med två spelare till nästa säsong.

Det handlar om målvakten David Persson-Thorsell, 21 år, som lånades in från Tibro IK till SIK efter jul och backen Albin Andersson, 23 år, som går mot sin femte säsong i SIK-tröjan.

De båda har skrivit på ett nytt ettårsavtal med SIK.

”David är en ung och utvecklingsbar målvakt som med rätt träning har alla förutsättningar att ta nästa steg i sin karriär. Det ska bli spännande att följa David och hans samarbete med nye målvaktstränaren Pierre Svensson”, skriver klubbens sportchef Hans Ljunggren i ett pressmeddelande.

”Albin är en spelare som sällan eller aldrig får de stora rubrikerna men som är på jobbet alla dagar i veckan och som alltid gör ett bra arbete i det tysta. Trots sina unga år är Albin en av lagets mest erfarna spelare vilket är mycket betydelsefullt i kommande säsongs lagbygge”, skriver Ljunggren vidare.