20 apr 2016 06:00

20 apr 2016 06:00

Tar ett samhällsansvar

FOTBOLL: Inför division 6-starten

I Tidans IF handlar det om mer än bara fotboll.
Klubben jobbar hårt för att få in nyanlända i samhället genom just fotbollen.
– Det är ett lyckat integrationsprojekt. Vi har fått in många nya spelare i olika åldrar, säger Jacob Lindroth som tränar föreningens seniorlag.

I Tidan finns det flera boendeplatser för asylsökande dit många flyktingar och flerbarnsfamiljer från krigshärjade länder har kommit.

För samhällets fotbollsförening Tidans IF har tillkomsten av asylsökande barn i olika åldrar gett ett välbehövligt tillskott i flera av föreningens ungdomslag, som liksom andra föreningar kämpar med att få hop tillräckligt med spelare.

Trygghet och gemenskap är ledorden i Tidans IF:s verksamhet.

Tar samhällsansvar

Det handlar om att ta ett viktigt samhällsansvar.

– Det känns kul att vi som förening kan bidra och hjälpa människor in i det svenska samhället. Genom fotbollen blir vi en länk in i samhället för dem, säger Jacob Lindroth som är tränare för klubbens seniorlag och som har duon Hans Kenndal och Peter Lindgren vid sin sida.

Lindroth berättar att klubben hade spelare från elva olika nationaliteter med i förra årets representationslag.

I år är det något färre men utmaningen är densamma.

– Det kan vara svårt ibland med språket men samtidigt är fotboll en global sport och de vet hur fotboll spelas. Det är naturligt på något sätt, säger Lindroth.

– Vi har fått in nya spelare i hela föreningen och i seniorlaget är det för närvarande åtta, tio spelare med andra nationaliteter. Det kan även tillkomma nya spelare under säsongen, fortsätter Tidantränaren.

Arbetet fortgår

Fotbollsmässigt noterade Tidans IF en hedersam fjärde plats i division 6 förra säsongen. Den här säsongen räknar Lindroth och laget med att det blir tuffare i en serie med flera lokala lag där bland andra Mölltorp-Breviks AIF, Hörnebo SK och Forsviks IF också ingår.

Tidans IF har framför allt tappat viktiga duon Viktor Luis Larsson och Rass Bukiew som gått till nyblivna division 3-laget IFK Mariestad.

Oavsett om spelare lämnar fortskrider Tidans IF:s viktiga arbete på orten.

I Tidan finns det flera boendeplatser för asylsökande dit många flyktingar och flerbarnsfamiljer från krigshärjade länder har kommit.

För samhällets fotbollsförening Tidans IF har tillkomsten av asylsökande barn i olika åldrar gett ett välbehövligt tillskott i flera av föreningens ungdomslag, som liksom andra föreningar kämpar med att få hop tillräckligt med spelare.

Trygghet och gemenskap är ledorden i Tidans IF:s verksamhet.

Tar samhällsansvar

Det handlar om att ta ett viktigt samhällsansvar.

– Det känns kul att vi som förening kan bidra och hjälpa människor in i det svenska samhället. Genom fotbollen blir vi en länk in i samhället för dem, säger Jacob Lindroth som är tränare för klubbens seniorlag och som har duon Hans Kenndal och Peter Lindgren vid sin sida.

Lindroth berättar att klubben hade spelare från elva olika nationaliteter med i förra årets representationslag.

I år är det något färre men utmaningen är densamma.

– Det kan vara svårt ibland med språket men samtidigt är fotboll en global sport och de vet hur fotboll spelas. Det är naturligt på något sätt, säger Lindroth.

– Vi har fått in nya spelare i hela föreningen och i seniorlaget är det för närvarande åtta, tio spelare med andra nationaliteter. Det kan även tillkomma nya spelare under säsongen, fortsätter Tidantränaren.

Arbetet fortgår

Fotbollsmässigt noterade Tidans IF en hedersam fjärde plats i division 6 förra säsongen. Den här säsongen räknar Lindroth och laget med att det blir tuffare i en serie med flera lokala lag där bland andra Mölltorp-Breviks AIF, Hörnebo SK och Forsviks IF också ingår.

Tidans IF har framför allt tappat viktiga duon Viktor Luis Larsson och Rass Bukiew som gått till nyblivna division 3-laget IFK Mariestad.

Oavsett om spelare lämnar fortskrider Tidans IF:s viktiga arbete på orten.

Premiäromgången

Division 6 Mariestad

22/4:

Hörnebo SK–Forsviks IF

Tidans IF–Gullspångs IF

Mariestads BK–Torsö BIF

IF Weimer Lyrestad–Björsäters IF

23/4: Mölltorp-Breviks AIF–Tidavads IF

Hova IF–Moholms SK