25 apr 2016 17:26

25 apr 2016 20:22

Högersexa klar för IFK

HANDBOLL: Christopher Hedberg byter Aranäs mot Skövde

IFK Skövde säkrade på söndagen nytt kontrakt i elitserien och kan börja blicka framåt. Redan nu presenterar man sitt första nyförvärv inför nästa säsong.
Christopher Hedberg, en högersexa från Aranäs, har bestämt sig för IFK Skövde.

IFK:s arbete med att bygga en trupp inför nästa säsong kan intensifieras nu när man vet att det blir elitserien även i fortsättningen. På måndagen presenterades Christopher Hedberg som klubbens första nyförvärv inför nästa säsong.

– Det känns som en härlig utmaning. Skövde är en handbollstad och det ska bli kul att testa något nytt, säger 23-årige Christopher i ett pressmeddelande från IFK Skövde.

Högersexan har Karlstadklubben Hellton som moderklubb, men har gått på handbollsgymnasiet i Alingsås och spelade då för Alingsås HK. Efter det har han gjort fem säsonger i Aranäs, men nu väntar alltså nästa steg i karriären.

– Jag har stora ambitioner med mitt handbollsspelande och kände att det var dags att prova något nytt. Att få vara del i IFK Skövdes satsning på att åter tillhöra de främsta lagen i svensk handboll känns onekligen spännande, fortsätter Christopher.

Den här säsongen gjorde han 94 mål för Aranäs i elitserien och satte 70 procent av sina skott, vilket är klart bättre än Jonathan Ericsson (59%) och Adrian Sifre Flores (51 %), som var IFK:s högersexor den här säsongen.

Leif Olsson är sportansvarig i IFK Skövde och är belåten med klubbens första nyförvärv inför nästa säsong. Nu väntar ett fortsatt hårt jobb för att få till en komplett trupp.

– Nu drar vi i gång för fullt och det har vi inte kunnat göra förut. Vi måste titta på målvaktssidan och vi måste även titta på nio meter, kommenterar Olsson.

Just nu är det en hel del som är oklart kring den blåvita truppen.

– Det är väldigt många frågetecken, det är nu det drar i gång och jag har inte mycket att komma med i dagsläget, avslutar Olsson.

IFK:s arbete med att bygga en trupp inför nästa säsong kan intensifieras nu när man vet att det blir elitserien även i fortsättningen. På måndagen presenterades Christopher Hedberg som klubbens första nyförvärv inför nästa säsong.

– Det känns som en härlig utmaning. Skövde är en handbollstad och det ska bli kul att testa något nytt, säger 23-årige Christopher i ett pressmeddelande från IFK Skövde.

Högersexan har Karlstadklubben Hellton som moderklubb, men har gått på handbollsgymnasiet i Alingsås och spelade då för Alingsås HK. Efter det har han gjort fem säsonger i Aranäs, men nu väntar alltså nästa steg i karriären.

– Jag har stora ambitioner med mitt handbollsspelande och kände att det var dags att prova något nytt. Att få vara del i IFK Skövdes satsning på att åter tillhöra de främsta lagen i svensk handboll känns onekligen spännande, fortsätter Christopher.

Den här säsongen gjorde han 94 mål för Aranäs i elitserien och satte 70 procent av sina skott, vilket är klart bättre än Jonathan Ericsson (59%) och Adrian Sifre Flores (51 %), som var IFK:s högersexor den här säsongen.

Leif Olsson är sportansvarig i IFK Skövde och är belåten med klubbens första nyförvärv inför nästa säsong. Nu väntar ett fortsatt hårt jobb för att få till en komplett trupp.

– Nu drar vi i gång för fullt och det har vi inte kunnat göra förut. Vi måste titta på målvaktssidan och vi måste även titta på nio meter, kommenterar Olsson.

Just nu är det en hel del som är oklart kring den blåvita truppen.

– Det är väldigt många frågetecken, det är nu det drar i gång och jag har inte mycket att komma med i dagsläget, avslutar Olsson.

Läget i IFK Skövde

Så här är läget i IFK Skövde inför nästa säsong. Sex spelare är helt klara medan diskussioner pågår med ett flertal.

Klara: Rasmus Wremer, Kristian Svensson, Adam Samuelsson, Jesper Järlfors, Jack Thurin, Christopher Hedberg.

Ännu inte klara: Fredrik Arvidsson, Jonathan Eriksson, Victor Röxner, Joakim Svensson, Charlie Röxner, Mattias Obermüller, Alfred Ehn, Max Skog, Adrian Sifre Flores, Christoffer Eriksson, Henrik Nordlander.

Lämnar: Robert Lechte (slutar), Markus Stegefelt (HBV Balingen Weilstetten).