27 apr 2016 16:12

27 apr 2016 16:19

Offensiv back förlänger med Skövde IK

ISHOCKEY

Oscar Niklasson, 21 år, fortsätter i Skövde IK.
Den offensive backen, som har IFK Falköping som moderförening, har skrivit på ett nytt ettårsavtal med klubben.

Skövde IK har gjort klart med backen Oscar Niklasson, 21 år, om en förlängning.

Niklasson, som ursprungligen är från Falköping och inför förra säsongen kom till SIK efter fyra år i Färjestad BK:s organisation, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.

”Oscar har sina främsta kvaliteter i det offensiva spelet och kan beskrivas som en skridskostark back med ett mycket bra och effektivt skott”, skriver klubbens sportchef Hans Ljunggren på klubbens hemsida.

”Tyvärr slutade Oscars första år i SIK allt för tidigt då han råkade ut för en huvudskada i början av januari vilket höll honom borta från spel resten av säsongen. Nu är Oscar helt återställd och tränar för fullt med laget som är inne på fjärde barmarksveckan under nye tränaren Tomas Kempes ledning”, skriver Ljunggren vidare.

Skövde IK har gjort klart med backen Oscar Niklasson, 21 år, om en förlängning.

Niklasson, som ursprungligen är från Falköping och inför förra säsongen kom till SIK efter fyra år i Färjestad BK:s organisation, har skrivit på ett nytt ettårsavtal.

”Oscar har sina främsta kvaliteter i det offensiva spelet och kan beskrivas som en skridskostark back med ett mycket bra och effektivt skott”, skriver klubbens sportchef Hans Ljunggren på klubbens hemsida.

”Tyvärr slutade Oscars första år i SIK allt för tidigt då han råkade ut för en huvudskada i början av januari vilket höll honom borta från spel resten av säsongen. Nu är Oscar helt återställd och tränar för fullt med laget som är inne på fjärde barmarksveckan under nye tränaren Tomas Kempes ledning”, skriver Ljunggren vidare.