29 apr 2016 16:12

29 apr 2016 16:12

Skövde IK förlänger med back

ISHOCKEY

Skövde IK har gjort klart med backen Anton Karlsson, 21 år, om en fortsättning.
Karlsson har skrivit ett ettårsavtal med SIK och går därmed mot sin tredje säsong i klubben.

Skövde IK har gjort klart med ytterligare en back till nästa säsong.

Det handlar om Anton Karlsson, 21 år, som är klar för sin tredje säsong i klubben.

”Anton är en offervillig och oöm back med allsvenska meriter från sin tid i BIK/Karlskoga. Förra säsongen var hans hittills bästa i klubben där Anton vann den interna plus/minus statistiken överlägset på +14 mål vilket visar på stabilitet”, skriver sportchef Hans Ljunggren på klubbens hemsida.

Karlsson blev skadad i slutet av säsongen men han rapporteras vara på väg tillbaka.

”Tyvärr drabbades Anton av en axelskada i slutskedet på säsongen och missade bland annat de viktiga playoffmatcherna mot Tranås. Rehabiliteringen av skadan går enligt plan och Anton kommer att vara fullt återställd i god tid före ispremiären i början av augusti”, skriver Ljunggren vidare.

Avtalet är skrivet på ett år.

Skövde IK har gjort klart med ytterligare en back till nästa säsong.

Det handlar om Anton Karlsson, 21 år, som är klar för sin tredje säsong i klubben.

”Anton är en offervillig och oöm back med allsvenska meriter från sin tid i BIK/Karlskoga. Förra säsongen var hans hittills bästa i klubben där Anton vann den interna plus/minus statistiken överlägset på +14 mål vilket visar på stabilitet”, skriver sportchef Hans Ljunggren på klubbens hemsida.

Karlsson blev skadad i slutet av säsongen men han rapporteras vara på väg tillbaka.

”Tyvärr drabbades Anton av en axelskada i slutskedet på säsongen och missade bland annat de viktiga playoffmatcherna mot Tranås. Rehabiliteringen av skadan går enligt plan och Anton kommer att vara fullt återställd i god tid före ispremiären i början av augusti”, skriver Ljunggren vidare.

Avtalet är skrivet på ett år.