11 maj 2016 15:51

11 maj 2016 18:57

En ny fullstor isyta ska byggas

ALLMÄNT: Välkommet besked ifrån kommunledningen

(UPPDATERAD)C Billingehov kommer att tillföras ytterligare en fullstor isyta.
Det beskedet gav Alliansen i Skövde när de presenterade en del av sin budgetsatsning för 2017–2019.
– Det är med stor värme och glädje som vi kan meddela att vi kan sätta i gång byggandet av en ny ishall, säger kommunalrådet Katarina Jonsson (M) under gårdagens pressträff.

Alliansen i Skövde har tidigare utlovat att sätta spaden i marken för att bygga en ny isyta i Billingehov under den här mandatperioden. Det var ett vallöfte från 2014 och det är något som nu alltså infrias. Bygget påbörjas 2017 och isytan som ska anläggas på den östra sidan av tennishallen ska färdigställas 2018.

– Nu uppfyller vi Alliansens vallöfte och gör de satsningar som vi tycker är nödvändiga på våra ungdomar. Det känns mycket bra, konstaterar kommunalrådet Katarina Jonsson (M).

Gav besked på onsdagen

På onsdagseftermiddagen gav hon beskedet på en pressträff tillsammans med de tre andra Allianspartierna som styr Skövde.

– Det här ger ungdomarna bättre träningsförutsättningar och att de slipper träna på sena kvällar eller tidiga morgnar på helgerna. Det här tror vi kommer generera ännu mer verksamhet på Lillegården, säger Jonsson.

Även Ulla-Britt Hagström (L) framhöll betydelsen med en ny isyta för ungdomarna.

– Det är glädjande att kunna göra den här satsningen på ungdomarna och underlätta i deras vardag, säger hon.

Conny Brännberg (KD) var inne på samma sak.

– Det är en satsning för framtiden och vi gör Skövde attraktivt. Vi vill inte bara säga att barn- och ungdomar är framtiden, de är också nu- och samtiden. Därför tycker vi att det är viktigt att också dagens ungdomar får bättre förutsättningar, säger han.

Viktig miljöaspekt

Kommunalrådet Leif Walterum (C) ville även lyfta fram miljöaspekten. Alliansen lägger omkring 60 miljoner kronor på en ny isyta i Billingehov och på en ombyggnation av den befintliga ytan för att få ett bättre uppvärmningssystem.

– Med den här nyinvesteringen på den befintliga isytan kommer vi att minska energianvändningen kraftigt och säkra möjligheterna att kunna ha is under en längre säsong än i dag och då till en lägre kostnad. Det är jätteviktigt. Det är bra för miljön, det är bra för Skövde och det är bra för föreningarna, säger Walterum.

Alliansen styr Skövde i minoritet men de tror att förslaget kommer att gå igenom kommunfullmäktige när beslut väl ska tas i juni.

– Jag tror chanser är mycket stora. Partierna i fritidsnämnden är överens om den här satsningen, säger Ulla-Britt Hagström.

Alliansen kommer att presentera hela sitt budgetförslag med satsningar för perioden 2017–2019 på måndag.

Föreningarna glada

Föreningarna som bedriver verksamhet i Billingehov har under många års tid framfört krav och önskemål om ytterligare en fullstor ishall/yta. Därför var det ett välkommet besked från kommunledningen.

– Det skapar jättemycket förutsättningar för föreningslivet och för att utveckla och få Skövde IK att växa vidare. Det blir en kolossal förbättring både för oss och för Skövde KK. Det är beskedet har inte riktigt sjunkit in än men det är klart att det är en stor glädje, säger Hans Ljunggren som är sportchef i Skövde IK.

Alliansen i Skövde har tidigare utlovat att sätta spaden i marken för att bygga en ny isyta i Billingehov under den här mandatperioden. Det var ett vallöfte från 2014 och det är något som nu alltså infrias. Bygget påbörjas 2017 och isytan som ska anläggas på den östra sidan av tennishallen ska färdigställas 2018.

– Nu uppfyller vi Alliansens vallöfte och gör de satsningar som vi tycker är nödvändiga på våra ungdomar. Det känns mycket bra, konstaterar kommunalrådet Katarina Jonsson (M).

Gav besked på onsdagen

På onsdagseftermiddagen gav hon beskedet på en pressträff tillsammans med de tre andra Allianspartierna som styr Skövde.

– Det här ger ungdomarna bättre träningsförutsättningar och att de slipper träna på sena kvällar eller tidiga morgnar på helgerna. Det här tror vi kommer generera ännu mer verksamhet på Lillegården, säger Jonsson.

Även Ulla-Britt Hagström (L) framhöll betydelsen med en ny isyta för ungdomarna.

– Det är glädjande att kunna göra den här satsningen på ungdomarna och underlätta i deras vardag, säger hon.

Conny Brännberg (KD) var inne på samma sak.

– Det är en satsning för framtiden och vi gör Skövde attraktivt. Vi vill inte bara säga att barn- och ungdomar är framtiden, de är också nu- och samtiden. Därför tycker vi att det är viktigt att också dagens ungdomar får bättre förutsättningar, säger han.

Viktig miljöaspekt

Kommunalrådet Leif Walterum (C) ville även lyfta fram miljöaspekten. Alliansen lägger omkring 60 miljoner kronor på en ny isyta i Billingehov och på en ombyggnation av den befintliga ytan för att få ett bättre uppvärmningssystem.

– Med den här nyinvesteringen på den befintliga isytan kommer vi att minska energianvändningen kraftigt och säkra möjligheterna att kunna ha is under en längre säsong än i dag och då till en lägre kostnad. Det är jätteviktigt. Det är bra för miljön, det är bra för Skövde och det är bra för föreningarna, säger Walterum.

Alliansen styr Skövde i minoritet men de tror att förslaget kommer att gå igenom kommunfullmäktige när beslut väl ska tas i juni.

– Jag tror chanser är mycket stora. Partierna i fritidsnämnden är överens om den här satsningen, säger Ulla-Britt Hagström.

Alliansen kommer att presentera hela sitt budgetförslag med satsningar för perioden 2017–2019 på måndag.

Föreningarna glada

Föreningarna som bedriver verksamhet i Billingehov har under många års tid framfört krav och önskemål om ytterligare en fullstor ishall/yta. Därför var det ett välkommet besked från kommunledningen.

– Det skapar jättemycket förutsättningar för föreningslivet och för att utveckla och få Skövde IK att växa vidare. Det blir en kolossal förbättring både för oss och för Skövde KK. Det är beskedet har inte riktigt sjunkit in än men det är klart att det är en stor glädje, säger Hans Ljunggren som är sportchef i Skövde IK.