19 maj 2016 21:18

19 maj 2016 21:18

Västerås testar Albin Lindgren

ISHOCKEY

Efter några säsonger i Skövde IK:s division 1-lag får backen 20-årige Albin Lindgren chansen att ta en plats i allsvenska i Västerås IK. VIK ger Albin chansen under försäsongen och kontraktet sträcker sig till den 15 september.

– Det är en modern och spelskicklig högerfattad back som utvecklats mycket för varje säsong han spelat på seniornivå. Trots sin låga ålder så har han redan 3 säsonger i division 1 med Skövde där han haft en stor roll i det offensiva spelet. Det är en spelare som är van med mycket istid och även styrt sin powerplay enhet, berättar VIK:s sportchef Andreas Appelgren på klubbens hemsida.

Appelgren känner från Mariestad Bois och även en kort sejour i Skövde IK.

Albin själv säger till samma hemsida:

– Det ska bli spännande att få komma till Västerås och försöka ta en plats i truppen. Jag har siktet inställt på spel i hockeyallsvenskan efter ett antal år i division 1.

– Det är en modern och spelskicklig högerfattad back som utvecklats mycket för varje säsong han spelat på seniornivå. Trots sin låga ålder så har han redan 3 säsonger i division 1 med Skövde där han haft en stor roll i det offensiva spelet. Det är en spelare som är van med mycket istid och även styrt sin powerplay enhet, berättar VIK:s sportchef Andreas Appelgren på klubbens hemsida.

Appelgren känner från Mariestad Bois och även en kort sejour i Skövde IK.

Albin själv säger till samma hemsida:

– Det ska bli spännande att få komma till Västerås och försöka ta en plats i truppen. Jag har siktet inställt på spel i hockeyallsvenskan efter ett antal år i division 1.