20 maj 2016 14:16

20 maj 2016 14:16

Knutsson tillbaka i SIK

ISHOCKEY

Efter att under tre år gått på hockeygymnasium hos SHL-klubben Linköpings HC återvänder Anton Knutsson, 19 år, till moderklubben Skövde IK för att göra sin första seniorsäsong.

Kontraktet är på ett år och SIK:s sportchef Hans Ljunggren skriver på klubbens hemsida:

– Anton är en allround back med stor utvecklingspotential som kommer att passa väl in i lagbygget. Att Anton dessutom är en egen produkt med bra känsla för klubben ser vi som ett extra plus när han nu ”kommer hem”.

Kontraktet är på ett år och SIK:s sportchef Hans Ljunggren skriver på klubbens hemsida:

– Anton är en allround back med stor utvecklingspotential som kommer att passa väl in i lagbygget. Att Anton dessutom är en egen produkt med bra känsla för klubben ser vi som ett extra plus när han nu ”kommer hem”.