23 maj 2016 15:41

23 maj 2016 15:41

Stannar i Melsungen

HANDBOLL: Johan Sjöstrand skrev på långtidskontrakt

Trots två år kvar på det ursprungliga kontraktet så har Johan Sjöstrand redan nu valt att förlänga med MT Melsungen.
Han har skrivit på ett nytt kontrakt som gäller till och med 2020.

Efter tre säsonger i THW Kiel har den Countryfostrade målvakten spelat den senaste säsongen i Melsungen och han har gjort bra i från sig. Klubben ligger fyra i Bundesliga just nu och ser ut att gå mot spel i Europa nästa säsong. En stor anledning till det är givetvis Sjöstrands målvaktsspel.

Av de målvakter som spelar ordinarie är Sjöstrand den med bäst räddningsprocent i ligan. 29-åringen har tagit 35,32 procent av skotten.

Tidigare under våren var Sjöstrand skadad, men nu är han tillbaka i laget och i helgen tog Melsungen en meriterande seger (30–29) mot Kiel som ligger trea.

Sjöstrand trivs uppenbarligen fint i sin tyska klubb för han har redan nu kommit överens med Melsungen om att förlänga kontraktet till och med 2020. Det förra kontraktet skulle ha löpt ut 2018.

– Det är en skön känsla när föreningen ger dig ett stort förtroende och så tidigt vill ge dig ett långt och nytt kontrakt. Mitt längsta kontrakt tidigare var på tre år med Kiel, nu kommer jag att vara minst fem år i Melsungen, säger Sjöstrand på klubbens hemsida.

Två omgångar återstår i Bundesliga och Melsungen har kvar att möta Bergischer samt Eisenach som båda befinner sig på den undre halvan av tabellen. Melsungen har fortfarande chansen att bli trea, men är tre poäng bakom Kiel.

Ner till femman Fuchse Berlin skiljer det fyra poäng och Sjöstrands lag behöver således en poäng till för att säkra fjärde platsen som innebär spel i Europa.

Efter tre säsonger i THW Kiel har den Countryfostrade målvakten spelat den senaste säsongen i Melsungen och han har gjort bra i från sig. Klubben ligger fyra i Bundesliga just nu och ser ut att gå mot spel i Europa nästa säsong. En stor anledning till det är givetvis Sjöstrands målvaktsspel.

Av de målvakter som spelar ordinarie är Sjöstrand den med bäst räddningsprocent i ligan. 29-åringen har tagit 35,32 procent av skotten.

Tidigare under våren var Sjöstrand skadad, men nu är han tillbaka i laget och i helgen tog Melsungen en meriterande seger (30–29) mot Kiel som ligger trea.

Sjöstrand trivs uppenbarligen fint i sin tyska klubb för han har redan nu kommit överens med Melsungen om att förlänga kontraktet till och med 2020. Det förra kontraktet skulle ha löpt ut 2018.

– Det är en skön känsla när föreningen ger dig ett stort förtroende och så tidigt vill ge dig ett långt och nytt kontrakt. Mitt längsta kontrakt tidigare var på tre år med Kiel, nu kommer jag att vara minst fem år i Melsungen, säger Sjöstrand på klubbens hemsida.

Två omgångar återstår i Bundesliga och Melsungen har kvar att möta Bergischer samt Eisenach som båda befinner sig på den undre halvan av tabellen. Melsungen har fortfarande chansen att bli trea, men är tre poäng bakom Kiel.

Ner till femman Fuchse Berlin skiljer det fyra poäng och Sjöstrands lag behöver således en poäng till för att säkra fjärde platsen som innebär spel i Europa.