25 maj 2016 17:46

25 maj 2016 17:46

Ehn och Samuelsson fortsätter i IFK

HANDBOLL: Blåvitt förlänger med spelare

Alfred Ehn, 21 år, och Adam Samuelsson 23 år, fortsätter i IFK Skövde.

Samuelsson har skrivit på för två nya år medan Ehns kontrakt sträcker sig över ett år.

IFK Skövdes lagbygge tar allt fastare form. Nu har klubben kommit överens med mittsexan Adam Samuelsson och vänstersexan Alfred Ehn om en fortsättning.

– Det är väldigt bra att Adam och Alfred fortsätter i IFK. De tillhör stommen i laget och kommer att bli ännu bättre för varje år som går, säger IFK-tränaren Patrik Liljestrand i en kommentar på klubbens hemsida.

Adam Samuelsson har IFK som moderklubb och har blivit en nyckelspelare i laget. Den här säsongen har han tagit ansvar både defensivt och offensivt. Samuelsson började som niometersspelare men har numera fått speltid som mittsexa.

– Adam kommer att bli bättre på linjen efter erfarenheten han samlat på sig. Han är ju som sagt niometersspelare från början och det tar lite tid att bli en bra mittsexa. Han är en viktig försvarsspelare.

Alfred Ehn har Lidköpings HK som moderklubb och kom till IFK Skövde 2013. Ehn fingerskadade sig direkt i premiären förra säsongen men kom sedan tillbaka starkt och bidrog mycket på vänsterkanten med sin fart.

– Alfred är en viktig kugge i vårt försvar och bättrar han på sin skottprocent/skottrepertoar finns det stor potential att hämta.

Samuelsson har skrivit på för två nya år och Ehn har skrivit på ett nytt ettårskontrakt.

IFK Skövdes lagbygge tar allt fastare form. Nu har klubben kommit överens med mittsexan Adam Samuelsson och vänstersexan Alfred Ehn om en fortsättning.

– Det är väldigt bra att Adam och Alfred fortsätter i IFK. De tillhör stommen i laget och kommer att bli ännu bättre för varje år som går, säger IFK-tränaren Patrik Liljestrand i en kommentar på klubbens hemsida.

Adam Samuelsson har IFK som moderklubb och har blivit en nyckelspelare i laget. Den här säsongen har han tagit ansvar både defensivt och offensivt. Samuelsson började som niometersspelare men har numera fått speltid som mittsexa.

– Adam kommer att bli bättre på linjen efter erfarenheten han samlat på sig. Han är ju som sagt niometersspelare från början och det tar lite tid att bli en bra mittsexa. Han är en viktig försvarsspelare.

Alfred Ehn har Lidköpings HK som moderklubb och kom till IFK Skövde 2013. Ehn fingerskadade sig direkt i premiären förra säsongen men kom sedan tillbaka starkt och bidrog mycket på vänsterkanten med sin fart.

– Alfred är en viktig kugge i vårt försvar och bättrar han på sin skottprocent/skottrepertoar finns det stor potential att hämta.

Samuelsson har skrivit på för två nya år och Ehn har skrivit på ett nytt ettårskontrakt.