08 jun 2016 16:38

08 jun 2016 16:38

Plussiffror för Skara HF

HANDBOLL: Positiva siffror

Nykomlingen i SHE Skara HF redovisade ett plusresultat på 162 000 kronor för verksamhetsåret 2015/2016.
Det skriver klubben i ett pressmeddelande.

Skara HF redovisade ett positivt resultat på tisdagskvällens årsmöte. Klubben gick med 162 000 kronor i vinst för verksamhetsåret 2015/2016.

Klubben har nu 800 000 kronor i kassan inför nästa säsong då klubben spelar i SHE (tidigare elitserien) efter att ha vunnit allsvenskan.

Bra publiksiffror

En bidragande orsak till klubbens positiva resultat är höga publiksiffror. Förra säsongen hade Skara HF ett publiksnitt på 767 åskådare på sina hemmamatcher. Dessutom rapporterar klubben att de har haft en positiv sponsorutveckling.

Skara HF hade 14 lag i seriespelet och totalt 250 verksamma tjejer i olika åldersgrupper.

Omval i styrelsen

Styrelsen omvaldes till stora delar och består av Gunilla Flink (ordförande ett år) Jörgen Lundh (kvarstående) Åke Wallander (omval två år) Urban Andersson (omval två år) Joacim Hallberg (nyval två år) Annika Andersson (fyllnadsval ett år) Fredrik Ström (fyllnadsval ett år) Styrelsesuppleanter Anders Karlsson (omval ett år) Annelie Kroon (nyval ett år).

Skara HF redovisade ett positivt resultat på tisdagskvällens årsmöte. Klubben gick med 162 000 kronor i vinst för verksamhetsåret 2015/2016.

Klubben har nu 800 000 kronor i kassan inför nästa säsong då klubben spelar i SHE (tidigare elitserien) efter att ha vunnit allsvenskan.

Bra publiksiffror

En bidragande orsak till klubbens positiva resultat är höga publiksiffror. Förra säsongen hade Skara HF ett publiksnitt på 767 åskådare på sina hemmamatcher. Dessutom rapporterar klubben att de har haft en positiv sponsorutveckling.

Skara HF hade 14 lag i seriespelet och totalt 250 verksamma tjejer i olika åldersgrupper.

Omval i styrelsen

Styrelsen omvaldes till stora delar och består av Gunilla Flink (ordförande ett år) Jörgen Lundh (kvarstående) Åke Wallander (omval två år) Urban Andersson (omval två år) Joacim Hallberg (nyval två år) Annika Andersson (fyllnadsval ett år) Fredrik Ström (fyllnadsval ett år) Styrelsesuppleanter Anders Karlsson (omval ett år) Annelie Kroon (nyval ett år).