04 jul 2016 17:27

04 jul 2016 17:27

En häftig upplevelse för Olivia Sandahl

FUTSAL: Skövde KIK-spelare deltog i historiska landskamper i Portugal

Det svenska F17-landslaget i futsal spelade sina första landskamper någonsin.
Sverige deltog i en fyrnationsturnering i Portugal där det blev en tredje plats.
– Jättekul. Det var en väldigt rolig upplevelse, tycker Skövdetjejen Olivia Sandahl som var en av landslagsspelarna.

14 spelare var uttagna till de första svenska futsalandskamperna, för spelare födda 1999–2000, någonsin.

En av dem var Skövde KIK:s Olivia Sandahl, 16 år.

Hon har tidigare spelat landskamper med ungdomslandslaget i fotboll men det här var första gången som Sandahl drog på sig landslagströjan i futsal (inomhusfotboll).

– Det var väldigt roligt och en stor upplevelse, säger hon.

Fyrnationsturnering

Sverige deltog i en fyrnationsturnering i Portugal mellan den 30 juni och 3 juli.

Landslaget huserade i Oliveira de Azeméis som ligger fem mil söder om Porto.

– Det var en jättebra anläggning med både en matchhall och en träningshall. Det var en hel del folk på läktarna så det var rätt så mäktigt att spela landskamper där mot stora fotbollsnationer, fortsätter Olivia Sandahl.

De tre matcherna spelades i Dr Salvador Machado-hallen, som tidigare varit värd för mästerskap, och Sverige inledde med att förlora med 1–8 mot Spanien.

– Ingen i vårt lag spelar futsal utan bara fotboll och vi hade bara haft en träning innan den här turneringen. Allt var väldigt nytt och svårt att ta in på kort tid. Vi hade bara tränat lite försvarsspel innan och visste inte var vi skulle stå i anfallsspelet, berättar Sandahl.

En seger

Premiärförlusten följdes sedan upp med en ny förlust mot Portugal med 2–4.

– Då gjorde vi en mycket bättre match men Portugal och Spanien är två bra lag med spelare som har spelat futsal länge.

Det blev dock seger i den tredje och sista matchen mot Italien med 4–0. Det innebar en svensk tredje plats i turneringen som vanns av Spanien före Portugal.

– Det var väldigt roligt att spela. Det hände mycket hela tiden. Fotboll är min sport men futsal är bra som ett komplement. Det är två helt skilda sporter men futsal är kul vid sidan om. Förbundet vill göra sporten större i Sverige och vi får se när det spelas landskamper igen, fortsätter Sandahl.

Uppehåll i seriespelet

Sandahl har nu några veckors egen träning under uppehållet innan seriespelet återupptas när Skövde KIK möter IK Rössö Uddevalla den 26 juli. Skövde KIK har haft en tung vårsäsong i division 1 norra Götaland och ligger på nedflyttningsplats med bara åtta inspelade poäng inför höstsäsongen.

– Det har inte gått så bra under våren men jag tror vi har bra chanser att avancera och säkra nytt kontrakt.

14 spelare var uttagna till de första svenska futsalandskamperna, för spelare födda 1999–2000, någonsin.

En av dem var Skövde KIK:s Olivia Sandahl, 16 år.

Hon har tidigare spelat landskamper med ungdomslandslaget i fotboll men det här var första gången som Sandahl drog på sig landslagströjan i futsal (inomhusfotboll).

– Det var väldigt roligt och en stor upplevelse, säger hon.

Fyrnationsturnering

Sverige deltog i en fyrnationsturnering i Portugal mellan den 30 juni och 3 juli.

Landslaget huserade i Oliveira de Azeméis som ligger fem mil söder om Porto.

– Det var en jättebra anläggning med både en matchhall och en träningshall. Det var en hel del folk på läktarna så det var rätt så mäktigt att spela landskamper där mot stora fotbollsnationer, fortsätter Olivia Sandahl.

De tre matcherna spelades i Dr Salvador Machado-hallen, som tidigare varit värd för mästerskap, och Sverige inledde med att förlora med 1–8 mot Spanien.

– Ingen i vårt lag spelar futsal utan bara fotboll och vi hade bara haft en träning innan den här turneringen. Allt var väldigt nytt och svårt att ta in på kort tid. Vi hade bara tränat lite försvarsspel innan och visste inte var vi skulle stå i anfallsspelet, berättar Sandahl.

En seger

Premiärförlusten följdes sedan upp med en ny förlust mot Portugal med 2–4.

– Då gjorde vi en mycket bättre match men Portugal och Spanien är två bra lag med spelare som har spelat futsal länge.

Det blev dock seger i den tredje och sista matchen mot Italien med 4–0. Det innebar en svensk tredje plats i turneringen som vanns av Spanien före Portugal.

– Det var väldigt roligt att spela. Det hände mycket hela tiden. Fotboll är min sport men futsal är bra som ett komplement. Det är två helt skilda sporter men futsal är kul vid sidan om. Förbundet vill göra sporten större i Sverige och vi får se när det spelas landskamper igen, fortsätter Sandahl.

Uppehåll i seriespelet

Sandahl har nu några veckors egen träning under uppehållet innan seriespelet återupptas när Skövde KIK möter IK Rössö Uddevalla den 26 juli. Skövde KIK har haft en tung vårsäsong i division 1 norra Götaland och ligger på nedflyttningsplats med bara åtta inspelade poäng inför höstsäsongen.

– Det har inte gått så bra under våren men jag tror vi har bra chanser att avancera och säkra nytt kontrakt.