12 jul 2016 17:42

12 jul 2016 17:42

Ny spelare till IFK Skövde

HANDBOLL: Har gjort klart med en ny vänstersexa

IFK Skövde har gjort klart med en ny vänstersexa till nästa säsong.
Det är 19-årige Max Broman, som närmast kommer ifrån HK Silwing Troja i division 1, har fått ett lärlingskontrakt med blåvitt.

– Max har gjort ett mycket gott intryck och det känns naturligtvis bra att få fler lovande ungdomar i truppen, säger IFK-tränaren Patrik Liljestrand i en kommentar på klubbens hemsida.

Max Broman, 19 år, kommer närmast från spel i division 1 med HK Silwing Troja. IFK Skövde har skrivet ett lärlingskontrakt med Broman som själv har sökt sig till klubben när det nu blivit klart att han kommer att studera till psykologisk coach på Högskolan i Skövde.

– Det ska bli riktigt kul och givetvis en utmaning att komma till en elitserieklubb, säger Max Broman till föreningens hemsida.

Han har Huddinge som moderklubb. Huddinge och Silwing Troja har ett samarbetsavtal och Max har de senaste säsongerna spelat med Huddinge i division 2 och Silwing Troja i division 1.

– Den gångna säsongen har det varit mest Silwing Troja. För min del har det handlat mest om spel som vänstersexa, men jag är inte främmande för att spela på nio meter heller, fortsätter Broman som ansluter till IFK när den gemensamma träningen återupptas om två veckor.

– Max har gjort ett mycket gott intryck och det känns naturligtvis bra att få fler lovande ungdomar i truppen, säger IFK-tränaren Patrik Liljestrand i en kommentar på klubbens hemsida.

Max Broman, 19 år, kommer närmast från spel i division 1 med HK Silwing Troja. IFK Skövde har skrivet ett lärlingskontrakt med Broman som själv har sökt sig till klubben när det nu blivit klart att han kommer att studera till psykologisk coach på Högskolan i Skövde.

– Det ska bli riktigt kul och givetvis en utmaning att komma till en elitserieklubb, säger Max Broman till föreningens hemsida.

Han har Huddinge som moderklubb. Huddinge och Silwing Troja har ett samarbetsavtal och Max har de senaste säsongerna spelat med Huddinge i division 2 och Silwing Troja i division 1.

– Den gångna säsongen har det varit mest Silwing Troja. För min del har det handlat mest om spel som vänstersexa, men jag är inte främmande för att spela på nio meter heller, fortsätter Broman som ansluter till IFK när den gemensamma träningen återupptas om två veckor.