14 jul 2016 16:40

14 jul 2016 16:41

Billingens GK:s golfvecka firar 30 år

GOLF: Lerdalaklubben jubilerar den här sommaren

Billingens GK i Lerdala jubilerar med sin golfvecka som i år arrangeras för 30:e gången i följd.
– Det är stort och det är kul att vi har kunnat köra veckan så här länge, säger Anders Karlsson som är klubbchef på Billingens GK.

Med start på lördag fram till torsdagskväll i nästa vecka arrangerar Billingens GK sin årliga golfvecka.

Den här sommaren är det dessutom 30-årsjubileum för klubbens golfvecka.

– Det är stort. Det är inte många klubbar som har riktiga golfveckor överhuvudtaget numera och framför allt inte som har kört på och varit så pass lyckade varje år. Det är absolut kul att vi har kunnat köra veckan så här länge, säger Anders Karlsson som är klubbchef på Billingens GK.

Inleds på lördag

Han började i klubben 1987 och kan inte erinra sig någon annan klubb som har kört sin golfvecka lika frekvent.

– Det är ingen som har haft golfveckor i 30 år i rad. Det vågar jag säga, fortsätter Anders Karlsson

Golfveckan i Lerdala inleds på lördag med en lagtävling, en 4-mannascramble.

– Den tävlingen drar mest folk eftersom vi kör två shotgunstarter. Förra året var det nog nästan 250 spelare som var med och vi hoppas att det blir något liknande även i år.

Sex tävlingar

Nytt för i år är att de är sex tävlingar under veckan. På torsdag arrangerar klubben en unik jubileumstävling på en specialbana.

– Normalt sett har vi bara fem tävlingar under veckan men vi har valt att lägga till en ren jubileumstävling på torsdag. Det blir då en riktig specialtävling på en omgjord bana och lite förkortad och med bara en massa skojiga saker. Det blir sedan middag och fest på kvällen som avslutning. Det ska bli kul, vi ville göra något extra när det är 30-årsjubileum, säger Karlsson.

Klubben räknar med omkring 1 000 spelare under veckan om bara vädret visar sig från sin rätta sida.

– Med den extra tävlingen som vi ska köra så hoppas vi på att vi blir runt 1000 spelare under veckan. Det är väl förhoppningen men det är beroende på om vädret vill vara med oss.

Fint prisbord

Anders Karlsson lyfter fram det fina prisbordet och faciliteterna runt om kring som förklaringar till det stora intresset för golfveckan.

– Vi har haft trogna sponsorer och vi har fantastiska priser under veckan. Det är gott och väl priser för över 100 000 kronor. Det är trevliga tävlingar som gör att folk vill vara med och fina priser. På kvällen är det sedan alltid lite mat och gemensamma prisutdelning, säger Karlsson.

Billingens GK har 750 medlemmar och känner medvind.

– Det går bra. Det rullar på bra även om vi har önskemål på att ha några flera spelare. Det känns som att det är en liten uppgång, det är ett litet större sug för golf nu än det var för några år sedan. Det känns positivt. Vi har väldigt stort tryck på våra nybörjarkurser och det är en indikation på att folk är nyfikna på sporten, funderar Anders Karlsson.

Med start på lördag fram till torsdagskväll i nästa vecka arrangerar Billingens GK sin årliga golfvecka.

Den här sommaren är det dessutom 30-årsjubileum för klubbens golfvecka.

– Det är stort. Det är inte många klubbar som har riktiga golfveckor överhuvudtaget numera och framför allt inte som har kört på och varit så pass lyckade varje år. Det är absolut kul att vi har kunnat köra veckan så här länge, säger Anders Karlsson som är klubbchef på Billingens GK.

Inleds på lördag

Han började i klubben 1987 och kan inte erinra sig någon annan klubb som har kört sin golfvecka lika frekvent.

– Det är ingen som har haft golfveckor i 30 år i rad. Det vågar jag säga, fortsätter Anders Karlsson

Golfveckan i Lerdala inleds på lördag med en lagtävling, en 4-mannascramble.

– Den tävlingen drar mest folk eftersom vi kör två shotgunstarter. Förra året var det nog nästan 250 spelare som var med och vi hoppas att det blir något liknande även i år.

Sex tävlingar

Nytt för i år är att de är sex tävlingar under veckan. På torsdag arrangerar klubben en unik jubileumstävling på en specialbana.

– Normalt sett har vi bara fem tävlingar under veckan men vi har valt att lägga till en ren jubileumstävling på torsdag. Det blir då en riktig specialtävling på en omgjord bana och lite förkortad och med bara en massa skojiga saker. Det blir sedan middag och fest på kvällen som avslutning. Det ska bli kul, vi ville göra något extra när det är 30-årsjubileum, säger Karlsson.

Klubben räknar med omkring 1 000 spelare under veckan om bara vädret visar sig från sin rätta sida.

– Med den extra tävlingen som vi ska köra så hoppas vi på att vi blir runt 1000 spelare under veckan. Det är väl förhoppningen men det är beroende på om vädret vill vara med oss.

Fint prisbord

Anders Karlsson lyfter fram det fina prisbordet och faciliteterna runt om kring som förklaringar till det stora intresset för golfveckan.

– Vi har haft trogna sponsorer och vi har fantastiska priser under veckan. Det är gott och väl priser för över 100 000 kronor. Det är trevliga tävlingar som gör att folk vill vara med och fina priser. På kvällen är det sedan alltid lite mat och gemensamma prisutdelning, säger Karlsson.

Billingens GK har 750 medlemmar och känner medvind.

– Det går bra. Det rullar på bra även om vi har önskemål på att ha några flera spelare. Det känns som att det är en liten uppgång, det är ett litet större sug för golf nu än det var för några år sedan. Det känns positivt. Vi har väldigt stort tryck på våra nybörjarkurser och det är en indikation på att folk är nyfikna på sporten, funderar Anders Karlsson.