18 jul 2016 21:39

18 jul 2016 21:40

Gjorde sin första träning

FOTBOLL: Skövde KIK:s nya amerikanska Jessica Hiskey på plats

Skövde KIK:s nyförvärv Jessica Hiskey, 22 år och från USA, gjorde på måndagen sin första träning med sin nya klubb.
– Det känns bra att få spela för Skövde och det ska bli spännande att få spela matcher, säger Hiskey till SLA innan träningen i Karstorp.

Det har varit klart ett tag att Jessica Hiskey, 22 år och från USA, ska ansluta till Skövde KIK till höstsäsongen.

Hon har varit i Sverige i ungefär en vecka men kom till Skövde under måndagen och gjorde sin första träning med laget och de nya spelarna.

– Det ska bli spännande att få lära känna dem ännu mer och jag kunde inte vara mer redo för att få börja spela matcher. Vi började träna den här veckan och det kommer bli en god erfarenhet, säger Jessica Hiskey till SLA före måndagens träning i Karstorp.

Trivs i Skövde

Hon uppskattar att få vara här.

– Jag har varit i den här staden i en dag så här långt och jag älskar den. Skövde är vackert och jag trivs här, säger Jessica Hiskey och fortsätter:

– Det är första gången jag är i Sverige och Europa överhuvudtaget. Jag har varit i Brasilien en gång och jag har faktiskt bott i Mexiko i ett år men jag har aldrig varit i den här delen av världen.

22-åringen, som har spelat fotboll sedan fem års ålder, har precis gått färdigt sina studier vid ett universitet i Mississippi där hon spelade collegefotboll i fyra år. Hon föddes i Pennsylvania men bor numera i Tennessee.

Ska lyfta laget

Nu är tanken att hon ska hjälpa Skövde KIK att klara nytt kontrakt i division 1. Laget ligger just nu på nedflyttningsplats och har tre poäng upp till säker mark inför de avslutande elva matcherna under hösten.

– Det kommer att bli bra när det drar i gång igen. Förhoppningsvis vinner vi flera matcher och kommer tillbaka starkare efter uppehållet än innan, säger Hiskey och beskriver sig själv som spelare.

– Jag spelar på mittfältet eller i backlinjen. Jag kan spela överallt men inte som forward. Jag har goda defensiva egenskaper. Jag kommer att ta med mig mycket aggressivitet till laget och en attityd att vinna bollar. Jag kommer att kriga hårt för att vinna duellerna.

Hiskey kommer till Sverige på ett tre månaders turistvisum och det påverkar inte Skövde KIK:s ekonomi i någon större utsträckning. Hiskey kommer att debutera för Skövde KIK redan på onsdag när de möter IK Gauthiod i en DM-kvartsfinal på hemmaplan.

Välkommet tillskott

För Skövde KIK är Jessica Hiskey ett välkommet tillskott till truppen.

– Hon har mestadels varit defensiv innermittfältare. Om man kollar på hennes profil så är det en grymt ödmjuk tjej som har båda fötterna på jorden. Vi tror att hon kan tillföra en hel del energi till laget och framför allt lyfta de äldre spelarna lite mer. De yngre ger alltid allt ändå, säger Skövde KIK:s tränare Michael Rosén.

– Nu ser det bättre ut på skadelistan och vi börjar få upp antalet spelare som vi kan använda oss av i truppen, fortsätter Rosén.

Klubbens kommer även att få hit ytterligare en spelare från USA och meningen med båda värvningarna är att komplettera truppen och vässa konkurrensen.

– Vi kommer att få hit ytterligare en spelare inom kort men än är inget hundraprocentigt klart, säger Rosén.

Det har varit klart ett tag att Jessica Hiskey, 22 år och från USA, ska ansluta till Skövde KIK till höstsäsongen.

Hon har varit i Sverige i ungefär en vecka men kom till Skövde under måndagen och gjorde sin första träning med laget och de nya spelarna.

– Det ska bli spännande att få lära känna dem ännu mer och jag kunde inte vara mer redo för att få börja spela matcher. Vi började träna den här veckan och det kommer bli en god erfarenhet, säger Jessica Hiskey till SLA före måndagens träning i Karstorp.

Trivs i Skövde

Hon uppskattar att få vara här.

– Jag har varit i den här staden i en dag så här långt och jag älskar den. Skövde är vackert och jag trivs här, säger Jessica Hiskey och fortsätter:

– Det är första gången jag är i Sverige och Europa överhuvudtaget. Jag har varit i Brasilien en gång och jag har faktiskt bott i Mexiko i ett år men jag har aldrig varit i den här delen av världen.

22-åringen, som har spelat fotboll sedan fem års ålder, har precis gått färdigt sina studier vid ett universitet i Mississippi där hon spelade collegefotboll i fyra år. Hon föddes i Pennsylvania men bor numera i Tennessee.

Ska lyfta laget

Nu är tanken att hon ska hjälpa Skövde KIK att klara nytt kontrakt i division 1. Laget ligger just nu på nedflyttningsplats och har tre poäng upp till säker mark inför de avslutande elva matcherna under hösten.

– Det kommer att bli bra när det drar i gång igen. Förhoppningsvis vinner vi flera matcher och kommer tillbaka starkare efter uppehållet än innan, säger Hiskey och beskriver sig själv som spelare.

– Jag spelar på mittfältet eller i backlinjen. Jag kan spela överallt men inte som forward. Jag har goda defensiva egenskaper. Jag kommer att ta med mig mycket aggressivitet till laget och en attityd att vinna bollar. Jag kommer att kriga hårt för att vinna duellerna.

Hiskey kommer till Sverige på ett tre månaders turistvisum och det påverkar inte Skövde KIK:s ekonomi i någon större utsträckning. Hiskey kommer att debutera för Skövde KIK redan på onsdag när de möter IK Gauthiod i en DM-kvartsfinal på hemmaplan.

Välkommet tillskott

För Skövde KIK är Jessica Hiskey ett välkommet tillskott till truppen.

– Hon har mestadels varit defensiv innermittfältare. Om man kollar på hennes profil så är det en grymt ödmjuk tjej som har båda fötterna på jorden. Vi tror att hon kan tillföra en hel del energi till laget och framför allt lyfta de äldre spelarna lite mer. De yngre ger alltid allt ändå, säger Skövde KIK:s tränare Michael Rosén.

– Nu ser det bättre ut på skadelistan och vi börjar få upp antalet spelare som vi kan använda oss av i truppen, fortsätter Rosén.

Klubbens kommer även att få hit ytterligare en spelare från USA och meningen med båda värvningarna är att komplettera truppen och vässa konkurrensen.

– Vi kommer att få hit ytterligare en spelare inom kort men än är inget hundraprocentigt klart, säger Rosén.