26 jul 2016 22:15

27 jul 2016 07:14

Daniel Bogren segrade

ORIENTERING: O-Ringen – tredje etappen i Sälen

Efter två riktigt tuffa och långa etapper i O-Ringen var det i går medeldistans och då slog sent startande Daniel Bogren till med etappseger i H16-klassen. Klubbkompisen Marcus Carlsson blev nia och till en viss del var sen starttid en fördel.

– Visst fanns det spår att följa men det var många spår i olika riktningar och man behövde orientera noggrant i alla fall, tyckte Daniel som nu ligger nia totalt.

Marcus är 28:e H16-kille totalt men bara 3,20 efter Daniel. Mycket kan hända fram till målgången på fredag!

Johanna trea

Även Johanna Hagström trivdes bra på etapp tre där hon också blev trea i D18 elit och bästa svenska efter en finska och norska. Johannas inledningsetapp resulterade i lite för många misstag och hon är 24:e tjej men har visat att hon fortfarande har stor kapacitet i orientering.

Rickard Djerf, Tibro OK, som inledde bra på första etappen missade på den andra men igår blev han etappnia i H18 elit trots tidig start. Det är dock långt upp till absoluta toppen.

Mångsidiga killar

Riktigt lika elitbetonad är inte satsningen för Istrumkillarna Alfred Ander och Benjamin Pauli. De tampas i H16-kort och ligger totalt efter tre etapper på plats 16 respektive 17. Alfred 21 sekunder före Benjamin.

– Vi är här för att det är kul och man träffar massor av folk. O-Ringen har nästan blivit som en vana och i år har jag faktiskt trappat ned fotbollen en del för att träna mer orientering innan O-Ringen, sa Alfred, femma på etapp tre.

– Ett riktigt bra lopp fick jag till idag!

– Jag är också med i en del andra idrotter men orienteringen är roligast. Nya platser, nya kartor och nya banor varje gång, sa Benjamin som gärna när målet på slutetappen före Alfred.

Istrumkillarna har dock valt H16-kort av ett särskilt skäl.

– Det är kortare banor och även enklare och det passar oss just nu.

Typisk O-Ringenfamilj

O-Ringen marknadsför sig hårt mot familjer och familjen Ivarsson från Tibro måste älskas av arrangörerna. Pappa Per Ivarsson med förflutet i Göteborg-Majorna kämpar i jätteklassen H35-kort och fick nästan en fullträff på etapp tre.

– Kortare och för mig och enklare än de två första då jag var riktigt trött. Då handlade det mest om att orka runt.

Pers etappfacit innan vilodagen blev 137-143-96.

– Det är väl nästan värt en helsida i tidningen, tyckte Tibrokillen som vunnit guld i junior-SM i orienteringsskytte och varit åtta på skol-SM.

– Min topp kom i junioråldern!

Hela familjen plus farfar och farmor som barnvakter deltar i O-Ringen. Sara Ivarsson springer i klassen öppen 3 och ligger 128:a. Sen ska dottern Molly följas upp i inskolningsklassen varje dag och sonen Arvid på sitt miniknat.

– Jag är ju tvungen att lära mig orientera när Per är så gripen av den här sporten. Totalt blir O-Ringenveckan riktigt tuff för oss alla men kul, avslutar Sara.

– Visst fanns det spår att följa men det var många spår i olika riktningar och man behövde orientera noggrant i alla fall, tyckte Daniel som nu ligger nia totalt.

Marcus är 28:e H16-kille totalt men bara 3,20 efter Daniel. Mycket kan hända fram till målgången på fredag!

Johanna trea

Även Johanna Hagström trivdes bra på etapp tre där hon också blev trea i D18 elit och bästa svenska efter en finska och norska. Johannas inledningsetapp resulterade i lite för många misstag och hon är 24:e tjej men har visat att hon fortfarande har stor kapacitet i orientering.

Rickard Djerf, Tibro OK, som inledde bra på första etappen missade på den andra men igår blev han etappnia i H18 elit trots tidig start. Det är dock långt upp till absoluta toppen.

Mångsidiga killar

Riktigt lika elitbetonad är inte satsningen för Istrumkillarna Alfred Ander och Benjamin Pauli. De tampas i H16-kort och ligger totalt efter tre etapper på plats 16 respektive 17. Alfred 21 sekunder före Benjamin.

– Vi är här för att det är kul och man träffar massor av folk. O-Ringen har nästan blivit som en vana och i år har jag faktiskt trappat ned fotbollen en del för att träna mer orientering innan O-Ringen, sa Alfred, femma på etapp tre.

– Ett riktigt bra lopp fick jag till idag!

– Jag är också med i en del andra idrotter men orienteringen är roligast. Nya platser, nya kartor och nya banor varje gång, sa Benjamin som gärna när målet på slutetappen före Alfred.

Istrumkillarna har dock valt H16-kort av ett särskilt skäl.

– Det är kortare banor och även enklare och det passar oss just nu.

Typisk O-Ringenfamilj

O-Ringen marknadsför sig hårt mot familjer och familjen Ivarsson från Tibro måste älskas av arrangörerna. Pappa Per Ivarsson med förflutet i Göteborg-Majorna kämpar i jätteklassen H35-kort och fick nästan en fullträff på etapp tre.

– Kortare och för mig och enklare än de två första då jag var riktigt trött. Då handlade det mest om att orka runt.

Pers etappfacit innan vilodagen blev 137-143-96.

– Det är väl nästan värt en helsida i tidningen, tyckte Tibrokillen som vunnit guld i junior-SM i orienteringsskytte och varit åtta på skol-SM.

– Min topp kom i junioråldern!

Hela familjen plus farfar och farmor som barnvakter deltar i O-Ringen. Sara Ivarsson springer i klassen öppen 3 och ligger 128:a. Sen ska dottern Molly följas upp i inskolningsklassen varje dag och sonen Arvid på sitt miniknat.

– Jag är ju tvungen att lära mig orientera när Per är så gripen av den här sporten. Totalt blir O-Ringenveckan riktigt tuff för oss alla men kul, avslutar Sara.

  • Johnny Fransson

Resultat O-ringen Sälen tredje etappen

H21E  1) Jerker Lysell, Rehns BK, 150.46 (2) 12.28

D21E  1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 131.44 (1) 12.40

H20E  1) Olli Ojanaho, Ounasvaaran Hiihtoseura, 139.58 (6) 25.07

D20E  1) Tilda Johansson, OK Orion, 127.24 (1) 29.44, 90) Emma Kindbom, IF Hagen, 215.07 (82) 47.09

H18E  1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 106.48 (1) 21.44, 13) Rickard Djerf, Tibro OK, 118.51 (9) 23.54, 95) Carl Holmberg, IF Hagen, 154.21 (68) 29.24, 100) Hampus Nyström, IF Hagen, 156.19 (99) 33.29

D18E  1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 109.38 (1) 23.56, 24) Johanna Hagström, Falköpings AIK OK, 128.32 (3) 25.16

H21E2  1) Felix Späth, Lillomarka OL, 165.46 (2) 26.00

D21E2  1) Johanna Erlandsson, Stora Tuna OK, 162.39 (1) 31.52

H20E2 

D20E2 

H18E2  1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 108.47 (3) 23.20

D18E2  1) Sofia Eriksson, Stora Tuna OK, 136.30 (11) 30.32

D10  1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 56.43 (2) 20.04, 75) Emma Ahlén, IF Hagen, 86.12 (110) 32.47

D11  1) Yrsa Röjgård, OK Kolmården, 56.30 (1) 19.08, 138) Alma Ander, Istrums SK, 158.09 (150) 63.19, 153) Maja Johansson, Gudhems IF, 231.24 (160) 97.16

D12  1) Mathea Gløersen, OL Tønsberg og Omegn, 62.36 (1) 18.59, 42) Emia Hjort, Falköpings AIK OK, 86.07 (58) 29.09, 186) Elin Danielsson, Istrums SK, 182.58 (194) 68.37

D12K  1) Emma Rindstig, SOK Viljan, 54.27 (6) 22.00

D13  1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 77.54 (2) 25.38, 41) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 108.32 (44) 34.09, 60) Vera Pettersson, Falköpings AIK OK, 116.23 (95) 42.17, 135) Malin Kindbom, IF Hagen, 161.10 (115) 47.22, 177) Sofie Strandby, SOK Träff, 260.30 (185) 83.48

D14  1) Hanna Lundberg, OK Renen, 73.06 (1) 22.52, 151) Elin Johansson, Gudhems IF, 169.23 (141) 51.46

D14K  1) Alva Pleiner, Täby OK, 76.23 (4) 25.22, 6) Matilda Ahlström, Istrums SK, 89.26 (13) 32.32, 18) Ebba Paulsson, Gudhems IF, 108.15 (41) 46.10, 25) Vera Wallin, Falköpings AIK OK, 115.39 (31) 40.52

D15  1) Jenny Baklid, Konnerud IL, 83.44 (2) 27.06, 17) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 104.03 (17) 32.40, 55) Ida Roos, IF Hagen, 122.49 (30) 34.54, 60) Alma Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 125.43 (66) 40.03

D16  1) Lotta Eerola, Tampereen Pyrintö, 92.39 (1) 25.24, 78) Tindra Hjort, Falköpings AIK OK, 130.12 (44) 34.10

D16K  1) Sara Junevik, Leksands OK, 92.27 (1) 29.08, 15) Sofia Jansson, Hjobygdens OK, 148.54 (9) 40.31

D17-20K  1) Tine Dalgaard, Kolding OK, 115.14 (3) 29.10

D18  1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 119.35 (2) 30.16, 30) Malin Jansson, Hjobygdens OK, 153.01 (67) 45.52, 43) Hedvig Reisen, IF Hagen, 160.15 (40) 39.32, 60) Lina Lundberg, Istrums SK, 172.03 (16) 34.29, 86) Evelina Peterson, Falköpings AIK OK, 210.05 (74) 49.14

D20  1) Hanna Lindström, OK Tranan, 123.44 (2) 30.05

D21-1  1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 120.34 (2) 24.41

D21-2  1) Johanna Lönnkvist, Tullinge SK, 126.47 (3) 27.47, 52) Elin Törnroth, Hjobygdens OK, 174.43 (93) 44.24, 63) Emilia Henrysson, Tibro OK, 180.16 (43) 36.41, 86) Ulrika Fredriksson, Gudhems IF, 199.33 (109) 47.51, 96) Anna Olsson, Tibro OK, 210.52 (79) 42.00, 122) Malin Andrén, Tibro OK, 248.04 (121) 56.22

D21K-1  1) Josefine Klintberg, OK Ravinen, 90.31 (1) 22.07, 12) Ida Willén, Falköpings AIK OK, 114.01 (9) 26.03, 34) Karin Klamfelt, Tibro OK, 126.29 (55) 33.03, 36) Maria Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 126.55 (33) 31.04, 52) Kristine Svensson, Falköpings AIK OK, 133.00 (73) 34.40, 117) Martina Löfving, Tibro OK, 161.40 (93) 37.33, 132) Emma Sjöberg, Tibro OK, 168.08 (146) 47.12, 162) Anna Hammar, Falköpings AIK OK, 229.26 (152) 48.54

D21K-2  1) Lene Godager Kaas, Bækkelagets SK, 97.26 (4) 27.00

D35  1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 114.09 (3) 27.43, 13) Maria Sahlén, IF Hagen, 134.56 (15) 30.25

D35K  1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 81.13 (1) 24.22, 29) Malin Sörstrand, Istrums SK, 113.35 (23) 33.07, 80) Sofia Hjort, Falköpings AIK OK, 148.25 (83) 44.49, 83) Åsa Tidquist, Falköpings AIK OK, 149.26 (65) 39.47

D40  1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 90.58 (5) 27.21, 82) Nina Ahlén, IF Hagen, 170.01 (63) 40.48

D40K-1  1) Lena Turesson, OK Renen, 80.22 (1) 24.10, 84) Jessica Holst, Hjobygdens OK, 141.39 (82) 40.43

D40K-2  1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 78.07 (1) 24.06

D45  1) Gunilla Svärd, IF Thor, 87.08 (4) 26.46

D45K-1  1) Marie Dahlgren, Filipstads OK, 89.30 (11) 32.11

D45K-2  1) Weronica Zederin, OK Nackhe, 84.38 (1) 24.59, 32) Anki Blennow, Falköpings AIK OK, 106.48 (31) 33.22, 34) Anna Stomberg, IF Hagen, 107.06 (44) 35.36, 72) Marie Anebreid, Tidaholm SOK Sisu, 132.25 (74) 42.15, 84) Anna-Karin Ryberg, OK Klyftamo, 140.46 (109) 54.03

D50  1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 82.50 (2) 24.56, 64) Maria Widmark, IF Hagen, 124.34 (85) 39.09, 67) Ann-Kristin Jansson, Hjobygdens OK, 125.20 (78) 38.12, 69) Caroline Hagström, Falköpings AIK OK, 126.21 (68) 37.10, 77) Pia Käck Fritzell, Gudhems IF, 128.34 (125) 46.48

D50K  1) Laila B Höglund, FK Herkules, 70.56 (1) 22.45, 34) Lena Reisen, IF Hagen, 100.10 (45) 34.17, 55) Lena Arnoldsson, Tidaholm SOK Sisu, 109.43 (19) 30.36, 106) Ewa Holmberg, IF Hagen, 133.38 (107) 43.12

D55  1) Elisabeth Fries, Umeå OK, 86.28 (1) 24.07, 18) Eva Rabe Magnusson, IF Hagen, 106.37 (13) 30.02, 73) Ingrid Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 132.17 (95) 41.18

D55K  1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 90.01 (14) 35.22, 3) Lotta Stigsdotter, IF Hagen, 92.18 (5) 33.02, 4) Annika Brämerson, Tibro OK, 94.21 (3) 32.34, 33) Elisabeth Fredriksson, Gudhems IF, 112.05 (22) 36.57, 70) Ann Nyström, IF Hagen, 133.13 (89) 52.55, 74) Gun Lundberg, Istrums SK, 133.51 (72) 47.51, 86) Susanne Olsson, Gudhems IF, 148.09 (87) 52.30

D60  1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 85.02 (7) 30.43, 8) Inger Westerberg, IF Hagen, 98.13 (4) 29.24, 24) Pia Svensson, Falköpings AIK OK, 116.50 (20) 35.51, 58) Evamarie Lundahl, IF Hagen, 158.49 (61) 51.51

D60K  1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 86.52 (3) 28.20, 15) Berit Klamfelt, Tibro OK, 112.06 (11) 32.02, 21) Ing-Marie Hjert, Falköpings AIK OK, 116.23 (37) 39.08, 27) Kerstin Karlsson, Tidaholm SOK Sisu, 121.44 (38) 39.38, 47) Elise Johansson, Falköpings AIK OK, 137.54 (50) 41.03, 53) Monica Abrahamsson, Gudhems IF, 141.04 (65) 46.55

D65  1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 95.25 (3) 28.07

D65K  1) Monica Djurberg, OK Tyr, 88.40 (1) 26.41, 67) Britt-Marie Rydberg, Istrums SK, 151.23 (74) 52.53, 82) Gisela Löfving, Tibro OK, 179.22 (68) 51.54

D70  1) Katharina Mo Berge, Freidig, 98.37 (2) 33.49

D70K  1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 96.35 (1) 34.05, 54) Barbro Wahlström, Istrums SK, 165.02 (51) 59.26

D75  1) Birgitta Thunell, IFK Lidingö SOK, 91.02 (1) 27.45

D80  1) Bernice Antonsson, FK Friskus-Varberg, 114.34 (1) 41.28, 6) Britta Sahl, IF Hagen, 174.41 (6) 54.34

D85  1) Gunvor Hedin-Håkansson, Markbygdens OK, 149.31 (1) 45.57

D90  1) Margareta Hansson, Storviks IF, 224.37 (1) 76.11

D95 

H10  1) Karl Aderstedt Althoff, Kungälvs OK, 43.36 (1) 14.40, 34) William Härström, Falköpings AIK OK, 63.35 (54) 24.15, 39) Julius Wiklund, Falköpings AIK OK, 65.39 (95) 28.28, 114) Adam Samuelsson, Falköpings AIK OK, 83.44 (113) 30.01, 132) Oliver Hammar, Falköpings AIK OK, 88.00 (170) 36.53

H11  1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 47.45 (1) 15.38

H12  1) Linus Vernström, Ronneby OK, 51.11 (1) 18.44

H12K  1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 53.12 (6) 21.30

H13  1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 63.10 (2) 21.07, 17) Anton Carlsson, IF Hagen, 84.25 (13) 24.27, 19) Edvin Henrysson, Tibro OK, 85.34 (18) 24.56, 145) Linus Ahlén, IF Hagen, 147.10 (168) 47.19, 167) Gustav Lidman, Tibro OK, 167.26 (161) 46.12, 188) Simon Hermansson, Gudhems IF, 188.18 (197) 63.13

H14  1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 66.04 (1) 19.57, 139) Olle Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 121.19 (186) 42.26, 150) Lukas Andrén, Tibro OK, 124.04 (197) 45.02

H14K  1) Edvin Sundström, Hestra IF, 63.48 (1) 20.16, 4) Lukas Magnerfelt, Falköpings AIK OK, 75.43 (5) 23.43

H15  1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 80.03 (3) 22.28, 19) Alfred Pettersson, Falköpings AIK OK, 98.36 (30) 28.27, 113) Marcus Hermansson, IF Hagen, 155.32 (111) 39.22, 114) Johan Holmberg, IF Hagen, 158.53 (137) 47.57

H16  1) Sander Arntzen, Asker SK, 80.14 (3) 22.24, 11) Daniel Bogren, IF Hagen, 91.27 (1) 21.55, 28) Marcus Carlsson, IF Hagen, 94.47 (9) 23.47

H16K  1) Simon Björnehäll, OK Gränsen, 94.35 (1) 26.34, 2) Johan Kindbom, IF Hagen, 102.42 (2) 28.30, 16) Alfred Ander, Istrums SK, 137.45 (5) 29.43, 17) Benjamin Pauli, Istrums SK, 138.06 (10) 34.20

H17-20K  1) Martin Nilsson, Snättringe SK, 96.25 (3) 25.14, 3) Erik Widmark, IF Hagen, 100.08 (4) 25.27

H18  1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 101.07 (9) 26.04, 13) Oscar Stomberg, IF Hagen, 128.31 (5) 25.06, 35) Simon Wiklund, Falköpings AIK OK, 146.55 (14) 27.19

H20  1) Isak Langerak, Järfälla OK, 119.46 (1) 22.57, 41) Carl Strandby, SOK Träff, 197.52 (21) 31.24

H21-1  1) John Börjesson, Tullinge SK, 148.18 (1) 25.55

H21-2  1) Veli Kangas, Helsingin Suunnistajat, 139.22 (2) 26.00, 73) Oscar Törnroth, Hjobygdens OK, 194.57 (93) 36.58, 88) Johan Olsson, Hjobygdens OK, 205.26 (150) 52.56

H21K-1  1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 105.54 (1) 23.16

H21K-2  1) Tuomo Mäkelä, Angelniemen Ankkuri, 101.49 (2) 21.25, 51) Tobias Rehnholm, Falköpings AIK OK, 147.33 (44) 30.34, 67) Jens Nyström, IF Hagen, 152.50 (84) 34.04, 70) Patrik Wallin, Falköpings AIK OK, 153.33 (130) 39.02, 75) Henrik Balagué, Falköpings AIK OK, 155.56 (83) 34.02, 105) Daniel Härström, Falköpings AIK OK, 166.52 (62) 32.12, 146) Niclas Westerberg, IF Hagen, 192.26 (65) 32.31, 147) Rikard Gustavsson, Gudhems IF, 194.56 (141) 40.14, 169) Anton Pettersson, Tibro OK, 216.59 (179) 47.46

H35  1) Harri Karlsson, Järla Orientering, 121.59 (9) 28.33

H35K  1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 94.30 (2) 26.07, 57) Thomas Gustavsson, Gudhems IF, 134.47 (49) 34.25, 111) Niklas Fallgren, Gudhems IF, 158.08 (117) 42.03, 127) Per Ivarsson, Tibro OK, 164.56 (96) 39.10, 130) Magnus Dalenstam, Istrums SK, 167.43 (129) 43.32

H40  1) Jani Lakanen, Koovee, 102.27 (2) 24.37, 57) Anders Påhlman, Istrums SK, 142.28 (62) 32.48, 111) Jan Hjort, Falköpings AIK OK, 162.34 (88) 35.12, 139) Peter Brämerson, Tibro OK, 179.33 (157) 43.16, 167) Mats Ahnheim, Tibro OK, 195.40 (129) 40.05, 169) Pär-Magnus Bjurek, Tibro OK, 197.09 (133) 40.20, 178) Jonas Lundgren, Tibro OK, 200.27 (210) 55.02, 189) Svante Andrén, Tibro OK, 207.58 (179) 45.59, 202) Greger Ahlén, IF Hagen, 218.10 (201) 51.02, 217) Thomas Ljungqvist, Tibro OK, 263.31 (220) 60.57, 221) Alexander Wickman, Tibro OK, 310.34 (227) 77.00

H40K-1  1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 89.43 (1) 22.29

H40K-2  1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 94.42 (1) 22.14, 86) Hans Påhlman, Istrums SK, 150.28 (120) 41.26, 89) Håkan Sonesson, Falköpings AIK OK, 150.42 (117) 41.12, 108) Jonas Pålsson, K 3 IF, 160.18 (111) 39.39, 128) Jonas Holst, Hjobygdens OK, 171.18 (155) 57.59, 130) Stefan Andersson, Istrums SK, 171.43 (135) 43.56, 147) Erik Andersson, Istrums SK, 199.24 (149) 48.39

H45-1  1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 102.05 (4) 25.46, 43) Jonas Niklasson, Falköpings AIK OK, 130.24 (35) 30.35, 48) Magnus Niklasson, Falköpings AIK OK, 135.13 (47) 31.47, 71) Anders Kindbom, IF Hagen, 143.09 (40) 31.03

H45-2  1) Mats Röjgård, OK Kolmården, 101.55 (1) 23.50

H45K-1  1) Kristian Palm, IK Hakarpspojkarna, 96.36 (4) 28.12

H45K-2  1) Mats Christiansson, Uddevalla OK, 89.14 (1) 24.07, 21) Mattias Hedfjärd, Gudhems IF, 98.51 (6) 26.40, 32) Mats Johnsson, Falköpings AIK OK, 104.12 (23) 28.38, 77) Anders Sträng, Falköpings AIK OK, 123.31 (91) 36.52, 119) Dennis Roos, SOK Träff, 138.18 (152) 44.07, 127) Per Carlsson, IF Hagen, 140.59 (169) 47.10, 130) Henrik Pettersson, Falköpings AIK OK, 142.22 (80) 35.20

H50-1  1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 93.24 (1) 21.13

H50-2  1) Anders Svensk, Tjällmo-Godegårds OK, 93.22 (2) 22.50, 49) Erik Löseth, Falköpings AIK OK, 130.58 (71) 34.07, 60) Jonas Hagström, Falköpings AIK OK, 136.15 (30) 29.14

H50K-1  1) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, 89.01 (11) 25.07

H50K-2  1) Mats Nylund, Bredaryds SOK, 83.28 (1) 24.17, 59) Anders Jakobsson, SOK Träff, 122.02 (55) 34.36, 64) Jonas Månsson, K 3 IF, 124.15 (63) 36.28, 114) Fritiof Andersson, Gudhems IF, 154.48 (111) 46.26, 115) Peter Ravnell, Gudhems IF, 155.09 (133) 54.22, 118) LEIF LENNART JOACIM Ahnheim, Tibro OK, 157.02 (118) 48.18, 135) Mikael Peterson, Falköpings AIK OK, 181.49 (136) 56.23, 137) Sören Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 185.00 (135) 56.01

H55  1) Lasse Jansson, Gävle OK, 93.12 (1) 23.34, 17) Lars Holmberg, IF Hagen, 110.11 (13) 28.03, 22) Ola Lundh, IF Hagen, 112.35 (22) 29.00, 146) Michael Karlsson, OK P4, 167.54 (146) 43.25, 151) Arne Sääf, Gudhems IF, 170.48 (160) 46.19, 187) Jan Sveide, IF Hagen, 314.31 (165) 47.07

H55K  1) Sune Södergrann, Tullinge SK, 81.07 (1) 22.43, 35) Stefan Stomberg, IF Hagen, 104.27 (47) 31.13, 73) Bengt Lundberg, Istrums SK, 114.13 (56) 32.23, 96) Klas Fredrikson, Istrums SK, 123.46 (96) 36.29, 143) Jens Danielsson, Istrums SK, 150.54 (119) 39.14

H60  1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 93.26 (6) 29.02, 41) Uno Magnusson, IF Hagen, 124.34 (37) 33.04, 58) Anders Eriksson, IF Hagen, 135.52 (74) 42.13, 59) Owe Törnroth, Hjobygdens OK, 136.15 (10) 30.18, 117) Hans Tuvesson, IF Hagen, 191.57 (118) 56.23, 126) Bengt Johansson, OK P4, 360.39 (134) 87.17

H60K  1) Per Lindgren, IK Hakarpspojkarna, 85.44 (9) 26.52, 6) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 91.16 (13) 27.56, 54) Tommy Westerberg, IF Hagen, 115.56 (89) 38.32, 75) Lennart Jakobsson, Tibro OK, 124.31 (69) 36.14, 91) Tommy Roos, Falköpings AIK OK, 129.20 (95) 39.04, 114) Jan-Åke Emilsson, Gudhems IF, 137.46 (102) 40.13

H65  1) Lars Jakobsson, Västerås SOK, 102.31 (11) 28.39, 33) Håkan Olsson, Hjobygdens OK, 119.32 (59) 34.32, 44) Karl Evert Svensson, IF Hagen, 123.10 (27) 31.06, 66) Lennart Sibeck, Falköpings AIK OK, 135.25 (55) 34.18, 72) Stig Johansson, Falköpings AIK OK, 136.54 (80) 38.09

H65K  1) Sven Bergström Trolin, Forsa OK, 84.05 (9) 27.09, 9) Bo Klamfelt, Tibro OK, 93.12 (10) 27.27, 17) Vidar Löfving, Tibro OK, 96.32 (5) 26.10, 100) Kurt Johansson, Falköpings AIK OK, 122.14 (77) 35.44

H70  1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 86.18 (2) 27.04, 90) Lars Wahlström, Istrums SK, 160.14 (107) 53.24, 93) Kay Svensson, OK P4, 162.57 (94) 47.31

H70K  1) S O Vikström, Skellefteå OK, 78.50 (1) 26.32, 12) Christer Ottosson, OK P4, 90.00 (7) 29.20, 30) Lars-Olof Gustafsson, OK Klyftamo, 98.44 (79) 38.42, 116) Knut Höök, OK Klyftamo, 128.27 (103) 42.02, 164) Jan Elfsberg, Falköpings AIK OK, 157.21 (159) 52.54

H75  1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 108.42 (1) 33.07, 20) Bengt Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 134.55 (50) 53.21, 57) Kuno Ekdahl, OK P4, 168.33 (89) 65.56, 68) Gunnar Bryst, Hjobygdens OK, 177.06 (80) 60.22, 81) Regor Niklasson, IK Albion, 187.37 (54) 54.17

H80  1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 78.54 (1) 21.23, 22) Stig Sahl, IF Hagen, 123.23 (18) 35.52, 41) Bertil Wiklund, IK Wilske, 174.04 (46) 58.57

H85  1) Gunnar Smistad, OL Trollelg, 121.24 (4) 42.18, 10) Torsten Björkeroth, OK P4, 145.30 (7) 45.48

H90  1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 99.41 (1) 24.19

H95 

U1  1) Elias Zederin, OK Nackhe, 44.20 (1) 12.25, 90) Alma Wickman, Tibro OK, 61.40 (106) 17.47, 175) Hugo Samuelsson, Falköpings AIK OK, 72.56 (230) 22.14

U2  1) Sofia Olsson, IK Hakarpspojkarna, 57.10 (9) 18.30, 60) Tilde Hermansson, IF Hagen, 78.28 (172) 29.35, 64) Hampus Sahlén, IF Hagen, 79.44 (35) 21.29, 122) Lova Tidquist, Falköpings AIK OK, 93.12 (71) 23.58

D21M  1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 104.56 (1) 28.03, 81) Rocío Balagué, Falköpings AIK OK, 215.15 (85) 66.11

D35M  1) Stina Carlsson, OK Letstigen, 95.53 (1) 29.34, 6) Katrine Stenlund, OK Klyftamo, 127.05 (14) 40.10, 30) Marie Wickman, Tibro OK, 152.09 (35) 49.13

D40M  1) Anna Nilsson, Gagnefs OK, 91.03 (1) 26.56, 29) Åsa Johansson, Gudhems IF, 128.35 (56) 40.52, 87) Hanna Samuelsson, Falköpings AIK OK, 160.30 (101) 48.11

D45M  1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 100.06 (3) 28.47, 17) Annelie Hallqvist, IF Hagen, 119.41 (22) 32.09, 44) Annica Henrysson, Tibro OK, 135.28 (82) 41.39, 102) Lena Carlsson Tell, IF Hagen, 163.20 (136) 50.10

D50M  1) Annette Lunde, OK Landehof, 95.02 (2) 25.33, 21) AnnKristin Andrén, Tibro OK, 133.08 (5) 30.21, 27) Kerstin Larsson, IF Hagen, 135.25 (13) 34.02, 32) Monica Laage, Falköpings AIK OK, 140.38 (49) 42.05, 79) Carina Lundh, IF Hagen, 181.31 (90) 55.24

D55M  1) Agneta Samuelsson, Fältjägarnas IF, 107.00 (4) 33.35, 36) Clary Siewertz, Gudhems IF, 170.39 (33) 50.20, 46) Margaretha Fredrikson, Istrums SK, 186.29 (45) 58.22

D60M  1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 108.43 (1) 34.21, 11) Gunnel Hultqvist, IF Hagen, 134.55 (8) 40.05, 18) Anna-Carin Molin, Falköpings AIK OK, 144.17 (33) 54.13

D65M  1) Margareta Lindgren, Värend GN OL, 142.45 (3) 41.42

D70M  1) Berit Nilsson, OK Älme, 134.08 (1) 37.55

D80M  1) Marianne Höglund, FK Herkules, 180.53 (1) 64.54

H21M  1) Martin Uglem, Melhus IL, 137.58 (7) 40.20, 31) Michael Persson, IF Hagen, 197.45 (63) 67.25, 39) Peter Kjellberg, Istrums SK, 207.24 (35) 54.35, 40) Björn Sahl, IF Hagen, 208.02 (42) 55.38, 60) Roelof Bevort, Tibro OK, 241.22 (57) 62.54

H35M  1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 117.24 (1) 30.31

H40M  1) Magnus Jansson, OK Hällen, 133.22 (1) 31.33, 64) Pär Larsson, IF Hagen, 207.52 (39) 43.39

H45M  1) Niklas Larsson, IK Uven, 108.06 (2) 27.34

H50M  1) Sven Mikkelsen, SOK Viljan, 123.18 (12) 39.52, 58) Stefan Laage, Falköpings AIK OK, 212.35 (62) 61.27

H55M  1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 96.31 (1) 29.07, 11) Jan Sahl, IF Hagen, 124.21 (17) 39.16, 22) Stefan Olsson, IF Hagen, 135.29 (24) 42.38, 39) Mark Reisen, IF Hagen, 169.13 (43) 59.23

H60M  1) Jan Kinsten, Kvarnsvedens GOIF OK, 101.36 (7) 32.26, 11) Cronje Forsgren, Tidaholm SOK Sisu, 124.45 (8) 32.31

H65M  1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 123.03 (1) 32.17

H70M  1) Pelle Florell, Gagnefs OK, 102.41 (1) 27.15

H80M  1) Bert Persson, Filipstads OK, 154.51 (1) 44.51

Open 1  1) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 70.52 (7) 22.29, 28) Karin Andersson (Nyström), IF Hagen, 114.21 (45) 32.46

Open 2  1) David Westh, Mullsjö SOK, 118.29 (5) 53.40, 17) Emma Lindqvist, Gudhems IF, 199.58 (49) 85.53

Open 3  1) Frida Berglin, Karlskrona SOK, 87.09 (1) 29.39, 11) Karin Månsson, SOK Träff, 106.10 (39) 43.39, 83) Annelie Österlund, IF Hagen, 150.18 (137) 53.59, 85) Ann-Sofie Torbjörn, Gudhems IF, 151.38 (272) 66.58, 126) Nina Månsson, SOK Träff, 169.20 (252) 64.05, 128) Sara Ivarsson, Tibro OK, 170.16 (106) 52.07, 132) Birgitta Augustsson, Tibro OK, 172.24 (162) 56.08, 134) Malin Ander, Istrums SK, 173.07 (260) 64.50

Open 4  1) Axel Svenningsson, Lunds OK, 110.16 (1) 29.38, 5) Henrik Reisen, IF Hagen, 122.47 (6) 32.01

Open 5  1) Elias Möller, Skåneslättens OL, 91.45 (1) 33.18, 53) Linus Roos, SOK Träff, 127.02 (83) 49.02, 61) Tord Strandby, SOK Träff, 128.14 (55) 46.12, 134) Thomas Henrysson, Tibro OK, 156.32 (150) 56.49, 148) Emma Lundgren, Falköpings AIK OK, 161.10 (261) 67.30, 160) Catarina Karlsson, SOK Träff, 165.50 (285) 70.09, 192) Lena Roos, SOK Träff, 179.59 (214) 61.56, 194) Evelina Härström, Falköpings AIK OK, 180.11 (236) 64.42, 199) Måns Fritzell, Gudhems IF, 181.37 (182) 59.16, 274) Tomas Jansson, Hjobygdens OK, 238.18 (355) 78.47

Open 6  1) Patrik Brorsson, Tockarps IK, 130.17 (5) 33.47

Open 7  1) Patrik Nilsson, Eksjö SOK, 70.26 (1) 24.55, 14) Karin Holm, Falköpings AIK OK, 92.17 (25) 35.27, 26) Elsa Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 101.10 (45) 39.18, 47) Ella Johansson, Tibro OK, 109.56 (42) 39.02, 66) Lars-Åke Persson, Gudhems IF, 118.22 (203) 57.13, 91) Carl-Christian Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 128.54 (180) 54.42, 142) Tommy Karlsson, Gudhems IF, 152.49 (190) 55.29, 160) Doris Danielsson, Istrums SK, 163.42 (283) 69.34, 194) Roland Karlsson, SOK Träff, 228.50 (319) 86.21, 195) Cecilia Sibeck, Falköpings AIK OK, 231.44 (298) 73.54

Open 8  1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 89.58 (5) 32.54, 21) Jonas Svedberg, Tibro OK, 127.38 (56) 45.02, 46) Niklas Sahlén, IF Hagen, 143.37 (134) 55.30, 53) Jan Samuelsson, Falköpings AIK OK, 147.55 (115) 52.34, 58) Erik Sjöberg, Tibro OK, 149.30 (147) 56.51, 81) Lina Andersson, Falköpings AIK OK, 164.04 (155) 58.33

Open 9  1) Christoffer Eskilsson, Tullinge SK, 144.42 (26) 37.53

Open 10  1) Albin Kårén, Sundsvalls OK, 120.23 (6) 44.46, 38) Annica Höckergård, IF Hagen, 233.08 (69) 87.19

Open 11  1) Lars Øivind Amundsen, Trøsken IL, 102.58 (2) 32.37

Open 12  1) Patrik G  Björkqvist, Brittatorps TK, 166.12 (18) 44.28, 13) Elin Herrmann, Falköpings AIK OK, 225.14 (36) 51.06

Provlöpare 

Challenge D 10  1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 182.47 (1) 67.50

Challenge H 10  1) Tobias Ahnoff, Göteborg-Majorna OK, 149.31 (1) 61.03

Challenge D 5  1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 112.33 (1) 40.33, 29) Ellen Henrysson, Tibro OK, 178.46 (36) 76.03, 39) Tilda Wiklund, Falköpings AIK OK, 194.51 (40) 77.40

Challenge H 5  1) Oscar Molin, Boxholm-Mjölby OL, 104.58 (2) 38.28

2-days Easy 

2-days Middle 

2-days Difficult 

2-days Women 

2-days Men