28 jul 2016 20:28

28 jul 2016 20:30

Dimma och dis försvårade i O-Ringen

ORIENTERING: Fjärde etappen i Sälen

Dimma och dis på fjället för de tidigt startande samt för långsamma liftar och ingen vätska uppe på fjället satte till viss del sin prägel på O-Ringens fjärde etapp vid Lindvallen. IF Hagen hade tidigt start och det var ingen fördel.

– Jag startade bland de allra första och när jag stack iväg från starten såg man inte långt. Kanske skulle jag ha tagit det lugnare men man vill så mycket, suckade tredje etappens segrare Daniel Bogren efter massor av misstag och en 109:e plats på fjärde etappen.

Han passerades av klubbkompisen Marcus Carlsson 14:e på etappen som nu 18:e kille totalt i H16.

– Jag tyckte också att det var svårt men tog det lugnare och var noga med riktningen, sa Marcus.

Hagenkillarna pratade efteråt om att arrangörerna kanske kunnat skjuta på starten. Men det gör man nästan aldrig.

Långa köer

Dock tvingades arrangörerna senare under tävlingen tillåta så kallad startstämpling även i tävlingsklasserna då tusentals köade lång tid vid de tre liftar som förde upp de tävlande till starterna på fjället.

– Sen fanns det heller ingen vätska eller ens vätskebord vid markeringarna på kartan, påpekade Hagenkillarna.

Vätskan skulle ha flugits upp av helikopter men den hindrades av vädret och när det blev bättre kunde arrangörerna inte flyga ut vätska till cirka halva startfältet. Det hade troligen medfört protester.

Elitmässigt avancerade ändå Rickard Djerf från Tibro OK i H18 elitklassen till elfte plats totalt på fjärde etappen där han blev 22:a. Trots tidig start! Johanna Hagström, Falköping, har innan jaktstarten inlett med missar följt av tre etapper med stabil orientering. Igår blev Johanna sjunde tjej i D18 elit på etappen (bara två svenskor var före) och ligger på 16:e plats totalt. Nästan helt utan orienteringsträning denna säsong.

I herr-och dameliten vann Thierry Guergio respektive Tove Alexandersson. Toves seger kan bara hotas av en skada vilket vore olyckligt innan VM och Thierry drog ifrån till en ledning med över fem minuter.

– Jag startade bland de allra första och när jag stack iväg från starten såg man inte långt. Kanske skulle jag ha tagit det lugnare men man vill så mycket, suckade tredje etappens segrare Daniel Bogren efter massor av misstag och en 109:e plats på fjärde etappen.

Han passerades av klubbkompisen Marcus Carlsson 14:e på etappen som nu 18:e kille totalt i H16.

– Jag tyckte också att det var svårt men tog det lugnare och var noga med riktningen, sa Marcus.

Hagenkillarna pratade efteråt om att arrangörerna kanske kunnat skjuta på starten. Men det gör man nästan aldrig.

Långa köer

Dock tvingades arrangörerna senare under tävlingen tillåta så kallad startstämpling även i tävlingsklasserna då tusentals köade lång tid vid de tre liftar som förde upp de tävlande till starterna på fjället.

– Sen fanns det heller ingen vätska eller ens vätskebord vid markeringarna på kartan, påpekade Hagenkillarna.

Vätskan skulle ha flugits upp av helikopter men den hindrades av vädret och när det blev bättre kunde arrangörerna inte flyga ut vätska till cirka halva startfältet. Det hade troligen medfört protester.

Elitmässigt avancerade ändå Rickard Djerf från Tibro OK i H18 elitklassen till elfte plats totalt på fjärde etappen där han blev 22:a. Trots tidig start! Johanna Hagström, Falköping, har innan jaktstarten inlett med missar följt av tre etapper med stabil orientering. Igår blev Johanna sjunde tjej i D18 elit på etappen (bara två svenskor var före) och ligger på 16:e plats totalt. Nästan helt utan orienteringsträning denna säsong.

I herr-och dameliten vann Thierry Guergio respektive Tove Alexandersson. Toves seger kan bara hotas av en skada vilket vore olyckligt innan VM och Thierry drog ifrån till en ledning med över fem minuter.

  • Johnny Fransson

Resultat O-ringen Sälen fjärde etappen

H21E 1) Thierry Gueorgiou, Kalevan Rasti, 223.08 (1) 71.37

D21E 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna OK, 195.23 (1) 63.39

H20E 1) Simon Hector, Snättringe SK, 199.37 (2) 59.21

D20E 1) Johanna Öberg, OK Linné, 180.32 (6) 50.04, 89) Emma Kindbom, IF Hagen, 296.22 (91) 81.15

H18E 1) Isac von Krusenstierna, OK Kåre, 148.51 (1) 42.03, 11) Rickard Djerf, Tibro OK, 167.13 (22) 48.22, 96) Carl Holmberg, IF Hagen, 216.49 (95) 62.28, 100) Hampus Nyström, IF Hagen, 223.01 (106) 66.42

D18E 1) Veera Klemettinen, Suunta Jyväskylä, 151.14 (2) 41.36, 16) Johanna Hagström, Falköpings AIK OK, 172.42 (7) 44.10

H21E2 1) Felix Späth, Lillomarka OL, 239.16 (7) 73.30

D21E2 1) Johanna Sanderi, IFK Lidingö SOK, 226.28 (2) 63.44

H18E2 1) Saul Klemola, Raja-Karjalan Suunnistajat, 152.21 (2) 43.34

D18E2 1) Sofia Eriksson, Stora Tuna OK, 184.14 (3) 47.44

D10 1) Stina Thern, OK Skogshjortarna, 74.34 (2) 17.51, 68) Emma Ahlén, IF Hagen, 113.04 (75) 26.52

D11 1) Silva Kemppi, Espoon Suunta, 78.32 (1) 18.51, 144) Alma Ander, Istrums SK, 233.46 (157) 75.37, 151) Maja Johansson, Gudhems IF, 321.16 (162) 89.52

D12 1) Klara Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 82.43 (1) 19.50, 33) Emia Hjort, Falköpings AIK OK, 113.27 (21) 27.20, 178) Elin Danielsson, Istrums SK, 224.32 (134) 41.34

D12K 1) Alice Ottosson, Mölndal Outdoor IF, 73.41 (1) 17.47

D13 1) Klara Sjöström, Västerås SOK, 106.08 (5) 28.14, 35) Elsa Sonesson, Falköpings AIK OK, 140.18 (17) 31.46, 53) Vera Pettersson, Falköpings AIK OK, 151.19 (39) 34.56, 131) Malin Kindbom, IF Hagen, 208.52 (137) 47.42, 175) Sofie Strandby, SOK Träff, 321.09 (175) 60.39

D14 1) Hanna Lundberg, OK Renen, 98.10 (1) 25.04, 142) Elin Johansson, Gudhems IF, 215.24 (114) 46.01

D14K 1) Hilma Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 105.54 (3) 27.37, 6) Matilda Ahlström, Istrums SK, 120.20 (13) 30.54, 12) Ebba Paulsson, Gudhems IF, 135.58 (5) 27.43, 22) Vera Wallin, Falköpings AIK OK, 150.01 (22) 34.22

D15 1) Tilda Östberg, Stora Tuna OK, 117.08 (11) 31.20, 15) Ellen Blennow, Falköpings AIK OK, 137.03 (22) 33.00, 50) Alma Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 159.30 (28) 33.47, 73) Ida Roos, IF Hagen, 170.35 (109) 47.46

D16 1) Lotta Eerola, Tampereen Pyrintö, 120.29 (2) 27.50, 68) Tindra Hjort, Falköpings AIK OK, 166.27 (45) 36.15

D16K 1) Sara Junevik, Leksands OK, 123.33 (1) 31.06, 15) Sofia Jansson, Hjobygdens OK, 191.45 (21) 42.51

D17-20K 1) Tine Dalgaard, Kolding OK, 154.54 (4) 39.40

D18 1) Elin Ransjö Zander, OK Tyr, 167.29 (9) 47.54, 35) Hedvig Reisen, IF Hagen, 211.46 (21) 51.31, 38) Malin Jansson, Hjobygdens OK, 215.22 (58) 62.21, 46) Lina Lundberg, Istrums SK, 223.36 (22) 51.33, 82) Evelina Peterson, Falköpings AIK OK, 288.25 (82) 78.20

D20 1) Hanna Lindström, OK Tranan, 166.46 (1) 43.02

D21-1 1) Heini Saarimäki, Angelniemen Ankkuri, 172.24 (11) 51.50

D21-2 1) Evgeniya Ryapolova, IFK Mora OK, 174.27 (2) 46.57, 50) Elin Törnroth, Hjobygdens OK, 238.18 (53) 63.35, 61) Emilia Henrysson, Tibro OK, 246.09 (65) 65.53, 79) Ulrika Fredriksson, Gudhems IF, 262.02 (47) 62.29, 96) Anna Olsson, Tibro OK, 286.03 (99) 75.11, 120) Malin Andrén, Tibro OK, 336.04 (119) 88.00

D21K-1 1) Josefine Klintberg, OK Ravinen, 123.13 (1) 32.42, 10) Ida Willén, Falköpings AIK OK, 151.04 (4) 37.03, 35) Karin Klamfelt, Tibro OK, 174.12 (48) 47.43, 40) Kristine Svensson, Falköpings AIK OK, 177.03 (30) 44.03, 42) Maria Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 177.38 (67) 50.43, 115) Martina Löfving, Tibro OK, 222.43 (127) 61.03, 121) Emma Sjöberg, Tibro OK, 226.56 (111) 58.48

D21K-2 1) Lene Godager Kaas, Bækkelagets SK, 130.00 (1) 32.34

D35 1) Salla Fagerudd, Paimion Rasti, 154.03 (2) 39.54, 22) Maria Sahlén, IF Hagen, 188.19 (33) 53.23

D35K 1) Linda Sjögren, Kamrat och IF KIF, 115.33 (2) 34.20, 29) Malin Sörstrand, Istrums SK, 155.35 (30) 42.00, 80) Sofia Hjort, Falköpings AIK OK, 204.55 (90) 56.30, 82) Åsa Tidquist, Falköpings AIK OK, 205.27 (87) 56.01

D40 1) Yvonne Gunell, Pargas IF, 123.21 (1) 32.23, 73) Nina Ahlén, IF Hagen, 221.37 (49) 51.36

D40K-1 1) Lena Turesson, OK Renen, 109.44 (1) 29.22, 99) Jessica Holst, Hjobygdens OK, 204.14 (118) 62.35

D40K-2 1) Elisabeth Ingvaldsen, Nydalens SK, 106.03 (1) 27.56

D45 1) Gunilla Svärd, IF Thor, 117.21 (1) 30.13

D45K-1 1) Ulrica Swärd Bütikofer, Ljusdals OK, 120.43 (1) 29.40

D45K-2 1) Weronica Zederin, OK Nackhe, 120.37 (18) 35.59, 27) Anki Blennow, Falköpings AIK OK, 143.17 (20) 36.29, 50) Anna Stomberg, IF Hagen, 159.56 (98) 52.50, 69) Marie Anebreid, Tidaholm SOK Sisu, 177.53 (65) 45.28, 81) Anna-Karin Ryberg, OK Klyftamo, 191.08 (93) 50.22

D50 1) Katarina Borg, Södertälje-Nykvarn OF, 109.03 (2) 26.13, 61) Maria Widmark, IF Hagen, 165.05 (68) 40.31, 63) Caroline Hagström, Falköpings AIK OK, 165.54 (60) 39.33, 69) Ann-Kristin Jansson, Hjobygdens OK, 167.38 (79) 42.18, 78) Pia Käck Fritzell, Gudhems IF, 171.50 (88) 43.16

D50K 1) Laila B Höglund, FK Herkules, 99.38 (1) 28.42, 48) Lena Reisen, IF Hagen, 143.03 (82) 42.53, 54) Lena Arnoldsson, Tidaholm SOK Sisu, 146.39 (48) 36.56, 102) Ewa Holmberg, IF Hagen, 178.39 (93) 45.01

D55 1) Maria Jonsson, Tullinge SK, 115.42 (1) 28.12, 22) Eva Rabe Magnusson, IF Hagen, 145.19 (47) 38.42, 73) Ingrid Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 173.49 (69) 41.32

D55K 1) Ewa Roos, Helsingborgs SOK, 123.46 (5) 33.45, 2) Lotta Stigsdotter, IF Hagen, 124.39 (2) 32.21, 6) Annika Brämerson, Tibro OK, 129.57 (12) 35.36, 30) Elisabeth Fredriksson, Gudhems IF, 152.38 (40) 40.33, 69) Ann Nyström, IF Hagen, 177.11 (58) 43.58, 75) Gun Lundberg, Istrums SK, 185.08 (79) 51.17, 83) Susanne Olsson, Gudhems IF, 201.49 (87) 53.40

D60 1) Sirpa Lilja, Modum O-lag, 115.20 (4) 30.18, 11) Inger Westerberg, IF Hagen, 135.28 (20) 37.15, 24) Pia Svensson, Falköpings AIK OK, 156.46 (31) 39.56, 58) Evamarie Lundahl, IF Hagen, 212.09 (59) 53.20

D60K 1) Susanne Dittmer, IK Hakarpspojkarna, 117.22 (1) 30.30, 14) Berit Klamfelt, Tibro OK, 153.59 (15) 41.53, 18) Ing-Marie Hjert, Falköpings AIK OK, 159.26 (21) 43.03, 28) Kerstin Karlsson, Tidaholm SOK Sisu, 166.33 (29) 44.49, 44) Elise Johansson, Falköpings AIK OK, 186.47 (44) 48.53, 51) Monica Abrahamsson, Gudhems IF, 192.51 (54) 51.47

D65 1) Karin Gustafsson, Strängnäs-Malmby OL, 126.20 (1) 30.55

D65K 1) Monica Djurberg, OK Tyr, 126.59 (9) 38.19, 63) Britt-Marie Rydberg, Istrums SK, 208.44 (69) 57.21, 71) Gisela Löfving, Tibro OK, 226.59 (39) 47.37

D70 1) Katharina Mo Berge, Freidig, 126.52 (1) 28.15

D70K 1) Britt-Marie Eklöf, OK Milan, 130.30 (1) 33.55, 44) Barbro Wahlström, Istrums SK, 211.57 (28) 46.55

D75 1) Asta Sjöberg, Lindebygdens OK, 132.03 (1) 33.15

D80 1) Maja-Lisa Bergström, Selånger SOK, 163.39 (2) 46.39, 6) Britta Sahl, IF Hagen, 232.35 (4) 57.54

D85 1) Gunvor Hedin-Håkansson, Markbygdens OK, 213.37 (1) 64.06

D90 1) Margareta Hansson, Storviks IF, 472.54 (1) 248.17

H10 1) Karl Aderstedt Althoff, Kungälvs OK, 57.30 (1) 13.54, 41) Julius Wiklund, Falköpings AIK OK, 89.53 (56) 24.14, 47) William Härström, Falköpings AIK OK, 91.08 (98) 27.33, 101) Adam Samuelsson, Falköpings AIK OK, 110.27 (89) 26.43, 120) Oliver Hammar, Falköpings AIK OK, 116.38 (113) 28.38

H11 1) Isak Eskilsson, IK Hakarpspojkarna, 63.17 (1) 15.32

H12 1) Linus Vernström, Ronneby OK, 69.18 (5) 18.07

H12K 1) Mathias Nordlinder, OK Linné, 73.22 (1) 20.10

H13 1) Mattias Östberg, Stora Tuna OK, 84.35 (1) 21.25, 19) Edvin Henrysson, Tibro OK, 114.10 (28) 28.36, 24) Anton Carlsson, IF Hagen, 117.54 (72) 33.29, 142) Linus Ahlén, IF Hagen, 196.38 (160) 49.28, 157) Gustav Lidman, Tibro OK, 214.11 (153) 46.45, 181) Simon Hermansson, Gudhems IF, 248.08 (187) 59.50

H14 1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 89.49 (10) 23.45, 109) Olle Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 146.40 (27) 25.21, 149) Lukas Andrén, Tibro OK, 164.34 (179) 40.30

H14K 1) Tor Rönnestrand, Frösö IF, 84.16 (1) 19.17, 4) Lukas Magnerfelt, Falköpings AIK OK, 100.51 (5) 25.08

H15 1) Viktor Svensk, Stora Tuna OK, 109.06 (2) 29.03, 15) Alfred Pettersson, Falköpings AIK OK, 130.00 (9) 31.24, 107) Marcus Hermansson, IF Hagen, 205.19 (119) 49.47, 109) Johan Holmberg, IF Hagen, 211.25 (132) 52.32

H16 1) Sander Arntzen, Asker SK, 107.35 (1) 27.21, 18) Marcus Carlsson, IF Hagen, 126.27 (14) 31.40, 36) Daniel Bogren, IF Hagen, 133.22 (109) 41.55

H16K 1) Simon Björnehäll, OK Gränsen, 121.18 (1) 26.43, 2) Johan Kindbom, IF Hagen, 132.49 (3) 30.07, 15) Benjamin Pauli, Istrums SK, 171.41 (9) 33.35, 16) Alfred Ander, Istrums SK, 178.03 (23) 40.18

H17-20K 1) Martin Nilsson, Snättringe SK, 131.16 (2) 34.51, 3) Erik Widmark, IF Hagen, 137.08 (3) 37.00

H18 1) Mikkel Lyskjær Jensen, Tisvilde Hegn OK, 141.38 (1) 40.31, 11) Oscar Stomberg, IF Hagen, 179.42 (15) 51.11, 46) Simon Wiklund, Falköpings AIK OK, 219.05 (69) 72.10

H20 1) Isak Langerak, Järfälla OK, 178.59 (6) 59.13, 27) Carl Strandby, SOK Träff, 262.45 (13) 64.53

H21-1 1) Mathias Drage, Kongsberg OL, 210.45 (3) 58.37

H21-2 1) Veli Kangas, Helsingin Suunnistajat, 196.28 (2) 57.06, 77) Oscar Törnroth, Hjobygdens OK, 280.39 (100) 85.42, 80) Johan Olsson, Hjobygdens OK, 282.55 (73) 77.29

H21K-1 1) Anders Nordberg, Nydalens SK, 149.00 (3) 43.06

H21K-2 1) Søren Schwartz, IFK Göteborg, 146.51 (1) 42.28, 44) Tobias Rehnholm, Falköpings AIK OK, 199.45 (33) 52.12, 68) Jens Nyström, IF Hagen, 212.35 (83) 59.45, 80) Patrik Wallin, Falköpings AIK OK, 217.24 (116) 63.51, 93) Daniel Härström, Falköpings AIK OK, 224.30 (73) 57.38, 94) Henrik Balagué, Falköpings AIK OK, 226.09 (140) 70.13, 127) Niclas Westerberg, IF Hagen, 252.56 (87) 60.30, 149) Rikard Gustavsson, Gudhems IF, 276.02 (173) 81.06, 165) Anton Pettersson, Tibro OK, 300.39 (176) 83.40

H35 1) Stefan Sjölund, Skogslöparna, 170.32 (3) 47.34

H35K 1) Jostein Andersen, Nydalens SK, 131.11 (1) 36.41, 74) Thomas Gustavsson, Gudhems IF, 195.44 (135) 60.57, 109) Niklas Fallgren, Gudhems IF, 218.52 (134) 60.44, 111) Per Ivarsson, Tibro OK, 219.13 (95) 54.17, 123) Magnus Dalenstam, Istrums SK, 227.53 (130) 60.10

H40 1) Jani Lakanen, Koovee, 149.13 (6) 46.46, 54) Anders Påhlman, Istrums SK, 201.19 (69) 58.51, 85) Jan Hjort, Falköpings AIK OK, 218.13 (46) 55.39, 135) Peter Brämerson, Tibro OK, 252.09 (152) 72.36, 151) Mats Ahnheim, Tibro OK, 269.00 (155) 73.20, 155) Pär-Magnus Bjurek, Tibro OK, 272.01 (160) 74.52, 169) Svante Andrén, Tibro OK, 281.10 (154) 73.12, 190) Greger Ahlén, IF Hagen, 305.34 (202) 87.24, 205) Thomas Ljungqvist, Tibro OK, 337.50 (157) 74.19, 210) Alexander Wickman, Tibro OK, 396.12 (198) 85.38

H40K-1 1) Martin Johnsson, IFK Lidingö SOK, 123.26 (1) 33.43

H40K-2 1) Jörgen Olsson, OK Pan-Kristianstad, 130.17 (3) 35.35, 94) Hans Påhlman, Istrums SK, 206.49 (111) 56.21, 104) Håkan Sonesson, Falköpings AIK OK, 211.34 (129) 60.52, 119) Jonas Pålsson, K 3 IF, 224.21 (139) 64.03, 120) Jonas Holst, Hjobygdens OK, 225.03 (94) 53.45, 122) Stefan Andersson, Istrums SK, 227.27 (107) 55.44, 142) Erik Andersson, Istrums SK, 267.05 (142) 67.41

H45-1 1) Tomas Hallmén, OK Tisaren, 138.40 (2) 36.35, 37) Jonas Niklasson, Falköpings AIK OK, 175.50 (37) 45.26, 50) Magnus Niklasson, Falköpings AIK OK, 186.46 (74) 51.33, 69) Anders Kindbom, IF Hagen, 194.54 (77) 51.45

H45-2 1) Gjermund Urset, Bul-Tromsø IL, 140.49 (1) 36.15

H45K-1 1) Johan Blomster, IF Thor, 131.22 (2) 32.55

H45K-2 1) Jukka Viskari, Hiidenkiertäjät, 120.22 (2) 30.26, 21) Mattias Hedfjärd, Gudhems IF, 135.50 (29) 36.59, 27) Mats Johnsson, Falköpings AIK OK, 139.31 (23) 35.19, 72) Anders Sträng, Falköpings AIK OK, 166.41 (78) 43.10, 116) Henrik Pettersson, Falköpings AIK OK, 185.36 (80) 43.14, 121) Per Carlsson, IF Hagen, 190.36 (123) 49.37, 136) Dennis Roos, SOK Träff, 200.03 (177) 61.45

H50-1 1) Håkan Svensson, Bredaryds SOK, 130.36 (2) 37.12

H50-2 1) Anders Svensk, Tjällmo-Godegårds OK, 129.44 (1) 36.22, 45) Erik Löseth, Falköpings AIK OK, 176.15 (31) 45.17, 49) Jonas Hagström, Falköpings AIK OK, 178.26 (16) 42.11

H50K-1 1) Tomas Löfgren, Stora Tuna OK, 118.20 (1) 29.19

H50K-2 1) Mats Nylund, Bredaryds SOK, 113.19 (1) 29.51, 61) Jonas Månsson, K 3 IF, 166.02 (56) 41.47, 89) Anders Jakobsson, SOK Träff, 184.00 (130) 61.58, 111) LEIF LENNART JOACIM Ahnheim, Tibro OK, 210.34 (111) 53.32, 112) Fritiof Andersson, Gudhems IF, 212.29 (121) 57.41, 115) Peter Ravnell, Gudhems IF, 214.50 (126) 59.41, 128) Mikael Peterson, Falköpings AIK OK, 234.50 (108) 53.01, 138) Sören Wilhelmsson, Falköpings AIK OK, 262.08 (147) 77.08

H55 1) Lasse Jansson, Gävle OK, 126.16 (2) 33.04, 20) Lars Holmberg, IF Hagen, 150.41 (32) 40.30, 40) Ola Lundh, IF Hagen, 163.33 (95) 50.58, 132) Arne Sääf, Gudhems IF, 220.07 (84) 49.19, 133) Michael Karlsson, OK P4, 221.59 (119) 54.05, 177) Jan Sveide, IF Hagen, 437.52 (184) 123.21

H55K 1) Sune Södergrann, Tullinge SK, 110.51 (1) 29.44, 29) Stefan Stomberg, IF Hagen, 146.54 (31) 42.27, 63) Bengt Lundberg, Istrums SK, 160.58 (64) 46.45, 88) Klas Fredrikson, Istrums SK, 173.46 (81) 50.00

H60 1) Sigurd Dæhli, Løten o-lag, 131.09 (5) 37.43, 43) Uno Magnusson, IF Hagen, 178.26 (69) 53.52, 47) Owe Törnroth, Hjobygdens OK, 183.59 (34) 47.44, 61) Anders Eriksson, IF Hagen, 193.00 (81) 57.08, 112) Hans Tuvesson, IF Hagen, 266.55 (120) 74.58, 123) Bengt Johansson, OK P4, 466.22 (131) 105.43

H60K 1) Arnfinn Pedersen, Gjø-Vard OL, 120.57 (1) 31.53, 8) Thomas Hjert, Falköpings AIK OK, 132.27 (40) 41.11, 54) Tommy Westerberg, IF Hagen, 161.13 (70) 45.17, 67) Lennart Jakobsson, Tibro OK, 166.33 (47) 42.02, 81) Tommy Roos, Falköpings AIK OK, 175.25 (78) 46.05, 92) Jan-Åke Emilsson, Gudhems IF, 181.38 (62) 43.52

H65 1) P-O Ivarsson, Haninge SOK, 138.13 (1) 32.42, 24) Håkan Olsson, Hjobygdens OK, 158.34 (23) 39.02, 39) Karl Evert Svensson, IF Hagen, 164.44 (42) 41.34, 62) Lennart Sibeck, Falköpings AIK OK, 180.15 (70) 44.50, 69) Stig Johansson, Falköpings AIK OK, 184.18 (83) 47.24

H65K 1) Sven Bergström Trolin, Forsa OK, 120.29 (9) 36.24, 8) Vidar Löfving, Tibro OK, 132.02 (5) 35.30, 92) Kurt Johansson, Falköpings AIK OK, 175.38 (103) 53.24, 108) Bo Klamfelt, Tibro OK, 187.27 (177) 94.15

H70 1) Jan Fogelberg, Västvärmlands OK, 119.35 (3) 33.17, 87) Lars Wahlström, Istrums SK, 212.05 (83) 51.51, 90) Kay Svensson, OK P4, 215.55 (89) 52.58

H70K 1) Tage Sandberg, Bromma-Vällingby SOK, 106.13 (1) 26.14, 8) Christer Ottosson, OK P4, 120.04 (6) 30.04, 23) Lars-Olof Gustafsson, OK Klyftamo, 131.10 (23) 32.26, 117) Knut Höök, OK Klyftamo, 176.15 (132) 47.48, 165) Jan Elfsberg, Falköpings AIK OK, 230.43 (172) 73.22

H75 1) Kuno Österlund, Västerås SOK, 141.38 (1) 32.56, 18) Bengt Andersson, Tidaholm SOK Sisu, 178.49 (24) 43.54, 65) Gunnar Bryst, Hjobygdens OK, 234.16 (76) 57.10, 67) Regor Niklasson, IK Albion, 234.56 (35) 47.19

H80 1) Rune Carlsson, Sundbybergs IK, 111.53 (1) 32.59, 23) Stig Sahl, IF Hagen, 178.32 (31) 55.09, 40) Bertil Wiklund, IK Wilske, 247.21 (43) 73.17

H85 1) Gunnar Smistad, OL Trollelg, 174.30 (4) 53.06, 10) Torsten Björkeroth, OK P4, 207.57 (7) 62.27

H90 1) Rune Isaksson, Helsingborgs SOK, 150.27 (1) 50.46

U1 1) Albin Emilsson, OK Skogsfalken, 57.22 (8) 12.56, 109) Alma Wickman, Tibro OK, 85.45 (291) 24.05, 171) Hugo Samuelsson, Falköpings AIK OK, 94.22 (225) 21.26

U2 1) Edvin Åtting, Linköpings OK, 76.22 (1) 18.32, 50) Hampus Sahlén, IF Hagen, 108.41 (58) 28.57, 146) Lova Tidquist, Falköpings AIK OK, 139.20 (287) 46.08

D21M 1) Sina Seipel, Elfsborg SOK, 138.09 (2) 33.13, 74) Rocío Balagué, Falköpings AIK OK, 273.24 (67) 58.09

D35M 1) Stina Carlsson, OK Letstigen, 124.33 (1) 28.40, 4) Katrine Stenlund, OK Klyftamo, 157.55 (2) 30.50, 35) Marie Wickman, Tibro OK, 199.07 (54) 46.58

D40M 1) Anna Nilsson, Gagnefs OK, 122.10 (2) 31.07, 35) Åsa Johansson, Gudhems IF, 179.25 (77) 50.50

D45M 1) Annika Leufvén, Åmåls OK, 132.28 (6) 32.22, 11) Annelie Hallqvist, IF Hagen, 149.13 (1) 29.32, 47) Annica Henrysson, Tibro OK, 180.33 (79) 45.05, 102) Lena Carlsson Tell, IF Hagen, 218.02 (124) 54.42

D50M 1) Annette Lunde, OK Landehof, 128.42 (2) 33.40, 17) Kerstin Larsson, IF Hagen, 172.52 (8) 37.27, 20) AnnKristin Andrén, Tibro OK, 174.33 (14) 41.25, 51) Monica Laage, Falköpings AIK OK, 213.33 (101) 72.55, 88) Carina Lundh, IF Hagen, 263.24 (105) 81.53

D55M 1) Eva Bohm, OK Vildhussen, 138.43 (1) 29.18, 23) Clary Siewertz, Gudhems IF, 202.45 (5) 32.06, 51) Margaretha Fredrikson, Istrums SK, 257.42 (59) 71.13

D60M 1) Ingela Nelsén, Falkenbergs OK, 141.44 (2) 33.01, 9) Gunnel Hultqvist, IF Hagen, 177.30 (11) 42.35, 10) Anna-Carin Molin, Falköpings AIK OK, 177.45 (3) 33.28

D65M 1) Margareta Lindgren, Värend GN OL, 194.48 (15) 52.03

D70M 1) Berit Nilsson, OK Älme, 177.43 (5) 43.35

D80M 1) Marianne Höglund, FK Herkules, 240.52 (1) 59.59

H21M 1) Patrik Lilleeng, Herrestads AIF, 195.42 (4) 50.23, 23) Michael Persson, IF Hagen, 263.30 (27) 65.45, 30) Peter Kjellberg, Istrums SK, 270.13 (16) 62.49, 46) Björn Sahl, IF Hagen, 298.11 (65) 90.09, 57) Roelof Bevort, Tibro OK, 329.31 (63) 88.09

H35M 1) Patrik Corneliusson, OK Löftan, 170.08 (8) 52.44

H40M 1) Jonas Långberg, Hudiksvalls OK, 179.23 (1) 39.54, 57) Pär Larsson, IF Hagen, 265.55 (41) 58.03

H45M 1) Niklas Larsson, IK Uven, 140.47 (1) 32.41

H50M 1) Sven Mikkelsen, SOK Viljan, 164.39 (2) 41.21, 59) Stefan Laage, Falköpings AIK OK, 286.54 (67) 74.19

H55M 1) Lennart Wahlgren, Rehns BK, 128.35 (1) 32.04, 15) Stefan Olsson, IF Hagen, 174.10 (7) 38.41, 23) Jan Sahl, IF Hagen, 187.09 (40) 62.48, 40) Mark Reisen, IF Hagen, 232.12 (43) 62.59

H60M 1) Jan Kinsten, Kvarnsvedens GOIF OK, 141.54 (12) 40.18, 16) Cronje Forsgren, Tidaholm SOK Sisu, 173.47 (26) 49.02

H65M 1) Lennart Tägtström, Domnarvets GOIF, 163.09 (5) 40.06

H70M 1) Pelle Florell, Gagnefs OK, 140.23 (1) 37.42

H80M 1) Lars Löthman, Järfälla OK, 209.03 (1) 45.05

Open 1 1) Tova Jonsson, OK Hedströmmen, 91.51 (3) 20.59, 26) Karin Andersson (Nyström), IF Hagen, 153.51 (86) 39.30

Open 2 1) David Westh, Mullsjö SOK, 155.28 (4) 36.59

Open 3 1) Frida Berglin, Karlskrona SOK, 114.53 (9) 27.44, 7) Karin Månsson, SOK Träff, 134.02 (10) 27.52, 63) Ann-Sofie Torbjörn, Gudhems IF, 189.57 (92) 38.19, 69) Annelie Österlund, IF Hagen, 192.53 (151) 42.35, 97) Malin Ander, Istrums SK, 211.00 (87) 37.53, 108) Nina Månsson, SOK Träff, 217.30 (251) 48.10, 114) Birgitta Augustsson, Tibro OK, 221.56 (278) 49.32, 115) Sara Ivarsson, Tibro OK, 222.08 (310) 51.52

Open 4 1) Petr Prucha, OK JISKRA NOVY BOR, 150.51 (1) 37.49, 3) Henrik Reisen, IF Hagen, 166.01 (7) 43.14

Open 5 1) Elias Möller, Skåneslättens OL, 121.51 (4) 30.06, 47) Linus Roos, SOK Träff, 169.24 (100) 42.22, 99) Tord Strandby, SOK Träff, 194.55 (397) 66.41, 112) Thomas Henrysson, Tibro OK, 202.21 (144) 45.49, 131) Emma Lundgren, Falköpings AIK OK, 212.07 (224) 50.57, 153) Catarina Karlsson, SOK Träff, 225.05 (321) 59.15, 167) Evelina Härström, Falköpings AIK OK, 234.31 (267) 54.20, 182) Måns Fritzell, Gudhems IF, 242.44 (341) 61.07, 236) Tomas Jansson, Hjobygdens OK, 293.00 (271) 54.42

Open 6 1) Patrik Brorsson, Tockarps IK, 178.23 (6) 48.06

Open 7 1) Stefan Djurstedt, Eksjö SOK, 90.49 (2) 19.56, 20) Karin Holm, Falköpings AIK OK, 132.58 (202) 40.41, 29) Elsa Vilhelmsson, Falköpings AIK OK, 136.53 (147) 35.43, 41) Ella Johansson, Tibro OK, 142.19 (83) 32.23, 65) Lars-Åke Persson, Gudhems IF, 154.34 (154) 36.12, 79) Carl-Christian Schmiterlöw, Hjobygdens OK, 164.19 (141) 35.25, 136) Doris Danielsson, Istrums SK, 208.40 (244) 44.58, 165) Cecilia Sibeck, Falköpings AIK OK, 280.49 (280) 49.05, 167) Roland Karlsson, SOK Träff, 282.07 (303) 53.17

Open 8 1) Per-Ola Olsson, Academy 2016, 117.54 (2) 27.56, 18) Jonas Svedberg, Tibro OK, 167.56 (31) 40.18, 46) Erik Sjöberg, Tibro OK, 193.53 (54) 44.23, 50) Jan Samuelsson, Falköpings AIK OK, 195.19 (71) 47.24, 62) Niklas Sahlén, IF Hagen, 205.01 (107) 61.24, 68) Lina Andersson, Falköpings AIK OK, 212.48 (78) 48.44

Open 9 1) Christoffer Eskilsson, Tullinge SK, 199.08 (25) 54.26

Open 10 1) Charlotte Lundström, , 156.26 (11) 34.56, 34) Annica Höckergård, IF Hagen, 306.19 (39) 73.11

Open 11 1) Lars Øivind Amundsen, Trøsken IL, 138.16 (1) 35.18

Open 12 1) Patrik G Björkqvist, Brittatorps TK, 230.32 (1) 64.20, 8) Elin Herrmann, Falköpings AIK OK, 340.46 (45) 115.32

Challenge D 10 1) Elina Rönnlund, IFK Umeå, 246.24 (1) 63.37

Challenge H 10 1) Tobias Ahnoff, Göteborg-Majorna OK, 207.49 (7) 56.18

Challenge D 5 1) Ida Gustafsson, Arvidsjaurs OK, 149.13 (3) 36.40, 27) Ellen Henrysson, Tibro OK, 223.06 (29) 44.20, 43) Tilda Wiklund, Falköpings AIK OK, 253.49 (68) 58.58

Challenge H 5 1) Oscar Molin, Boxholm-Mjölby OL, 138.38 (12) 33.40