31 jul 2016 16:45

31 jul 2016 16:46

Täby starkast i finalen

AMERIKANSK FOTBOLL: Gick obesegrade genom Dukes Tourney

Täby Flyers gick obesegrade genom U17-klasssen i Dukes Tourney och tog hem titeln.

I finalen besegrades Arlanda Jets med 18–14.
– Jag är oerhört nöjd med turneringen och hur vi lyckades prestera, säger Täbys tränare Sebastian Brinkenfeldt.

Efter ett par intensiva dygn rundades Dukes Tourney av med finalspelet på söndagen och allra sist ut var finalen i U 17. Det blev en uppgörelse mellan två lag från Stockholmsområdet och det blev en match med tydlig derbykaraktär när Täby ställdes mot Arlanda.

Att vinna Dukes Tourney betydde mycket för Täby.

– Det är nästan lite skakigt och jag har inte riktigt landat än. Det är ett arbete som pågått sedan oktober och det är fantastiskt att arbetet ger resultat. Jag är fortfarande uppe på moln. Det här är det största under min karriär som coach, det är det största i det här lagets historia och det är en stor del i vår föreningens historia. Det är otroligt stort, säger Brinkenfeldt.

Han fortsätter:

– Dukes Tourney är den överlägset största turneringen i Sverige och inofficiella SM. Vi har spelat starkt hemma i serien och det var fantastiskt kul att komma ner hit och visa övriga Sverige att vi är ett lag att räkna med.

Bra defensiv

Täby spelade bra försvarsspel och såg ut att vara på väg mot en klar seger, men Arlanda kom tillbaka och närmade sig på slutet. Täbys ledning var dock alltför stor och man höll undan till seger.

– Arlanda imponerade på slutet när de kom tillbaka så all heder till dem. De hittade våra svagheter men vi hade dragit i väg för mycket, säger Brinkenfeldt.

I U15 vann Uppsala 86ers och i U13 heter segrande lag Tyresö Royal Crowns. I U11, som är den yngsta klassen, blev Karlskoga Wolves vinnare.

Skövde Dukes hade lag med i U13 respektive U15. Det blev inga segrar för något av lagen, men de båda Skövdelagen fick spela nyttiga matcher i sin hemmaturnering.

Efter ett par intensiva dygn rundades Dukes Tourney av med finalspelet på söndagen och allra sist ut var finalen i U 17. Det blev en uppgörelse mellan två lag från Stockholmsområdet och det blev en match med tydlig derbykaraktär när Täby ställdes mot Arlanda.

Att vinna Dukes Tourney betydde mycket för Täby.

– Det är nästan lite skakigt och jag har inte riktigt landat än. Det är ett arbete som pågått sedan oktober och det är fantastiskt att arbetet ger resultat. Jag är fortfarande uppe på moln. Det här är det största under min karriär som coach, det är det största i det här lagets historia och det är en stor del i vår föreningens historia. Det är otroligt stort, säger Brinkenfeldt.

Han fortsätter:

– Dukes Tourney är den överlägset största turneringen i Sverige och inofficiella SM. Vi har spelat starkt hemma i serien och det var fantastiskt kul att komma ner hit och visa övriga Sverige att vi är ett lag att räkna med.

Bra defensiv

Täby spelade bra försvarsspel och såg ut att vara på väg mot en klar seger, men Arlanda kom tillbaka och närmade sig på slutet. Täbys ledning var dock alltför stor och man höll undan till seger.

– Arlanda imponerade på slutet när de kom tillbaka så all heder till dem. De hittade våra svagheter men vi hade dragit i väg för mycket, säger Brinkenfeldt.

I U15 vann Uppsala 86ers och i U13 heter segrande lag Tyresö Royal Crowns. I U11, som är den yngsta klassen, blev Karlskoga Wolves vinnare.

Skövde Dukes hade lag med i U13 respektive U15. Det blev inga segrar för något av lagen, men de båda Skövdelagen fick spela nyttiga matcher i sin hemmaturnering.