02 aug 2016 09:56

02 aug 2016 09:56

Ny anfallare till Tibro IK

ISHOCKEY

Tibro IK fortsätter att fylla på sin trupp inför den kommande division 2-säsongen.

Den senaste spelaren i raden som skrivit på för TIK är den 19-årige anfallen Gustaf Andersson. En kille som är fostrad i Gislaved och som under de senaste tre åren gått på ishockeygymnasiet i Nässjö där han under fjolårssäsongen spelade i klubbens division 2-lag. Han står bokförd för sju mål och fem assists på 27 matcher.

Den senaste spelaren i raden som skrivit på för TIK är den 19-årige anfallen Gustaf Andersson. En kille som är fostrad i Gislaved och som under de senaste tre åren gått på ishockeygymnasiet i Nässjö där han under fjolårssäsongen spelade i klubbens division 2-lag. Han står bokförd för sju mål och fem assists på 27 matcher.