05 aug 2016 06:00

05 aug 2016 06:00

Kul tillsammans på läger

RIDSPORT: Tre intensiva dagar för ungdomarna i Bergs HK

17 barn och ungdomar är med på Bergs HK:s sommarläger där glädje och sammanhållning är det allra viktigaste.
– Alla barnen är tillsammans och har jättekul ihop, säger Sofia Stenbrink i Bergs HK.

Lägret inleddes i onsdags morse och avslutas fredag kväll. Unga ryttare i blandade åldrar får träna både hoppning och dressyr samt umgås en hel del vid sidan om ridningen. Lägret är viktigt för att stärka banden mellan medlemmarna.

– Här i Bergs HK vill vi ha den här sammanhållningen och göra roliga saker oavsett om man rider på toppnivå eller bara vill ha häst hemma i skogen, berättar Sofia.

Hittills har det varit två hopplektioner samt två dressyrlektioner per deltagare och på fredagen väntar lite andra aktiviteter till häst.

Femte året

Under lägret hittar man dessutom på saker utan häst och bland annat har man varit i Flämsjön och badat samt spelat bubbelfotboll.

Det här är femte året som Bergs HK arrangerar sitt sommarläger och i år deltar 17 stycken av klubbens unga ryttare. Det ingår två övernattningar i lägret, vilket är spännande – inte minst för de yngsta deltagarna.

Lägret inleddes i onsdags morse och avslutas fredag kväll. Unga ryttare i blandade åldrar får träna både hoppning och dressyr samt umgås en hel del vid sidan om ridningen. Lägret är viktigt för att stärka banden mellan medlemmarna.

– Här i Bergs HK vill vi ha den här sammanhållningen och göra roliga saker oavsett om man rider på toppnivå eller bara vill ha häst hemma i skogen, berättar Sofia.

Hittills har det varit två hopplektioner samt två dressyrlektioner per deltagare och på fredagen väntar lite andra aktiviteter till häst.

Femte året

Under lägret hittar man dessutom på saker utan häst och bland annat har man varit i Flämsjön och badat samt spelat bubbelfotboll.

Det här är femte året som Bergs HK arrangerar sitt sommarläger och i år deltar 17 stycken av klubbens unga ryttare. Det ingår två övernattningar i lägret, vilket är spännande – inte minst för de yngsta deltagarna.