25 aug 2016 06:00

25 aug 2016 06:00

Skövde HF laddar för cup på hemmaplan

HANDBOLL: Annliz cup avgörs i Arena Skövde i helgen

Fredrikstad BK från Norge och Horsens HK från Danmark utgör de utländska inslagen i superelitgruppen i årets upplaga av Annliz cup.
– Kul att få möta nya lag. Det är jätteskoj och sedan hoppas jag att det blir bra och någorlunda jämna matcher, säger SHF-tränaren Magnus Frisk.

I helgen, fredag till söndag, avgörs årets upplaga av Annliz cup. Det är fjärde gången i ordningen som turneringen avgörs i Skövde med SHF som värd.

– Det är ett intressant startfält och det är roligt med nya bekantskaper. Vi har också mycket nytt i vår trupp som vi ska spela in, säger SHF-tränaren Magnus Frisk.

I år deltar något färre lag än 2015 och det inverkar på upplägget och spelschemat. Nu möts varje lag en gång i gruppen och segraren tar hem turneringen.

– Vi får tyvärr stå över en match på fredagen och spela två på lördag och två på söndag istället. Vi ger våra gäster chansen till bra förutsättningar när det gäller matcher per dag, fortsätter Frisk.

Läger i Karlskrona

Skövde HF befinner sig mitt i förberedelserna inför en ny säsong i SHE (tidigare elitserien). Förra helgen var laget i Karlskrona och spelade tre träningsmatcher. De vann mot Lugi HF och Kristianstad HK medan det blev förlust mot danska TTH Holstebro.

– En jättebra helg och matcherna var värdefulla för oss. Vi jobbar på det som vi har bestämt och sedan får man jobba vidare ännu mer med detaljer, det sätter sig inte direkt. Det är bara att försöka fortsätta och sedan får man bygga på det som fungerade och försöka åtgärda det som fungerade mindre bra, resonerar Magnus Frisk.

Mycket nytt

Det har hänt en del i Skövde HF:s trupp till den här säsongen och det är många nya spelare som ska spelas in.

– Sett till våra spelare är vi inte lika skyttebenägna som tidigare utan har fler spelare som går på attack i det individuella spelet. Det är väl den största skillnaden. Konkurrenssituationen i vårt lag är bra och otvivelaktigt har vi fått in nya spelare med bra karaktär, säger Frisk och fortsätter:

– Bakåt har vi fått in fler tuffa spelare som gör att vi kan vara lite mer flexibla i vårt 6-0-försvar. Det känns bra defensivt och det finns en stor potential offensivt även om det där kan ta lite mera tid. Vi har flera spelare med bra tempoväxlingar och som är vana vid den offensiva handbollen som är mera en mot en och där man jobbar med attacker.

Matchar brett

Frisk kommer fortsatt att matcha laget brett inför seriespelet som ligger ett par veckor framåt i tiden. SHF begår premiär den 21 september borta mot Boden handboll.

– Dels ska vi orka och dels ska vi pröva olika saker. Jag tycker att delaktigheten bland alla spelarna är viktig under den här delen av säsongen.

Vad vill du helst se i helgen?

– Det är att defensiven är tuff. Att man gör det svårt för motståndaren att ta sig igenom försvaret. Att vi släpper rätt lägen från niometer och lär oss prioritera vad det är som är viktigast. Att vi jobbar ihop med målvakter och ser hur de vill ha det. Det handlar om taktik. Vi behöver vara bryskare mot motståndarnas mittsexor och jag vill att våra ettor ska vara lite mer aktiva i vårt försvarsspel.

Skövde HF saknar skadade duon Malin Otter och Malin Håkansson i helgen.

En elitklass och klass för A-flickor ska också avgöras under helgen.

– Det är väldigt bra klass på elitgruppen i år i och med att Kungälv och Önnered (båda spelar i allsvenskan) är med. Sedan är Strand ett lag som siktar på att vinna sin division 1-serie. Den håller en jättebra klass i år så Somby/Skövde får verkligen bekänna färg.

I helgen, fredag till söndag, avgörs årets upplaga av Annliz cup. Det är fjärde gången i ordningen som turneringen avgörs i Skövde med SHF som värd.

– Det är ett intressant startfält och det är roligt med nya bekantskaper. Vi har också mycket nytt i vår trupp som vi ska spela in, säger SHF-tränaren Magnus Frisk.

I år deltar något färre lag än 2015 och det inverkar på upplägget och spelschemat. Nu möts varje lag en gång i gruppen och segraren tar hem turneringen.

– Vi får tyvärr stå över en match på fredagen och spela två på lördag och två på söndag istället. Vi ger våra gäster chansen till bra förutsättningar när det gäller matcher per dag, fortsätter Frisk.

Läger i Karlskrona

Skövde HF befinner sig mitt i förberedelserna inför en ny säsong i SHE (tidigare elitserien). Förra helgen var laget i Karlskrona och spelade tre träningsmatcher. De vann mot Lugi HF och Kristianstad HK medan det blev förlust mot danska TTH Holstebro.

– En jättebra helg och matcherna var värdefulla för oss. Vi jobbar på det som vi har bestämt och sedan får man jobba vidare ännu mer med detaljer, det sätter sig inte direkt. Det är bara att försöka fortsätta och sedan får man bygga på det som fungerade och försöka åtgärda det som fungerade mindre bra, resonerar Magnus Frisk.

Mycket nytt

Det har hänt en del i Skövde HF:s trupp till den här säsongen och det är många nya spelare som ska spelas in.

– Sett till våra spelare är vi inte lika skyttebenägna som tidigare utan har fler spelare som går på attack i det individuella spelet. Det är väl den största skillnaden. Konkurrenssituationen i vårt lag är bra och otvivelaktigt har vi fått in nya spelare med bra karaktär, säger Frisk och fortsätter:

– Bakåt har vi fått in fler tuffa spelare som gör att vi kan vara lite mer flexibla i vårt 6-0-försvar. Det känns bra defensivt och det finns en stor potential offensivt även om det där kan ta lite mera tid. Vi har flera spelare med bra tempoväxlingar och som är vana vid den offensiva handbollen som är mera en mot en och där man jobbar med attacker.

Matchar brett

Frisk kommer fortsatt att matcha laget brett inför seriespelet som ligger ett par veckor framåt i tiden. SHF begår premiär den 21 september borta mot Boden handboll.

– Dels ska vi orka och dels ska vi pröva olika saker. Jag tycker att delaktigheten bland alla spelarna är viktig under den här delen av säsongen.

Vad vill du helst se i helgen?

– Det är att defensiven är tuff. Att man gör det svårt för motståndaren att ta sig igenom försvaret. Att vi släpper rätt lägen från niometer och lär oss prioritera vad det är som är viktigast. Att vi jobbar ihop med målvakter och ser hur de vill ha det. Det handlar om taktik. Vi behöver vara bryskare mot motståndarnas mittsexor och jag vill att våra ettor ska vara lite mer aktiva i vårt försvarsspel.

Skövde HF saknar skadade duon Malin Otter och Malin Håkansson i helgen.

En elitklass och klass för A-flickor ska också avgöras under helgen.

– Det är väldigt bra klass på elitgruppen i år i och med att Kungälv och Önnered (båda spelar i allsvenskan) är med. Sedan är Strand ett lag som siktar på att vinna sin division 1-serie. Den håller en jättebra klass i år så Somby/Skövde får verkligen bekänna färg.

Annliz cup

Skövde HF arrangerar Annliz cup för fjärde gången. Turneringen som avgörs i helgen, fredag till söndag, består av tre olika klasser. En superelitklass (damelit), en elitklass (lag från division 1 och allsvenskan) och en klass för A-flickor. Grupperna spelas över en rak enkelserie.

I superelitklassen deltar fem lag: Skövde HF, BK Heid, Kristianstad HK, Fredrikstad BK (Norge), Horsens HK (Danmark).

I elitklassen deltar sex lag: HF Somby/Skövde, Önnereds HK, Alingsås HK, Kungälvs HK, H65 Höör, Strands IF Hudiksvall.

I klassen för A-flickor deltar sex lag: Skövde HF, IF Hellton Karlstad, Eskilstuna Guif, Sorunda IF, Lugi HF, Kungälvs HK.

Magnus Frisk om lagen i superelitklassen:

BK Heid: ”Det är mycket nytt i deras lag. Tilda Matthijs har ju gått till oss och sedan är det flera spelare som har slutat. Dessutom har de en ny tränare efter att Rustan Lundbäck valt att sluta. De får starta säsongen med rätt så mycket nya spelare i truppen”.

Kristianstad HK: ”Vi mötte dem i en träningsmatch förra helgen. Jag tycker att de har ett intressant lag och i helgen kommer de också hit med ett nyförvärv från Turkiet (mittnian och landslagsspelaren Asli Iskit). Det ska bli kul att se”.

Fredrikstad BK: ”Ett norskt lag som vill gå upp i den högsta ligan. Det ska bli spännande att möta dem”.

Horsens HK: ”Ett danskt lag som också spelar i andra ligan men som vill gå upp. Det är roligt att få möta ett nytt lag”.