25 aug 2016 06:00

25 aug 2016 06:00

Tymer firar med kobingo och nostalgimatch

TIMMERSDALA

IF Tymer firar 70-årsjubileum på lördag.
– Vi tycker att det är viktigt att fira, säger vice ordförande Lennart Bogren.

Han och ordförande Thomas Dahlin ger en kort guidad tur på den natursköna anläggningen i norra kanten av Timmersdala. Gräsplanerna lyser grönt och klubbhuset ljusgrått.

Flytten hit gick 1969 och Thomas Dahlin berättar hur medlemmarna fick varsin bit av den kommande planen att ordningsställa. Sedan dess har anläggningen och klubbhuset växt. I dag har den styrelserum, stor möteslokal med scen och välutrustat kök.

Frivilliga krafter

En utveckling där föreningen har flera frivilliga krafter att tacka för mycket. En person som Bengt Breman är så gott som dagligen på plats för att utföra någon uppgift.

Lennart Bogren pekar också på föreningens roll som en del av samhällslivet.

– Vi vill vara en bra del av samhället och samarbetar med kommunen kring skötsel av badplatsen vid Vristulven och gräsytor i samhället.

Samtidigt som anläggningen står på sin topp finns det andra svåra utmaningar. IF Tymer brottas med samma problem som många andra fotbollsföreningar – en negativ utveckling på spelarsidan.

I dag har man 380 aktiva medlemmar, två herrlag, ett damlag samt sju–åtta ungdomslag.

– Lite av den föreningsanda som fanns förr är på väg bort. Det är svårare att få folk att jobba ideellt, men allt är inte negativt. Vi har blivit bättre på att samarbeta med andra klubbar om våra ungdomslag (Lerdala och Ulvåker) och vi har gott om barn i fotbollsskolan, säger Dahlin.

Ekonomiskt starkt

70-åringen står starkt ekonomiskt och har inga lån (förutom kommunala ROA-lån). Dessutom sitter de 200 000 kronor föreningen en gång i tiden fick från Arne och Maja Sandbergs stiftelse fortfarande kvar på banken som en säkerhet.

Jubileet firas på lördag med en aktivitetsdag på Timmersdala IP. En nostalgimatch med namn som Dennis Bustad, Niclas Kjellgren, Steinar Mogren och målvaktsprofilen Johan Forsberg spelas på eftermiddagen.

Lovar kobingo

Bilbingon är normalt en viktig intäktskälla för föreningen, men under jubileumsdagen arrangerades en variant – kobingo. Mjölkbonden Lennart Bogren har lovat att ta med två kor som förhoppningsvis bajsar i någon av de rutor som ska målas upp på bingoplanen.

Han och ordförande Thomas Dahlin ger en kort guidad tur på den natursköna anläggningen i norra kanten av Timmersdala. Gräsplanerna lyser grönt och klubbhuset ljusgrått.

Flytten hit gick 1969 och Thomas Dahlin berättar hur medlemmarna fick varsin bit av den kommande planen att ordningsställa. Sedan dess har anläggningen och klubbhuset växt. I dag har den styrelserum, stor möteslokal med scen och välutrustat kök.

Frivilliga krafter

En utveckling där föreningen har flera frivilliga krafter att tacka för mycket. En person som Bengt Breman är så gott som dagligen på plats för att utföra någon uppgift.

Lennart Bogren pekar också på föreningens roll som en del av samhällslivet.

– Vi vill vara en bra del av samhället och samarbetar med kommunen kring skötsel av badplatsen vid Vristulven och gräsytor i samhället.

Samtidigt som anläggningen står på sin topp finns det andra svåra utmaningar. IF Tymer brottas med samma problem som många andra fotbollsföreningar – en negativ utveckling på spelarsidan.

I dag har man 380 aktiva medlemmar, två herrlag, ett damlag samt sju–åtta ungdomslag.

– Lite av den föreningsanda som fanns förr är på väg bort. Det är svårare att få folk att jobba ideellt, men allt är inte negativt. Vi har blivit bättre på att samarbeta med andra klubbar om våra ungdomslag (Lerdala och Ulvåker) och vi har gott om barn i fotbollsskolan, säger Dahlin.

Ekonomiskt starkt

70-åringen står starkt ekonomiskt och har inga lån (förutom kommunala ROA-lån). Dessutom sitter de 200 000 kronor föreningen en gång i tiden fick från Arne och Maja Sandbergs stiftelse fortfarande kvar på banken som en säkerhet.

Jubileet firas på lördag med en aktivitetsdag på Timmersdala IP. En nostalgimatch med namn som Dennis Bustad, Niclas Kjellgren, Steinar Mogren och målvaktsprofilen Johan Forsberg spelas på eftermiddagen.

Lovar kobingo

Bilbingon är normalt en viktig intäktskälla för föreningen, men under jubileumsdagen arrangerades en variant – kobingo. Mjölkbonden Lennart Bogren har lovat att ta med två kor som förhoppningsvis bajsar i någon av de rutor som ska målas upp på bingoplanen.