26 aug 2016 06:00

26 aug 2016 06:00

FMCK Skövde redo för SM-helg

ENDURO: "Ger något till hela föreningen"

Såväl EM som VM har arrangerats av FMCK Skövde. Men aldrig tidigare ett enduro-SM. Till helgens tävling är över 400 förare anmälda.

Arbetet inför klubbens första SM påbörjades för flera månader sedan. Nu återstår bara de sista detaljerna innan den svenska eliten tar sig an enduro-SM i Skövde.

Ungdoms-SM har arrangerats av FMCK Skövde tidigare. Och tack vare en stark sektion på ungdomssidan togs beslutet att samarrangerar USM och SM i år.

– När alla ändå är på tårna för SM, så kan vi lika gärna köra USM också. Då ger vi något till hela föreningen, säger Johan Wahlström, biträdande tävlingsledare under helgen.

”Endurons Mecka”

Wahlström fortsätter:

– Det är viktigt för klubben att arrangera den här helgen, dels för att våra egna förare ska få se hur det går till. Och sen att vi ligger i lite av ”endurons Mecka” här i östra Skaraborg med många stora klubbar, så känns det naturligt att vi kör SM här.

Söndagens SM-klasser kör tre varv med fem prov på varje: ett specialprov i anslutning till Garnisonens hinderbana, ett extremprov och ett enduroprov på Kråkeberget, ett gräsprov på övningsfältet, samt ett enduroprov vid de så kallade betongbackarna. För ungdomsklasserna på lördagen gäller en avkortad bana.

Lokala i topp

Utöver hemmaföraren Albin Elowson som är i delad SM-ledning med Joakim Ljunggren, finns ett flertal lokala förare att hålla ett öga på under helgen.

Tibro MK:s Jesper Börjesson ligger tvåa i JSM2-klassen, elva poäng bakom ledande Adam Andersson från Örbyhus. Samtidigt ligger Falköpings MK:s Erik Ljungberg tvåa i SM1. Leder klassen gör Karlskogas Niklas Persson med tre poängs marginal till Ljungberg.

Bland ungdomarna finns det lokala förare i topp i samtliga klasser.

FMCK-föraren Nisse Bengtsson ligger tvåa i USM1-klassen, fyra poäng bakom ledande Hannes Appelqvist från Kortedala. Casper Jansson, tävlandes för Carlsborgs MK, leder USM2-klassen med nio poängs marginal. USM3-klassen leder Tibro MK:s Marcus Adielsson.

Bland tjejerna i USM D1 är det dubbelt FMCK i ledningen där Linnéa Åkesson har maximala 60 poäng före klubbkollegan Rebecka Svensson med 51 poäng.

Arbetet inför klubbens första SM påbörjades för flera månader sedan. Nu återstår bara de sista detaljerna innan den svenska eliten tar sig an enduro-SM i Skövde.

Ungdoms-SM har arrangerats av FMCK Skövde tidigare. Och tack vare en stark sektion på ungdomssidan togs beslutet att samarrangerar USM och SM i år.

– När alla ändå är på tårna för SM, så kan vi lika gärna köra USM också. Då ger vi något till hela föreningen, säger Johan Wahlström, biträdande tävlingsledare under helgen.

”Endurons Mecka”

Wahlström fortsätter:

– Det är viktigt för klubben att arrangera den här helgen, dels för att våra egna förare ska få se hur det går till. Och sen att vi ligger i lite av ”endurons Mecka” här i östra Skaraborg med många stora klubbar, så känns det naturligt att vi kör SM här.

Söndagens SM-klasser kör tre varv med fem prov på varje: ett specialprov i anslutning till Garnisonens hinderbana, ett extremprov och ett enduroprov på Kråkeberget, ett gräsprov på övningsfältet, samt ett enduroprov vid de så kallade betongbackarna. För ungdomsklasserna på lördagen gäller en avkortad bana.

Lokala i topp

Utöver hemmaföraren Albin Elowson som är i delad SM-ledning med Joakim Ljunggren, finns ett flertal lokala förare att hålla ett öga på under helgen.

Tibro MK:s Jesper Börjesson ligger tvåa i JSM2-klassen, elva poäng bakom ledande Adam Andersson från Örbyhus. Samtidigt ligger Falköpings MK:s Erik Ljungberg tvåa i SM1. Leder klassen gör Karlskogas Niklas Persson med tre poängs marginal till Ljungberg.

Bland ungdomarna finns det lokala förare i topp i samtliga klasser.

FMCK-föraren Nisse Bengtsson ligger tvåa i USM1-klassen, fyra poäng bakom ledande Hannes Appelqvist från Kortedala. Casper Jansson, tävlandes för Carlsborgs MK, leder USM2-klassen med nio poängs marginal. USM3-klassen leder Tibro MK:s Marcus Adielsson.

Bland tjejerna i USM D1 är det dubbelt FMCK i ledningen där Linnéa Åkesson har maximala 60 poäng före klubbkollegan Rebecka Svensson med 51 poäng.