28 aug 2016 16:55

28 aug 2016 16:55

Skövde IK avslutade turneringen med seger

ISHOCKEY: Besegrade Frisk Asker i den sista träningsmatchen

Skövde IK vann den sista träningsmatchen mot Frisk Asker ifrån Norge med 4–1.
En seger och två förluster blev därmed SIK:s facit i träningsturneringen i Katrinhallen.
– Summa summarum så går det framåt för oss, säger SIK-tränaren Tomas Kempe efter helgen i Mariestad.

Skövde IK avslutade träningsturneringen i Katrinhallen, Mariestad med en seger mot Frisk Asker från Norge med 4–1 (2–0, 0–0, 2–1) på söndagen.

– Skönt med en vinst. Det är ju det som det går ut på. Vi startade upp matchen bra och satte tonen direkt. Vi är koncentrerade från start och kände väl egentligen att vi hade kontroll på matchen från början till slut, säger SIK-tränaren Tomas Kempe.

Nöjd med helheten

– Helheten var bra. Det var positivt att vi lyckades stå pall både fysiskt och mentalt med tanke på att det är tredje matchen på tre dagar. Vi är fräschare än dem på något vis och är förberedda på ett annat sätt. Då brukar man vinna matcherna. Det är en viktig del att kunna ladda på, fortsätter han.

Kempe är nöjd med turneringen i Mariestad.

Skövde IK förlorade den första matchen mot Mariestad Bois med 1–4 på fredagskvällen.

På lördagseftermiddagen blev det sedan förlust mot IF Troja/Ljungby med 2–4 innan det alltså blev seger i den sista matchen mot Frisk Asker på söndagen.

– Vi har jobbat på med vårt spel. Det handlar både om en individuell utveckling på våra spelare och även att få ihop ett lagspel. Vi måste lära oss att hantera olika typer av motstånd och vi hittar mer och mer roller till varje spelare, tycker SIK-tränaren.

– Vi har fått tre bra matcher. Det är bra att få de här matcherna mot riktigt bra motstånd när vi är inne i en period med all träning. Det går helt klart framåt för oss. Det är också bra för oss ledare att se spelare i olika situationer och man kan testa olika uppställningar. Sedan får man se hur spelare reagerar i både med och motgång och så vidare. Det handlar ju om att hitta bra roller till alla i laget och skapa delaktighet, resonerar Kempe.

Bra insats mot Troja

SIK stod inför en tuff uppgift mot Troja/Ljungby men stod upp starkt.

– När vi följer det vi har bestämt både offensivt och defensivt så har vi sett att det fungerar mot riktigt bra motstånd. Jag tänker på matchen mot Troja/Ljungby där vi trots att de har mycket puck försvarar oss bra. När vi gör rätt och har tålamod och tålighet, håller oss till det vi ska så har det sett bra ut.

SIK fortsätter sin uppladdning inför seriespelet med att möta Vimmerby HC hemma den 3 september.

Skövde IK: Mål: Mot Frisk Asker: Carl-Johan Sjögren 3, William Frödelius. Mot IF Troja/Ljungby: Viktor Jörnevik, Jesper Appel. Mot Mariestad Bois: Alexander Henriksson.

Skövde IK avslutade träningsturneringen i Katrinhallen, Mariestad med en seger mot Frisk Asker från Norge med 4–1 (2–0, 0–0, 2–1) på söndagen.

– Skönt med en vinst. Det är ju det som det går ut på. Vi startade upp matchen bra och satte tonen direkt. Vi är koncentrerade från start och kände väl egentligen att vi hade kontroll på matchen från början till slut, säger SIK-tränaren Tomas Kempe.

Nöjd med helheten

– Helheten var bra. Det var positivt att vi lyckades stå pall både fysiskt och mentalt med tanke på att det är tredje matchen på tre dagar. Vi är fräschare än dem på något vis och är förberedda på ett annat sätt. Då brukar man vinna matcherna. Det är en viktig del att kunna ladda på, fortsätter han.

Kempe är nöjd med turneringen i Mariestad.

Skövde IK förlorade den första matchen mot Mariestad Bois med 1–4 på fredagskvällen.

På lördagseftermiddagen blev det sedan förlust mot IF Troja/Ljungby med 2–4 innan det alltså blev seger i den sista matchen mot Frisk Asker på söndagen.

– Vi har jobbat på med vårt spel. Det handlar både om en individuell utveckling på våra spelare och även att få ihop ett lagspel. Vi måste lära oss att hantera olika typer av motstånd och vi hittar mer och mer roller till varje spelare, tycker SIK-tränaren.

– Vi har fått tre bra matcher. Det är bra att få de här matcherna mot riktigt bra motstånd när vi är inne i en period med all träning. Det går helt klart framåt för oss. Det är också bra för oss ledare att se spelare i olika situationer och man kan testa olika uppställningar. Sedan får man se hur spelare reagerar i både med och motgång och så vidare. Det handlar ju om att hitta bra roller till alla i laget och skapa delaktighet, resonerar Kempe.

Bra insats mot Troja

SIK stod inför en tuff uppgift mot Troja/Ljungby men stod upp starkt.

– När vi följer det vi har bestämt både offensivt och defensivt så har vi sett att det fungerar mot riktigt bra motstånd. Jag tänker på matchen mot Troja/Ljungby där vi trots att de har mycket puck försvarar oss bra. När vi gör rätt och har tålamod och tålighet, håller oss till det vi ska så har det sett bra ut.

SIK fortsätter sin uppladdning inför seriespelet med att möta Vimmerby HC hemma den 3 september.

Skövde IK: Mål: Mot Frisk Asker: Carl-Johan Sjögren 3, William Frödelius. Mot IF Troja/Ljungby: Viktor Jörnevik, Jesper Appel. Mot Mariestad Bois: Alexander Henriksson.