10 sep 2016 19:17

10 sep 2016 19:17

Blandade resultat för Saints i SM-finalen

SOFTBOLL: Langeloh glödhet mot Leksand

SM-finalen i softboll är långt ifrån avgjord efter att Skövde Saints och Leksand Lumberjacks tog en seger vardera i en serie där en amerikanska inledde med att göra sitt livs match.

I softboll finns det något som alla pitchers strävar efter, men ytterst få lyckas med. Det räcker med att bara höra uttrycket så förstår man vad det handlar om, det handlar om The perfect game. Uttrycket innebär att pitchern kastar så bra att motståndarlaget aldrig ens kommer till första basen. Pitchern gör alltså en perfekt match, något som Skövde Saints amerikanska Brooke Langeloh mäktade med när hemmalaget vann första matchen med 12-0.

– Det är otroligt. Jag blev så överlycklig för jag fattade det inte förens matchen var slut, jag var så fokuserad på min uppgift, säger Brooke Langeloh.

Samtidigt vill den ödmjuka amerikanskan även berömma slagmännen som gjorde sitt jobb och slog till sig 12 poäng i den första matchen.

– Självklart var det inte bara min förtjänst, jag kan inte fixa alla poäng. Det var en laginsats.

Match två, där Skövde var tvungna att använda en svensk pitcher, vann Leksand med klara 3-10. Så när resterande tre matcher spelas uppe i Dalarna är det alltså upplagt för en nagelbitare där match tre blir viktig då en seger där innebär att man kan avgöra med en amerikansk pitcher i den fjärde matchen, något som Leksand saknar.

– Match tre blir ju väldigt avgörande eftersom Leksand inte har något amerikansk pitcher, men vi ska komma ihåg att Leksand är ett väldigt bra lag, säger Lina Larsson som är en av Skövdes nyckelspelare i offensiven.

Avslutar karriären

För Skövde skulle två segrar nästa helg innebära klubbens andra raka och totalt nionde SM-titel.

För Brooke Langeloh skulle det bli ett perfekt avslut på hennes karriär, med långväga besök dessutom. Hennes föräldrar tar nämligen semester från soliga Kalifornien för att se sin dotter spela final. Och frågan är om det kan bli mer perfekt än att hon avslutar karriären som en guldhjälte? Tjejen från The golden state.

I softboll finns det något som alla pitchers strävar efter, men ytterst få lyckas med. Det räcker med att bara höra uttrycket så förstår man vad det handlar om, det handlar om The perfect game. Uttrycket innebär att pitchern kastar så bra att motståndarlaget aldrig ens kommer till första basen. Pitchern gör alltså en perfekt match, något som Skövde Saints amerikanska Brooke Langeloh mäktade med när hemmalaget vann första matchen med 12-0.

– Det är otroligt. Jag blev så överlycklig för jag fattade det inte förens matchen var slut, jag var så fokuserad på min uppgift, säger Brooke Langeloh.

Samtidigt vill den ödmjuka amerikanskan även berömma slagmännen som gjorde sitt jobb och slog till sig 12 poäng i den första matchen.

– Självklart var det inte bara min förtjänst, jag kan inte fixa alla poäng. Det var en laginsats.

Match två, där Skövde var tvungna att använda en svensk pitcher, vann Leksand med klara 3-10. Så när resterande tre matcher spelas uppe i Dalarna är det alltså upplagt för en nagelbitare där match tre blir viktig då en seger där innebär att man kan avgöra med en amerikansk pitcher i den fjärde matchen, något som Leksand saknar.

– Match tre blir ju väldigt avgörande eftersom Leksand inte har något amerikansk pitcher, men vi ska komma ihåg att Leksand är ett väldigt bra lag, säger Lina Larsson som är en av Skövdes nyckelspelare i offensiven.

Avslutar karriären

För Skövde skulle två segrar nästa helg innebära klubbens andra raka och totalt nionde SM-titel.

För Brooke Langeloh skulle det bli ett perfekt avslut på hennes karriär, med långväga besök dessutom. Hennes föräldrar tar nämligen semester från soliga Kalifornien för att se sin dotter spela final. Och frågan är om det kan bli mer perfekt än att hon avslutar karriären som en guldhjälte? Tjejen från The golden state.

  • Andreas Johnsson