13 sep 2016 06:00

13 sep 2016 06:00

Nytt lopp på rullskidor arrangeras i helgen

RULLSKIDOR: Billingens skidallians arrangerar Billingen Rollerski

En ny rullskidtävling står för dörren när Billingens skidallians till helgen arrangerar Billingen Rollerski för första gången.
Två lopp ska avverkas och ett av dem går igenom Skövde centrum med målgång på berget.
– Det ska bli roligt. Vi får testa och se om det är något vi kan köra igen, säger Stein Östensen som är tävlingsledare.

Till helgen, den 17–18 september, är de dags för en ny företeelse i Skövde.

Billingens skidallians arrangerar i samarbete med utomhusfestivalen Sweden Outdoor Festival en ny rullskidtävling, Billingen Rollerski, för första gången.

Två rullskidlopp kommer att avgöras och resultaten av dem två loppen slås sedan ihop och en sammanlagd tourvinnare koras.

– Sweden outdoor festivalen frågade oss om vi kunde tänka oss att arrangera en tävling inne i staden. Sen kom vi på att vi ju kan göra två tävlingar så att vi får med hela Billingen, berättar Stein Östensen som är tävlingsledare för lördagens lopp.

– Vi får se hur många som deltar men vi kör det här som en testtävling för att se och lära i år. Fungerar det bra kanske det är något vi kan fortsätta med i framtiden, fortsätter han.

Två lopp

På lördag avgörs ”Backracet” som beskrivs som en mjölksyrekrävande utmaning på 8,2 kilometer med start vid Markstridsskolan inne på Försvarsmaktens område. Loppet fortsätter sedan vidare genom Skövde centrum med målgång uppe på Billingen vid hotellet.

På söndag avgörs sedan ”Distansloppet”. Det är ett traditionellt långlopp med start i Istrum. Banan går genom natursköna omgivningar i Vallebygden med en del stigningar upp mot Billingen. Loppet fortsätter vidare via ”Raka linan” på Lerdalavägen till Billingens fritidsområde. Målgången är även här förlagd vid hotellet på berget. Det tävlas i tre olika distanser: 20, 27 och 38 kilometer.

Tävlingen vänder sig till alla såsom seniorer, juniorer och motionärer i åldrarna 13 år och uppåt.

Dessvärre krockar tävlingen med SM på Gotland och det gör att flera åkare inte kan delta. IFK Skövde hoppas ändå på att några egna åkare ska tävla och en av dem som är anmäld är klubbens Fredrik Ousbäck.

Mycket förberedelser

Billingens skidallians ansökte om tävlingstillstånd innan sommaren och för några veckor sedan fick man det beviljat. Sedan dess har arbetet varit i full gång inför nästa helgs arrangemang.

– Vi ska försöka att etablera ett lopp. Det är första gången som vi arrangerar en rullskidtävling på många år. Det är lite nytt för oss som håller på. Det kräver en hel del förberedelser. Det är betydligt mer jobb än att arrangera ett vanligt skidlopp. Det är mycket säkerhet att tänka på, säger Stein Östensen.

– Vi hoppas det ska bli ett roligt och lyckat evenemang, säger Magnus Ramsin.

Billingens skidallians består av de fyra skidklubbarna IFK Skövde, IF Hagen, Istrums SK och Lerdala IF.

Till helgen, den 17–18 september, är de dags för en ny företeelse i Skövde.

Billingens skidallians arrangerar i samarbete med utomhusfestivalen Sweden Outdoor Festival en ny rullskidtävling, Billingen Rollerski, för första gången.

Två rullskidlopp kommer att avgöras och resultaten av dem två loppen slås sedan ihop och en sammanlagd tourvinnare koras.

– Sweden outdoor festivalen frågade oss om vi kunde tänka oss att arrangera en tävling inne i staden. Sen kom vi på att vi ju kan göra två tävlingar så att vi får med hela Billingen, berättar Stein Östensen som är tävlingsledare för lördagens lopp.

– Vi får se hur många som deltar men vi kör det här som en testtävling för att se och lära i år. Fungerar det bra kanske det är något vi kan fortsätta med i framtiden, fortsätter han.

Två lopp

På lördag avgörs ”Backracet” som beskrivs som en mjölksyrekrävande utmaning på 8,2 kilometer med start vid Markstridsskolan inne på Försvarsmaktens område. Loppet fortsätter sedan vidare genom Skövde centrum med målgång uppe på Billingen vid hotellet.

På söndag avgörs sedan ”Distansloppet”. Det är ett traditionellt långlopp med start i Istrum. Banan går genom natursköna omgivningar i Vallebygden med en del stigningar upp mot Billingen. Loppet fortsätter vidare via ”Raka linan” på Lerdalavägen till Billingens fritidsområde. Målgången är även här förlagd vid hotellet på berget. Det tävlas i tre olika distanser: 20, 27 och 38 kilometer.

Tävlingen vänder sig till alla såsom seniorer, juniorer och motionärer i åldrarna 13 år och uppåt.

Dessvärre krockar tävlingen med SM på Gotland och det gör att flera åkare inte kan delta. IFK Skövde hoppas ändå på att några egna åkare ska tävla och en av dem som är anmäld är klubbens Fredrik Ousbäck.

Mycket förberedelser

Billingens skidallians ansökte om tävlingstillstånd innan sommaren och för några veckor sedan fick man det beviljat. Sedan dess har arbetet varit i full gång inför nästa helgs arrangemang.

– Vi ska försöka att etablera ett lopp. Det är första gången som vi arrangerar en rullskidtävling på många år. Det är lite nytt för oss som håller på. Det kräver en hel del förberedelser. Det är betydligt mer jobb än att arrangera ett vanligt skidlopp. Det är mycket säkerhet att tänka på, säger Stein Östensen.

– Vi hoppas det ska bli ett roligt och lyckat evenemang, säger Magnus Ramsin.

Billingens skidallians består av de fyra skidklubbarna IFK Skövde, IF Hagen, Istrums SK och Lerdala IF.