16 sep 2016 12:44

16 sep 2016 12:44

Gerhard Sager lämnar som ordförande

FOTBOLL: Skifte i toppen av Västergötlands fotbollförbund

Efter 22 år som distriktsordförande i Västergötlands fotbollförbund lämnar Gerhard Sager från Skepplanda sitt uppdrag vid årsmötet i februari nästa år.
Peter Karlsson från Skövde föreslås av enig valberedning att ta över ordförandeklubban.

Västergötlands fotbollförbunds styrelse har genomgått ett generationsskifte på senare år. Förbundets valberedning, som företräder medlemsföreningarnas intressen, har utifrån medlemmarnas uppfattning arbetat för att tillgodose önskemålen om geografisk spridning, jämställdhet och åldersspridning.

Generationsskiftet fullbordas nu av att distriktsordföranden Gerhard Sager, Skepplanda lämnar sin post vid årsmötet i februari 2017. Sager valdes in i distriktsstyrelsen 1984 och valdes till ordförande 1995. Sager har vid årsmötet den 24 februari nästa år varit förbundets ordförande i 22 år och representerat styrelsen i 33 år.

En enig valberedning föreslår nuvarande styrelseledamoten Peter Karlsson från Skövde till ny ordförande efter Sager.

Peter Karlsson är född 1960, bor i Skövde och valdes in i styrelsen 2012. Han utsågs därefter av styrelsen till ordförande i Tävlingskommittén, ett uppdrag han fortfarande har. Sedan 2013 representerar Karlsson Västergötlands Fotbollförbund vid Svenska Fotbollförbundets representantskapsmöte. Karlsson har en omfattande erfarenhet av fotboll i distriktet. Han spelade i Mariestads BoIS, Mariestads BK och Torsö/Hasslerör där han också började en tränarbana. Denna fortsatte i Mariestads BK, IFK Mariestad, Töreboda IK för att avslutas i Jula BK. Han har steg 3 utbildning som tränare. Karlsson är medlem i Skövde AIK och ingår sedan 2010 i föreningens sportgrupp.

”Valberedningen ser Peter Karlsson som en väl kvalificerad kandidat till ordförandeposten. Han har omfattande kunskaper och erfarenheter av fotbollen på såväl förenings- som på distriktsnivå samt har ett stort engagemang för fotbollens framtida utveckling”, skriver valberedningens ordförande Sören Karlström i en kommentar i ett pressmeddelande från Västergötlands fotbollförbund.

Västergötlands fotbollförbunds styrelse har genomgått ett generationsskifte på senare år. Förbundets valberedning, som företräder medlemsföreningarnas intressen, har utifrån medlemmarnas uppfattning arbetat för att tillgodose önskemålen om geografisk spridning, jämställdhet och åldersspridning.

Generationsskiftet fullbordas nu av att distriktsordföranden Gerhard Sager, Skepplanda lämnar sin post vid årsmötet i februari 2017. Sager valdes in i distriktsstyrelsen 1984 och valdes till ordförande 1995. Sager har vid årsmötet den 24 februari nästa år varit förbundets ordförande i 22 år och representerat styrelsen i 33 år.

En enig valberedning föreslår nuvarande styrelseledamoten Peter Karlsson från Skövde till ny ordförande efter Sager.

Peter Karlsson är född 1960, bor i Skövde och valdes in i styrelsen 2012. Han utsågs därefter av styrelsen till ordförande i Tävlingskommittén, ett uppdrag han fortfarande har. Sedan 2013 representerar Karlsson Västergötlands Fotbollförbund vid Svenska Fotbollförbundets representantskapsmöte. Karlsson har en omfattande erfarenhet av fotboll i distriktet. Han spelade i Mariestads BoIS, Mariestads BK och Torsö/Hasslerör där han också började en tränarbana. Denna fortsatte i Mariestads BK, IFK Mariestad, Töreboda IK för att avslutas i Jula BK. Han har steg 3 utbildning som tränare. Karlsson är medlem i Skövde AIK och ingår sedan 2010 i föreningens sportgrupp.

”Valberedningen ser Peter Karlsson som en väl kvalificerad kandidat till ordförandeposten. Han har omfattande kunskaper och erfarenheter av fotbollen på såväl förenings- som på distriktsnivå samt har ett stort engagemang för fotbollens framtida utveckling”, skriver valberedningens ordförande Sören Karlström i en kommentar i ett pressmeddelande från Västergötlands fotbollförbund.