16 sep 2016 06:00

16 sep 2016 06:00

Larholm och ny arena ska ge ett lyft

HANDBOLL: IK Sävehof andas optimism inför årets säsong

Det är fyra år sedan IK Sävehof tog SM-guld. Med en ny arena och hemvändaren Jonas Larholm är det tänkt att laget på allvar ska vara med och slåss i toppen igen.
– Det känns som en nytändning och det är en härlig atmosfär i Partille. Det är en positiv stämning och vi hoppas att det kan bli ett lyft för oss, säger Jonas Larholm.

Efter tio år som utlandsproffs i Spanien, Danmark och Ungern är Jonas Larholm, 34 år, tillbaka i svensk handboll. Han har skrivit på ett fyraårskontrakt med IK Sävehof där han förutom att spela också nu får möjligheten att lära sig tränaryrket.

– För klubbens del är det jättekul med den nya arenan och för egen del är det kul att få ”Robban” (Robert Wedberg) som tränare. Sedan har jag startat lite tränarutbildningar som jag hoppas kunna bygga vidare på. Det är toppen, säger Jonas Larholm.

– Jag gick en tränarutbildning förra sommaren i Danmark. Det verkar spännande och det är utmanande också. Det handlar inte bara om att kunna spela handboll utan det är så mycket annat man ska bidra med. Det är som att lära sig ett nytt språk. Det blir nästan bara svårare ju mer man kan. Man ser hur utvecklande och stort det är. Det känns jättespännande, fortsätter han.

Niometersspelaren var med och tog SM-guld med klubben både 2004 och 2005. Efter flytten har Sävehof tagit ytterligare tre guld men de fyra senaste åren har det inte gått lika bra.

– Det finns absolut förutsättningar för att ta SM-guld igen men det är väldigt många bra lag som jag har fattat det. Jag har varit borta i tio år och nu ska jag komma in och acklimatisera mig igen i svensk handboll. Jag vill inte säga för mycket, det blir bara dumt.

Den nye tränaren Robert Wedberg är tacksam över att ha Larholm i sitt lag.

– Det finns få handbollshuvuden som Jonas så det är fantastiskt att få hit honom med hans enorma erfarenhet. Men jag tror framför allt det är att han hatar att förlora och vill vinna som är det viktigaste, säger Wedberg.

Han är också tillbaka i Sävehof där han spelade och var tränare under många år. Förväntningarna är uppskruvade i Partille där den nya arenan för 4 000 åskådare står klar.

– Det blir en nystart överhuvudtaget för alla inblandade. Vi tippar oss fyra och tycker att vi ska kunna höja oss ifrån den sjätte plats vi hade förra året och skapa oss ett bättre läge inför slutspelet. Det känns realistiskt, fortsätter Wedberg.

Efter tio år som utlandsproffs i Spanien, Danmark och Ungern är Jonas Larholm, 34 år, tillbaka i svensk handboll. Han har skrivit på ett fyraårskontrakt med IK Sävehof där han förutom att spela också nu får möjligheten att lära sig tränaryrket.

– För klubbens del är det jättekul med den nya arenan och för egen del är det kul att få ”Robban” (Robert Wedberg) som tränare. Sedan har jag startat lite tränarutbildningar som jag hoppas kunna bygga vidare på. Det är toppen, säger Jonas Larholm.

– Jag gick en tränarutbildning förra sommaren i Danmark. Det verkar spännande och det är utmanande också. Det handlar inte bara om att kunna spela handboll utan det är så mycket annat man ska bidra med. Det är som att lära sig ett nytt språk. Det blir nästan bara svårare ju mer man kan. Man ser hur utvecklande och stort det är. Det känns jättespännande, fortsätter han.

Niometersspelaren var med och tog SM-guld med klubben både 2004 och 2005. Efter flytten har Sävehof tagit ytterligare tre guld men de fyra senaste åren har det inte gått lika bra.

– Det finns absolut förutsättningar för att ta SM-guld igen men det är väldigt många bra lag som jag har fattat det. Jag har varit borta i tio år och nu ska jag komma in och acklimatisera mig igen i svensk handboll. Jag vill inte säga för mycket, det blir bara dumt.

Den nye tränaren Robert Wedberg är tacksam över att ha Larholm i sitt lag.

– Det finns få handbollshuvuden som Jonas så det är fantastiskt att få hit honom med hans enorma erfarenhet. Men jag tror framför allt det är att han hatar att förlora och vill vinna som är det viktigaste, säger Wedberg.

Han är också tillbaka i Sävehof där han spelade och var tränare under många år. Förväntningarna är uppskruvade i Partille där den nya arenan för 4 000 åskådare står klar.

– Det blir en nystart överhuvudtaget för alla inblandade. Vi tippar oss fyra och tycker att vi ska kunna höja oss ifrån den sjätte plats vi hade förra året och skapa oss ett bättre läge inför slutspelet. Det känns realistiskt, fortsätter Wedberg.