20 sep 2016 06:00

20 sep 2016 06:00

IFK Skövde ska locka mer publik

HANDBOLL: Sänkta priser och nytt biljettsystem

IFK Skövde HK sjösätter ett nytt biljettsystem till den här säsongen och passar samtidigt på att sänka biljettpriserna med 20 procent.
– Vi vill att fler ska komma till handbollen, säger IFK Skövdes ordförande Per Andersson.

IFK spelar sin första hemmamatch i Handbollsligan, som den högsta serien numera heter, på onsdag då Hammarby kommer till Arena Skövde. Då hoppas IFK på mycket folk och ett sätt att locka publik är att sänka biljettpriset.

– Vi tycker inte att det har varit för dyrt, men vi vill ha ännu mer folk och då måste vi göra någonting. Vi tror ju att fyllda läktare är bättre och hoppas givetvis också att det ska generera lite klirr i kassan, fortsätter Per Andersson.

Numera kostar det 120 kronor för att se IFK Skövdes A-lag spela match och då är det ingen skillnad på stå- och sittplats. Sittplatserna fylls ut i första hand.

– Alla erbjuds sittplats tills de är slut. Vi vill att spelarna ska se att nu är det fullt.

Bygger på streckkoder

IFK lanserar också ett nytt biljettsystem som bygger på streckkoder. Dessa läses av i samband med inpassering i Arena Skövde och på så sätt får IFK större kontroll över publiksiffrorna.

– Allt scannas och vi vet precis hur många som är på matcherna. Dels handlar det om att kunna se vilka publiksiffror vi verkligen har, men det handlar också om säkerheten och att kunna svara brandförsvaret på hur många det är i lokalen. Det är jätteviktigt, menar Andersson.

Med det nya biljettsystemet ska det också bli smidigare att boka biljetter till matcherna.

– Tanken med det nya systemet är ju att underlätta. Man kan beställa via telefon och hemsida och man kan boka sin plats redan tidigt.

Per Andersson är optimistisk när det gäller föreningens nya biljettgrepp och tror att det kommer slå väl ut.

– Det är definitivt ett lyft och det blir modernt. Vi vill ju ha mycket ungdomar och publik och då måste vi vara tillgängliga, säger IFK:s ordförande och tror på bättre publiksiffror den här säsongen.

– Vi har stora förhoppningar om att vi ska öka publiken på matcherna. Vi har ett bra publiksnitt om man jämför med de andra lagen i serien och Skövde ligger bra till, men vi vill resa på oss lite till, avslutar Per Andersson.

IFK spelar sin första hemmamatch i Handbollsligan, som den högsta serien numera heter, på onsdag då Hammarby kommer till Arena Skövde. Då hoppas IFK på mycket folk och ett sätt att locka publik är att sänka biljettpriset.

– Vi tycker inte att det har varit för dyrt, men vi vill ha ännu mer folk och då måste vi göra någonting. Vi tror ju att fyllda läktare är bättre och hoppas givetvis också att det ska generera lite klirr i kassan, fortsätter Per Andersson.

Numera kostar det 120 kronor för att se IFK Skövdes A-lag spela match och då är det ingen skillnad på stå- och sittplats. Sittplatserna fylls ut i första hand.

– Alla erbjuds sittplats tills de är slut. Vi vill att spelarna ska se att nu är det fullt.

Bygger på streckkoder

IFK lanserar också ett nytt biljettsystem som bygger på streckkoder. Dessa läses av i samband med inpassering i Arena Skövde och på så sätt får IFK större kontroll över publiksiffrorna.

– Allt scannas och vi vet precis hur många som är på matcherna. Dels handlar det om att kunna se vilka publiksiffror vi verkligen har, men det handlar också om säkerheten och att kunna svara brandförsvaret på hur många det är i lokalen. Det är jätteviktigt, menar Andersson.

Med det nya biljettsystemet ska det också bli smidigare att boka biljetter till matcherna.

– Tanken med det nya systemet är ju att underlätta. Man kan beställa via telefon och hemsida och man kan boka sin plats redan tidigt.

Per Andersson är optimistisk när det gäller föreningens nya biljettgrepp och tror att det kommer slå väl ut.

– Det är definitivt ett lyft och det blir modernt. Vi vill ju ha mycket ungdomar och publik och då måste vi vara tillgängliga, säger IFK:s ordförande och tror på bättre publiksiffror den här säsongen.

– Vi har stora förhoppningar om att vi ska öka publiken på matcherna. Vi har ett bra publiksnitt om man jämför med de andra lagen i serien och Skövde ligger bra till, men vi vill resa på oss lite till, avslutar Per Andersson.