23 sep 2016 06:00

23 sep 2016 06:00

Ordföranden: "Det har inte fungerat som det var tänkt"

HANDBOLL: IFK Skövde bryter samarbete kring matcher

Ungdomar mellan 13 och 18 år i de lokala handbollsklubbarna i Skövde har tidigare fått gå in gratis på varandras seniormatcher.
Den här säsongen har IFK Skövde valt att hoppa av det samarbetet.
– Det har inte fungerat som det var tänkt och vi väljer i stället att gå en annan väg för att totalt sett kunna erbjuda fler handboll, säger IFK-ordföranden Per Andersson.

Handbollsklubbarna i Skövde, Skövde HF, IFK Skövde, HK Country och HP Skövde, har inom ramen för det så kallade handbollspasset erbjudit ungdomar mellan 13 och 18 år i de olika föreningarna gratis entré till varandras seniormatcher. Den här säsongen har IFK Skövde valt att stå utanför det samarbetet. De tycker inte att uppgörelsen har fungerat som det var meningen.

– Vi har valt att inte tillhandahålla handbollspasset. Från början var det tänkt att det skulle vara för ungdomar mellan 13 och 18 år i de olika föreningarna. Sedan har vi sett att det har gått över så att det egentligen är seniorspelarna i respektive klubbar som har fått det här, säger IFK-ordföranden Per Andersson och fortsätter:

– Det har inte fungerat som det var tänkt. Vi har faktiskt haft problem, det var mycket förra säsongen men även på träningsmatcher, där man kommer ifrån de här klubbarna som ingår i det här och säger att man får gå in på sitt medlemskort som att de gäller. När vi inte tillhandahåller frikort till våra egna medlemmar eller styrelsemedlemmar kan vi inte riktigt se att vi ska göra det till andra klubbar.

Väckt kritik

Att IFK Skövde valt att lämna samarbetet har väckt kritik. ”Tyvärr kan vi konstatera att IFK Skövde Handboll valt att kliva av samarbetet vilket är djupt beklagligt”, skriver bland andra Jan Karlgren, ordförande i HK Country och tillika ordförande i Västergötlands handbollsförbund på klubbens hemsida.

– Det kommenterar jag överhuvudtaget inte. Det får stå för honom. Det är klart att han blir besviken när inte han kan erbjuda ett handbollspass för sina medlemmar, säger Andersson.

Han tycker inte att syftet har uppfyllts och IFK har i stället valt en annan väg.

– Grundtanken i det här var för ungdomar mellan 13 till 18 år, men de här korten har delats ut till deras A-lag. Det är dem som har använt dem och det har inte varit syftet med den här uppgörelsen. Då har vi valt att i detta läge sänka biljettpriserna. Vi flyttar alla åskådare till sittplats och sänker priset med 30 kronor. Vi har kvar att pensionärer och ungdomar upp till 18 år går in för 80 kronor. Alla barn i målsmans sällskap som har en betalande biljett, antingen ett årskort eller har betalat en biljett, går in gratis med barn under tolv år.

Hur har diskussionerna gått hos er kring handbollspasset?

– Vi har mest fört diskussioner i styrelsen och i biljettgruppen. De har känt ett tryck på sig att neka kort som inte gäller. Vi hade inget annat alternativ. Det är svårt för oss att hålla isär frikort och biljetter i det nya systemet till exempel.

IFK är vaksamma med finanserna efter den ekonomiska krisen i vintras när klubben hotades av konkurs.

– Allt det här är inte för att IFK ska tjäna pengar utan hela arbetet bygger på att vi ska fortsätta att vara en elitförening och kunna erbjuda elithandboll. Det kan vi inte göra med subventioner överallt, säger Andersson.

”Har ett ansvar”

– Vi har ett ansvar att vi kan fortsätta ha handboll i Skövde på den här nivån. Det är inget vi kan slarva bort. Det har trots allt puttats in 2,4 miljoner kronor för att rädda föreningen och sedan utöver det ordinarie sponsring. Folk har en enorm välvilja att hjälpa till och då är det vårt ansvar som styrelse att se till att titta på alla kostnader och möjligheter att utveckla handbollen.

IFK Skövde har frikort till klubbens funktionärer och ledarna som jobbar med lagen. Även de seriespelande ungdomarna går in på matcherna utan kostnad.

Handbollsklubbarna i Skövde, Skövde HF, IFK Skövde, HK Country och HP Skövde, har inom ramen för det så kallade handbollspasset erbjudit ungdomar mellan 13 och 18 år i de olika föreningarna gratis entré till varandras seniormatcher. Den här säsongen har IFK Skövde valt att stå utanför det samarbetet. De tycker inte att uppgörelsen har fungerat som det var meningen.

– Vi har valt att inte tillhandahålla handbollspasset. Från början var det tänkt att det skulle vara för ungdomar mellan 13 och 18 år i de olika föreningarna. Sedan har vi sett att det har gått över så att det egentligen är seniorspelarna i respektive klubbar som har fått det här, säger IFK-ordföranden Per Andersson och fortsätter:

– Det har inte fungerat som det var tänkt. Vi har faktiskt haft problem, det var mycket förra säsongen men även på träningsmatcher, där man kommer ifrån de här klubbarna som ingår i det här och säger att man får gå in på sitt medlemskort som att de gäller. När vi inte tillhandahåller frikort till våra egna medlemmar eller styrelsemedlemmar kan vi inte riktigt se att vi ska göra det till andra klubbar.

Väckt kritik

Att IFK Skövde valt att lämna samarbetet har väckt kritik. ”Tyvärr kan vi konstatera att IFK Skövde Handboll valt att kliva av samarbetet vilket är djupt beklagligt”, skriver bland andra Jan Karlgren, ordförande i HK Country och tillika ordförande i Västergötlands handbollsförbund på klubbens hemsida.

– Det kommenterar jag överhuvudtaget inte. Det får stå för honom. Det är klart att han blir besviken när inte han kan erbjuda ett handbollspass för sina medlemmar, säger Andersson.

Han tycker inte att syftet har uppfyllts och IFK har i stället valt en annan väg.

– Grundtanken i det här var för ungdomar mellan 13 till 18 år, men de här korten har delats ut till deras A-lag. Det är dem som har använt dem och det har inte varit syftet med den här uppgörelsen. Då har vi valt att i detta läge sänka biljettpriserna. Vi flyttar alla åskådare till sittplats och sänker priset med 30 kronor. Vi har kvar att pensionärer och ungdomar upp till 18 år går in för 80 kronor. Alla barn i målsmans sällskap som har en betalande biljett, antingen ett årskort eller har betalat en biljett, går in gratis med barn under tolv år.

Hur har diskussionerna gått hos er kring handbollspasset?

– Vi har mest fört diskussioner i styrelsen och i biljettgruppen. De har känt ett tryck på sig att neka kort som inte gäller. Vi hade inget annat alternativ. Det är svårt för oss att hålla isär frikort och biljetter i det nya systemet till exempel.

IFK är vaksamma med finanserna efter den ekonomiska krisen i vintras när klubben hotades av konkurs.

– Allt det här är inte för att IFK ska tjäna pengar utan hela arbetet bygger på att vi ska fortsätta att vara en elitförening och kunna erbjuda elithandboll. Det kan vi inte göra med subventioner överallt, säger Andersson.

”Har ett ansvar”

– Vi har ett ansvar att vi kan fortsätta ha handboll i Skövde på den här nivån. Det är inget vi kan slarva bort. Det har trots allt puttats in 2,4 miljoner kronor för att rädda föreningen och sedan utöver det ordinarie sponsring. Folk har en enorm välvilja att hjälpa till och då är det vårt ansvar som styrelse att se till att titta på alla kostnader och möjligheter att utveckla handbollen.

IFK Skövde har frikort till klubbens funktionärer och ledarna som jobbar med lagen. Även de seriespelande ungdomarna går in på matcherna utan kostnad.