23 sep 2016 06:00

23 sep 2016 06:35

Skövde IBF spelar mot topp fem i ny damserie

INNEBANDY: Nyheter på flera håll

Det blev en åttondeplats i division 2 för Skövde IBF i fjol. I år väntar spel i den nya serien Dam 1.
– Vi har en målsättning att vara topp fem, säger IBF:s nye tränare Johan Kindmalm.

Fjolårets huvudtränare Anders Almqvist valde att kliva åt sidan på grund av tidsbrist. Nu är det i stället Johan Kindmalm som har tagit på sig tränarrollen för Skövde IBF:s damlag efter mer än sju år på föreningens ungdomssida.

– Det ska bli en jättespännande utmaning framför allt. Det är kul att få det förtroendet, säger Kindmalm.

När säsongen nu inleds är det spel i Dam 1 som väntas efter att division 2 har tagits bort.

– Det blir lite förändringar och vi har målsättningen att vara topp fem.

Serien skulle ha innefattat 13 lag, men redan innan premiären har tre av dem dragit sig ur.

– Tyvärr är det ju en del som har dragit sig ut och det är synd för daminnebandyn. Men vi ska nog få spela några matcher ändå, säger Kindmalm som nämner Fagerhult och Tvåstad som två duktiga lag i serien.

Fem nyförvärv

Ny tränare och ny serie. Men det är inte det enda som är nytt för IBF i år. Sandra Skogsberg, Elin Bergstrand, Chatarina Ekman Boström, Natasha Mrkonjic och Malin Larsson Hansson har tillkommit i truppen som i år består av 23 spelare.

På ledarsidan får Johan Kindmalm sällskap av Mattias Svensson, Amrita Svensson och fystränaren Alma Avdagic.

– Vi ska försöka med ett nytt spelsystem i år. Vi håller på att jobba med det, men vi är inte riktigt där än, menar Kindmalm.

Skövde IBF spelar seriepremiär på lördag. Då står Borås IBF för motståndet i Daltorphallen i Borås.

Fjolårets huvudtränare Anders Almqvist valde att kliva åt sidan på grund av tidsbrist. Nu är det i stället Johan Kindmalm som har tagit på sig tränarrollen för Skövde IBF:s damlag efter mer än sju år på föreningens ungdomssida.

– Det ska bli en jättespännande utmaning framför allt. Det är kul att få det förtroendet, säger Kindmalm.

När säsongen nu inleds är det spel i Dam 1 som väntas efter att division 2 har tagits bort.

– Det blir lite förändringar och vi har målsättningen att vara topp fem.

Serien skulle ha innefattat 13 lag, men redan innan premiären har tre av dem dragit sig ur.

– Tyvärr är det ju en del som har dragit sig ut och det är synd för daminnebandyn. Men vi ska nog få spela några matcher ändå, säger Kindmalm som nämner Fagerhult och Tvåstad som två duktiga lag i serien.

Fem nyförvärv

Ny tränare och ny serie. Men det är inte det enda som är nytt för IBF i år. Sandra Skogsberg, Elin Bergstrand, Chatarina Ekman Boström, Natasha Mrkonjic och Malin Larsson Hansson har tillkommit i truppen som i år består av 23 spelare.

På ledarsidan får Johan Kindmalm sällskap av Mattias Svensson, Amrita Svensson och fystränaren Alma Avdagic.

– Vi ska försöka med ett nytt spelsystem i år. Vi håller på att jobba med det, men vi är inte riktigt där än, menar Kindmalm.

Skövde IBF spelar seriepremiär på lördag. Då står Borås IBF för motståndet i Daltorphallen i Borås.