27 sep 2016 10:40

27 sep 2016 21:12

Grästorp drar tillbaka anmälan

ISHOCKEY: Ändrar sig kring händelse i derbyt i Billingehov

(UPPDATERAD 21.12) Grästorps IK bestämde under måndagen sig för att anmäla SIK-backen Niklas Lindmark till disciplinnämnden för en tackling i mötet mellan de båda lagen i söndags.
Men senare på måndagskvällen beslutade Grästorp sig helt plötsligt att dra tillbaka anmälan.

Det blev som SLA rapporterade under måndagen ett efterspel till derbyt i Billingehov mellan Skövde IK och Grästorps IK i söndags.

Under måndagen offentliggjorde Grästorp att de beslutat att anmäla SIK-backen Niklas Lindmark till disciplinnämnden för en tackling mot GIK:s Jesper Selin.

Men bara några timmar senare på måndagskvällen kom ett nytt besked från klubben.

Grästorp drar tillbaka sin anmälan mot SIK-spelaren.

Så här står det på klubbens hemsida efter att föreningen haft ett möte och diskuterat händelse:

”I stridens hetta så blev det lite hetsigt när en av GIK:s bättre spelare fick en tackling och fick utgå från matchen. Det gjordes då en anmälan till disciplinnämnden från klubben med hjälp av en videofilm på situationen. Efter att ha utvärderat under dagen om vi gjort rätt eller fel så kom vi fram till att det inte gynnar division ett hockeyn om klubbarna börjar anmäla varandra”, heter det i en kommentar.

”Den som kan anmäla är domaren efter att han sett situationen på film och gjort en annan bedömning än han gjorde under matchen. Det vi lärt oss av detta är att inte gå för fort fram samt ha ett brett forum som gör bedömningen tillsammans om vi vidtager några åtgärder. Nu är det upp till domaren och disciplinnämnden att avgöra om det var en tackling mot huvudet eller inte”, skriver klubben vidare.

Det blev som SLA rapporterade under måndagen ett efterspel till derbyt i Billingehov mellan Skövde IK och Grästorps IK i söndags.

Under måndagen offentliggjorde Grästorp att de beslutat att anmäla SIK-backen Niklas Lindmark till disciplinnämnden för en tackling mot GIK:s Jesper Selin.

Men bara några timmar senare på måndagskvällen kom ett nytt besked från klubben.

Grästorp drar tillbaka sin anmälan mot SIK-spelaren.

Så här står det på klubbens hemsida efter att föreningen haft ett möte och diskuterat händelse:

”I stridens hetta så blev det lite hetsigt när en av GIK:s bättre spelare fick en tackling och fick utgå från matchen. Det gjordes då en anmälan till disciplinnämnden från klubben med hjälp av en videofilm på situationen. Efter att ha utvärderat under dagen om vi gjort rätt eller fel så kom vi fram till att det inte gynnar division ett hockeyn om klubbarna börjar anmäla varandra”, heter det i en kommentar.

”Den som kan anmäla är domaren efter att han sett situationen på film och gjort en annan bedömning än han gjorde under matchen. Det vi lärt oss av detta är att inte gå för fort fram samt ha ett brett forum som gör bedömningen tillsammans om vi vidtager några åtgärder. Nu är det upp till domaren och disciplinnämnden att avgöra om det var en tackling mot huvudet eller inte”, skriver klubben vidare.