28 sep 2016 21:01

28 sep 2016 21:01

Ny brottningssatsning på unga tjejer

BROTTNING: Skövde ABK inleder samarbete med andra klubbar

Skövde ABK vill att fler unga tjejer ska börja med brottning.
Därför gör klubben nu en satsning tillsammans med två andra närliggande föreningar för att locka fler tjejer till sporten.

Som en del i den satsningen var Falköping ABK:s Emma Weberg på plats i Skövde och instruerade ett antal brottare under onsdagskvällen.

Kent Sjödin är ordförande i Skövde ABK och redogör för klubbens satsning.

– I november ifjol hade vi en kampsportsdag och då var Jenny Fransson, hon som tog den första svenska medaljen för tjejer i OS (tog brons i 69-kilosklassen), här hos oss. Då var även Emma Weberg här. Vi ifrån klubben tyckte att Emma var så duktig så vi tog kontakt med Falköping för att få till ett samarbete. Emma har varit med i landslaget, kan mycket och är bra på att hålla i träningar. Det är grunden till det hela, säger han.

– Vi vill hjälpa tjejerna att bli bättre och få fler att börja med brottning. Varannan måndag åker vi till Falköping med våra tjejer och sista onsdagen i varje månad kommer Emma hit till oss med tjejer och kör ett pass, fortsätter Kent Sjödin.

Under onsdagskvällen hölls det första passet i Skövde i Skövde ABK:s lokaler på Storegården.

En knäskada stoppade Emma Webergs egen karriär men hon har inte velat ge upp brottningen och har i stället fortsatt som tränare.

– Bekymret är att vi inte har så många fristilstränare i klubben så därför tog vi kontakt med Emma. Hon brinner för tjejerna och fristilsbrottningen. Vi vill främja brottningen för tjejer i vårt distrikt och det här området. Jag har inget emot om tjejer från Skara eller Töreboda också dök upp. Alla är välkomna på de här träningarna. Vi vill få hit fler tjejer och ge dem chansen att testa på sporten. De som är här ikväll (onsdag) är någonstans mellan åtta till tolv år men alla är som sagt välkomna, säger Kent Sjödin.

– Vi har aldrig gjort en sådan här satsning tidigare och att vi genomför det här nu bygger på att vi har lite för lite brottare. Det gäller både tjejer och killar men den här satsningen riktar sig främst till tjejer. Vi har fler killar i klubben så vi vill gärna jämna ut den fördelningen, fortsätter Sjödin.

Det är Skövde ABK tillsammans med Falköpings brottarklubb och Lidköpings atletsällskap som genomför den här ungdomssatsningen på tjejer.

Kent Sjödin är ordförande i Skövde ABK och redogör för klubbens satsning.

– I november ifjol hade vi en kampsportsdag och då var Jenny Fransson, hon som tog den första svenska medaljen för tjejer i OS (tog brons i 69-kilosklassen), här hos oss. Då var även Emma Weberg här. Vi ifrån klubben tyckte att Emma var så duktig så vi tog kontakt med Falköping för att få till ett samarbete. Emma har varit med i landslaget, kan mycket och är bra på att hålla i träningar. Det är grunden till det hela, säger han.

– Vi vill hjälpa tjejerna att bli bättre och få fler att börja med brottning. Varannan måndag åker vi till Falköping med våra tjejer och sista onsdagen i varje månad kommer Emma hit till oss med tjejer och kör ett pass, fortsätter Kent Sjödin.

Under onsdagskvällen hölls det första passet i Skövde i Skövde ABK:s lokaler på Storegården.

En knäskada stoppade Emma Webergs egen karriär men hon har inte velat ge upp brottningen och har i stället fortsatt som tränare.

– Bekymret är att vi inte har så många fristilstränare i klubben så därför tog vi kontakt med Emma. Hon brinner för tjejerna och fristilsbrottningen. Vi vill främja brottningen för tjejer i vårt distrikt och det här området. Jag har inget emot om tjejer från Skara eller Töreboda också dök upp. Alla är välkomna på de här träningarna. Vi vill få hit fler tjejer och ge dem chansen att testa på sporten. De som är här ikväll (onsdag) är någonstans mellan åtta till tolv år men alla är som sagt välkomna, säger Kent Sjödin.

– Vi har aldrig gjort en sådan här satsning tidigare och att vi genomför det här nu bygger på att vi har lite för lite brottare. Det gäller både tjejer och killar men den här satsningen riktar sig främst till tjejer. Vi har fler killar i klubben så vi vill gärna jämna ut den fördelningen, fortsätter Sjödin.

Det är Skövde ABK tillsammans med Falköpings brottarklubb och Lidköpings atletsällskap som genomför den här ungdomssatsningen på tjejer.