29 sep 2016 06:00

29 sep 2016 06:00

Ny ledarstab kring HK

HANDBOLL: Andreas Agerborn ny huvudtränare

Den förre IFK-spelaren Andreas Agerborn har tagit över huvudansvaret för HK Skövde.
Runt juniorerna finns även den tidigare IFK-målvakten Robert Lechte och Inge Johansson ska bistå Agerborn på bänken i division 2.
De har i seriespelet att jobba med en alternerande trupp bestående av alltifrån juniorer till spelare ur A-truppen som behöver matchträning.

Andreas Agerborn har en bakgrund som elitspelare i IFK Skövde och efter den aktiva karriären har han funnits med runt omkring handbollen på olika positioner.

– Jag har varit med på bänken i HK med Klas (Wahlström) i ett och halvt år. Sedan har jag varit i alla möjliga roller i IFK Skövde genom åren. Jag var assisterande tränare till Gunnar (Blombäck) 2007/2008. Jag har varit med en hel del men det är roligt, säger Agerborn som nu alltså är huvudtränare för HK Skövde i division 2.

Lechte tränar juniorer

IFK-målvakten Robert Lechte som lade skorna på hyllan efter vårens lyckade kvalspel har nu en roll kring klubbens juniorer.

– Han kommer mest att vara med på juniorsidan men däremot är Inge (Johansson) med mig som ledare i HK Skövde. Vi kommer alla tre att vara med kring juniorerna på träningarna men jag och Inge kommer att vara matchcoacher för HK Skövde, säger Agerborn som berättar att klubben gjort ett omtag.

– Vi har tagit ett lite krafttag i föreningen på juniorsidan där vi nu är fler personer. Vi måste tillbaka till den skola med produktionen av egna produkter som vi hade för några år sedan. Då måste vi vara många ledare för att hinna med och utveckla spelarna. Vi har stärkt upp ledarstaben kring laget.

Nytt kontrakt

HK Skövde ska spela 22 matcher i seriespelet och målet är att säkra nytt kontrakt.

– Vi har kvalat för att hänga kvar två år i rad. Första året gjorde vi det mot Skara och i våras var det kval mot Stenungsund. Vi siktar på att få en helt annan resa i år, det är vår målsättning. Vi vill ha en tryggare placering i tabellen. Det som är dilemmat och det svåra med HK är att spelarna aldrig tränar tillsammans som lag utan det består av nya individer hela tiden även om det finns en viss stomme.

”HK är väldigt viktig”

Alltifrån juniorer födda 1998/1999 till spelare i A-truppen kommer att vara med i HK Skövde.

– HK är väldigt viktig för föreningen. Alla spelare som behöver matchträning kommer att spela i laget. Det är många lokala lag med i serien och det är kul. Det kommer bli roliga matcher mot både HP Skövde och HP Tibro.

Agerborn är även matchcoach för klubbens juniorer på SM där IFK Skövde hoppas gå långt.

– USM är också viktigt för juniorerna. Det är föreningens representationslag på ungdomssidan.

Andreas Agerborn har en bakgrund som elitspelare i IFK Skövde och efter den aktiva karriären har han funnits med runt omkring handbollen på olika positioner.

– Jag har varit med på bänken i HK med Klas (Wahlström) i ett och halvt år. Sedan har jag varit i alla möjliga roller i IFK Skövde genom åren. Jag var assisterande tränare till Gunnar (Blombäck) 2007/2008. Jag har varit med en hel del men det är roligt, säger Agerborn som nu alltså är huvudtränare för HK Skövde i division 2.

Lechte tränar juniorer

IFK-målvakten Robert Lechte som lade skorna på hyllan efter vårens lyckade kvalspel har nu en roll kring klubbens juniorer.

– Han kommer mest att vara med på juniorsidan men däremot är Inge (Johansson) med mig som ledare i HK Skövde. Vi kommer alla tre att vara med kring juniorerna på träningarna men jag och Inge kommer att vara matchcoacher för HK Skövde, säger Agerborn som berättar att klubben gjort ett omtag.

– Vi har tagit ett lite krafttag i föreningen på juniorsidan där vi nu är fler personer. Vi måste tillbaka till den skola med produktionen av egna produkter som vi hade för några år sedan. Då måste vi vara många ledare för att hinna med och utveckla spelarna. Vi har stärkt upp ledarstaben kring laget.

Nytt kontrakt

HK Skövde ska spela 22 matcher i seriespelet och målet är att säkra nytt kontrakt.

– Vi har kvalat för att hänga kvar två år i rad. Första året gjorde vi det mot Skara och i våras var det kval mot Stenungsund. Vi siktar på att få en helt annan resa i år, det är vår målsättning. Vi vill ha en tryggare placering i tabellen. Det som är dilemmat och det svåra med HK är att spelarna aldrig tränar tillsammans som lag utan det består av nya individer hela tiden även om det finns en viss stomme.

”HK är väldigt viktig”

Alltifrån juniorer födda 1998/1999 till spelare i A-truppen kommer att vara med i HK Skövde.

– HK är väldigt viktig för föreningen. Alla spelare som behöver matchträning kommer att spela i laget. Det är många lokala lag med i serien och det är kul. Det kommer bli roliga matcher mot både HP Skövde och HP Tibro.

Agerborn är även matchcoach för klubbens juniorer på SM där IFK Skövde hoppas gå långt.

– USM är också viktigt för juniorerna. Det är föreningens representationslag på ungdomssidan.

Premiäromgången

Division 2 västra

29/9: Rosendals IK–Halmstads HF.

1/10: Backa HK–HK Hök. HK Brukspöjkera–HP Tibro. GIK Wasaiterna–HP Skövde 90.

2/10: HK Skövde–Fjärås HK. IK Baltichov–Sörhaga Handbollsklubb.