08 okt 2016 20:20

08 okt 2016 20:26

"Jätteskönt att vi lyckas ta oss tillbaka"

FOTBOLL: Charbel Abraham har fört upp SAIK till ettan igen

Han var med och spelade upp Skövde AIK till division 1 för tio år sedan.
Nu förde han ånyo upp laget i ettan – fast som tränare.
– Det är min första serieseger som tränare och det är helt klart min största merit, säger Charbel Abraham efter 2–1-segern mot Lidköpings FK.

Den 7 oktober 2006 spelade Skövde AIK en direkt avgörande match i den sista omgången av division 2 mot IK Sleipner.

Charbel Abraham var spelare i SAIK för tio år sedan och satte kvitteringsmålet i matchen som slutade med en 2–1-seger och avancemang.

– Det var ungefär på samma sätt den gången som nu. Då var det en direkt avgörande match i den sista omgången som vi behövde vinna. Även den gången hamnade vi i ett underläge och vände och vann. Det går att dra många paralleller mellan de matcherna, resonerar han.

Tio år senare, den 8 oktober 2016, står Charbel Abraham där igen på Södermalms IP efter en säkrad serieseger och avancemang till division 1 fast i rollen som SAIK-tränare.

– Det var inget perfekt spel av oss men det var ändå kontrollerat. Vi styrde spelet, säger Charbel Abraham efter 2–1-seger mot LFK.

Lidköping tog ledningen i den första halvleken men SAIK vände efter paus. Viktor Granath fixade en straff som Oskar Callerud förvaltade och sedan satte Granath själv segermålet med mindre än tio minuter kvar att spela.

Charbel Abraham har även varit med och åkt ur division 1 med SAIK för två år sedan. Nu för han alltså upp dem igen.

– Det är jätteskönt att vi lyckas ta oss tillbaka, säger Abraham.

– Jag skrev på för tre år som tränare när jag kom hit. Första året åkte vi ur ettan men min ambition var ändå att bygga ett lag som var redo att ta sig tillbaka för att sedan förhoppningsvis klara sig kvar och fortsätta bygga därifrån i ettan. Nu är vi där. Skönt att vara tillbaka på ruta ett.

SAIK har jobbat hårt och långsiktigt för att återvända till landets tredje högsta serie.

– Vi har byggt upp ett helt nytt lag sedan vi åkte ur och börjat om från grunden. Nästan hela truppen är ifrån Skövde kommun och det blir lättare att jobba långsiktigt med sådana spelare där det inte är naturligt för dem att flytta hem.

Charbel Abraham sitter på ett utgående kontrakt.

– Det återstår att se hur det blir, säger han.

Per Åstemo meddelade efter lördagens match att Charbel Abraham är klubbens huvudspår som huvudtränare även nästa säsong.

Den 7 oktober 2006 spelade Skövde AIK en direkt avgörande match i den sista omgången av division 2 mot IK Sleipner.

Charbel Abraham var spelare i SAIK för tio år sedan och satte kvitteringsmålet i matchen som slutade med en 2–1-seger och avancemang.

– Det var ungefär på samma sätt den gången som nu. Då var det en direkt avgörande match i den sista omgången som vi behövde vinna. Även den gången hamnade vi i ett underläge och vände och vann. Det går att dra många paralleller mellan de matcherna, resonerar han.

Tio år senare, den 8 oktober 2016, står Charbel Abraham där igen på Södermalms IP efter en säkrad serieseger och avancemang till division 1 fast i rollen som SAIK-tränare.

– Det var inget perfekt spel av oss men det var ändå kontrollerat. Vi styrde spelet, säger Charbel Abraham efter 2–1-seger mot LFK.

Lidköping tog ledningen i den första halvleken men SAIK vände efter paus. Viktor Granath fixade en straff som Oskar Callerud förvaltade och sedan satte Granath själv segermålet med mindre än tio minuter kvar att spela.

Charbel Abraham har även varit med och åkt ur division 1 med SAIK för två år sedan. Nu för han alltså upp dem igen.

– Det är jätteskönt att vi lyckas ta oss tillbaka, säger Abraham.

– Jag skrev på för tre år som tränare när jag kom hit. Första året åkte vi ur ettan men min ambition var ändå att bygga ett lag som var redo att ta sig tillbaka för att sedan förhoppningsvis klara sig kvar och fortsätta bygga därifrån i ettan. Nu är vi där. Skönt att vara tillbaka på ruta ett.

SAIK har jobbat hårt och långsiktigt för att återvända till landets tredje högsta serie.

– Vi har byggt upp ett helt nytt lag sedan vi åkte ur och börjat om från grunden. Nästan hela truppen är ifrån Skövde kommun och det blir lättare att jobba långsiktigt med sådana spelare där det inte är naturligt för dem att flytta hem.

Charbel Abraham sitter på ett utgående kontrakt.

– Det återstår att se hur det blir, säger han.

Per Åstemo meddelade efter lördagens match att Charbel Abraham är klubbens huvudspår som huvudtränare även nästa säsong.