09 jan 2017 11:32

09 jan 2017 11:32

"Ludde" till allsvenskan

FOTBOLL: Lämnar Degerfors för Östersund

Nu är det officiellt, Ludvig Fritzson går från Degerfors i superettan till Östersunds FK i allsvenskan. Övergångspappren är påskrivna.

Östersunds FK gjorde en mycket bra debutsäsong i allsvenskan där de många gånger charmade med sin offensiva och roliga fotboll. Laget hamnade på åttonde plats i sluttabellen, vilket var betydligt bättre än vad många experter trodde innan.

Nu har de gjort klart Med 21-årige Ludvig Fritzson som har Mölltorp/Brevik som moderklubb och sedan gick vidare till Tibro AIK och Degerfors IF.

I Degerfors utvecklades han vidare och räknas som en av superettans hetaste spelare.

Stor potential

Östersunds ordförande Daniel Kindberg kommenterar på klubbens hemsida:

– En ung mycket lovande spelare som vi tror oss kunna hjälpa att utvecklas ytterligare hos oss, säger ÖFK:s ordförande Daniel Kindberg. Trots sin unga ålder så har han 50 matcher i svensk elitfotboll. Alla som såg matchen ÖFK mot Degerfors 2015 och såg Fritzon göra två mål vet vilken potential som han har.

”Ludde” har gjort två säsonger i Degerfors, dit han värvades tillsammans med sin äldre bror Hannes. Han gjorde fyra mål första säsongen och fem den senast.

Nu blir det en satsning på allsvenskan, samtidigt som broder Hannes tar ny sats i Skövde AIK:s nyblivna division 1-lag.

Ludvig Fritzson skrev på för Östersund precis lagom till avfärden till träningslägret på Kanarieöarna.

Degerfors IF:s sportchef Patrik Werner kommenteraren övergången på förenings hemsida:

– Vi har förhandlat en tid och är nöjda med uppgörelsen vi nått med Östersund. Det är synd att vi tappar en så viktig spelare men samtidigt ett kvitto på att vi gör ett bra jobb med att utveckla spelare. Vi värvade ”Ludde” från division 2 och två säsonger senare säljer vi honom vidare till Allsvenskan.

Fritzson övergång öppnar vägen för 25-årige Sargon Abraham som Degerfors hämtar från Skövde AIK.

– Sargon är en poängspelare som imponerat stort i Skövde och vi är glada att ha knutit honom till oss, kommenterar Werner.

Sargon Abraham är ju precis som Ludvig Fritzson en mångsidig offensiv spelare som kan användas både på mittfält och som anfallare.

Östersunds FK gjorde en mycket bra debutsäsong i allsvenskan där de många gånger charmade med sin offensiva och roliga fotboll. Laget hamnade på åttonde plats i sluttabellen, vilket var betydligt bättre än vad många experter trodde innan.

Nu har de gjort klart Med 21-årige Ludvig Fritzson som har Mölltorp/Brevik som moderklubb och sedan gick vidare till Tibro AIK och Degerfors IF.

I Degerfors utvecklades han vidare och räknas som en av superettans hetaste spelare.

Stor potential

Östersunds ordförande Daniel Kindberg kommenterar på klubbens hemsida:

– En ung mycket lovande spelare som vi tror oss kunna hjälpa att utvecklas ytterligare hos oss, säger ÖFK:s ordförande Daniel Kindberg. Trots sin unga ålder så har han 50 matcher i svensk elitfotboll. Alla som såg matchen ÖFK mot Degerfors 2015 och såg Fritzon göra två mål vet vilken potential som han har.

”Ludde” har gjort två säsonger i Degerfors, dit han värvades tillsammans med sin äldre bror Hannes. Han gjorde fyra mål första säsongen och fem den senast.

Nu blir det en satsning på allsvenskan, samtidigt som broder Hannes tar ny sats i Skövde AIK:s nyblivna division 1-lag.

Ludvig Fritzson skrev på för Östersund precis lagom till avfärden till träningslägret på Kanarieöarna.

Degerfors IF:s sportchef Patrik Werner kommenteraren övergången på förenings hemsida:

– Vi har förhandlat en tid och är nöjda med uppgörelsen vi nått med Östersund. Det är synd att vi tappar en så viktig spelare men samtidigt ett kvitto på att vi gör ett bra jobb med att utveckla spelare. Vi värvade ”Ludde” från division 2 och två säsonger senare säljer vi honom vidare till Allsvenskan.

Fritzson övergång öppnar vägen för 25-årige Sargon Abraham som Degerfors hämtar från Skövde AIK.

– Sargon är en poängspelare som imponerat stort i Skövde och vi är glada att ha knutit honom till oss, kommenterar Werner.

Sargon Abraham är ju precis som Ludvig Fritzson en mångsidig offensiv spelare som kan användas både på mittfält och som anfallare.