14 feb 2017 19:56

14 feb 2017 19:56

Skövde Taekwon-Do åker på tävling i Italien

TAEKWONDO: Deltar i Roma open i slutet av februari

Skövde Taekwon-Do club ska åka till Italien och delta på den internationella och öppna tävlingen Roma open i slutet av februari.
– Vi är 15 personer ifrån klubben som ska vara med och tävla. Det ska bli riktigt roligt, säger Skövdeklubbens Petra Dydiszko.

Petra Dydiszko, som nyligen uppmärksammades på Idrottsgalan i Skövde när hon fick pris som årets eldsjäl, tycker att det är roligt att klubben efter många år tävlar utomlands igen.

– Det är första gången på väldigt många år som klubben gör en klubbresa utomlands. Senast vi var iväg var 1995. Tidigare har vi varit runt och tävlat väldigt mycket i Sverige där vi har haft stora internationella tävlingar som vi varit på. Nu tänkte vi passa på att åka utomlands igen, säger hon.

– Roma open är en öppen tävling som liknar Viking cup som vi själva har arrangerat i Skövde. Det är andra gången Roma open arrangeras och det är en väldigt erfaren arrangör som står bakom den. De har exempelvis arrangerat flera EM så det känns som att det är något som vi vill satsa på att åka till, fortsätter Petra Dydiszko.

Tvådagarstävling

Klubben reser till den Rom, Italien på torsdag i nästa vecka och sedan tävlas det i dagarna två, lördag och söndag den 25–26 februari. 15 personer ifrån Skövdeklubben ska vara med och tävla.

– Det är alltifrån blåbälten på elva år och uppåt. Det som är kul är att våra nya unga tjejer som är svartbältesjuniorer ska tävla för första gången med svart bälte och på en internationell tävling. De tillhör våra framtidslöften i klubben, säger Dydiszko.

Det handlar om duon Tilde Ericsson och Amanda Strömberg som nu debuterar i en ny klass och provar på en internationell tävling.

Den här veckan tränar deltagarna hårt för att förberedda sig på bästa sätt inför tävlingen som i nuläget har anmälda deltagare ifrån tio olika länder.

– Under den här veckan har vi en uppladdningsvecka. Vi som ska iväg och tävla kommer att träna nästan varje dag under den här veckan. Det passar extra bra eftersom det är sportlov för ungdomarna. Nästan alla tävlar i båda disciplinerna kamp och mönster även om det finns några som bara tävlar i mönster.

Direktutslag

Tävlingen ger värdefull rutin till klubbens yngre utövare som tidigare aldrig har tävlat utomlands.

– Vårt nya unga gäng har bara tävlat på svensk mark. Att tävla utomlands är en helt annan sak och det här ger dem nyttig erfarenhet. Precis som på mästerskap så är det utslag direkt i första matchen. Vinner du inte den första matchen har du tävlat färdigt, du får ingen andra chans. Därför blir det lite nerver på ett annat sätt.

Petra Dydiszko, som nyligen uppmärksammades på Idrottsgalan i Skövde när hon fick pris som årets eldsjäl, tycker att det är roligt att klubben efter många år tävlar utomlands igen.

– Det är första gången på väldigt många år som klubben gör en klubbresa utomlands. Senast vi var iväg var 1995. Tidigare har vi varit runt och tävlat väldigt mycket i Sverige där vi har haft stora internationella tävlingar som vi varit på. Nu tänkte vi passa på att åka utomlands igen, säger hon.

– Roma open är en öppen tävling som liknar Viking cup som vi själva har arrangerat i Skövde. Det är andra gången Roma open arrangeras och det är en väldigt erfaren arrangör som står bakom den. De har exempelvis arrangerat flera EM så det känns som att det är något som vi vill satsa på att åka till, fortsätter Petra Dydiszko.

Tvådagarstävling

Klubben reser till den Rom, Italien på torsdag i nästa vecka och sedan tävlas det i dagarna två, lördag och söndag den 25–26 februari. 15 personer ifrån Skövdeklubben ska vara med och tävla.

– Det är alltifrån blåbälten på elva år och uppåt. Det som är kul är att våra nya unga tjejer som är svartbältesjuniorer ska tävla för första gången med svart bälte och på en internationell tävling. De tillhör våra framtidslöften i klubben, säger Dydiszko.

Det handlar om duon Tilde Ericsson och Amanda Strömberg som nu debuterar i en ny klass och provar på en internationell tävling.

Den här veckan tränar deltagarna hårt för att förberedda sig på bästa sätt inför tävlingen som i nuläget har anmälda deltagare ifrån tio olika länder.

– Under den här veckan har vi en uppladdningsvecka. Vi som ska iväg och tävla kommer att träna nästan varje dag under den här veckan. Det passar extra bra eftersom det är sportlov för ungdomarna. Nästan alla tävlar i båda disciplinerna kamp och mönster även om det finns några som bara tävlar i mönster.

Direktutslag

Tävlingen ger värdefull rutin till klubbens yngre utövare som tidigare aldrig har tävlat utomlands.

– Vårt nya unga gäng har bara tävlat på svensk mark. Att tävla utomlands är en helt annan sak och det här ger dem nyttig erfarenhet. Precis som på mästerskap så är det utslag direkt i första matchen. Vinner du inte den första matchen har du tävlat färdigt, du får ingen andra chans. Därför blir det lite nerver på ett annat sätt.