20 apr 2017 14:14

20 apr 2017 14:14

Flera nya påskrifter i HK Country

HANDBOLL: Förlänger med ytterligare tre spelare

HK Country är i full färd med lagbygget inför nästa säsong och har nu förlängt med ytterligare tre spelare.

Tidigare i veckan förlängde HK Country kontrakten med fem spelare och nu står det klart att ytterligare tre spelare är klara för spel i allsvenskan nästa säsong. Trion Jakob Lundin, Christoffer Eriksson och Jakob Odh stannar kvar i klubben.

– Lundin fick delar av säsongen förstörd på grund av skada. Han har mer att ge och det ska plockas fram under nästa säsong. Eriksson bytte från IFK Skövde till Country inför förra säsongen. Han blev bättre och bättre ju längre säsongen gick. Odh är stor och stark i försvaret men också svår att stoppa framåt. Viktig spelare som har fysiken som sitt starka kort, säger klubbens sportchef Tommy Leo.

Tidigare i veckan skrev bland andra både Viktor Kjellén och Filip Alexandersson på nya kontrakt.

– Med Odh har vi ytterligare en viktig försvarsspelare i truppen. Det börjar se ganska vasst ut bakåt, fortsätter Leo.

Nu har HK Country skrivit nya kontrakt med åtta spelare som var med och spelade upp klubben i landets näst högsta serie tidigare i våras.

Klubben jobbar vidare med truppen till nästa säsong och räknar med att snart presentera fler namn till återkomsten i allsvenska till hösten.

Tidigare i veckan förlängde HK Country kontrakten med fem spelare och nu står det klart att ytterligare tre spelare är klara för spel i allsvenskan nästa säsong. Trion Jakob Lundin, Christoffer Eriksson och Jakob Odh stannar kvar i klubben.

– Lundin fick delar av säsongen förstörd på grund av skada. Han har mer att ge och det ska plockas fram under nästa säsong. Eriksson bytte från IFK Skövde till Country inför förra säsongen. Han blev bättre och bättre ju längre säsongen gick. Odh är stor och stark i försvaret men också svår att stoppa framåt. Viktig spelare som har fysiken som sitt starka kort, säger klubbens sportchef Tommy Leo.

Tidigare i veckan skrev bland andra både Viktor Kjellén och Filip Alexandersson på nya kontrakt.

– Med Odh har vi ytterligare en viktig försvarsspelare i truppen. Det börjar se ganska vasst ut bakåt, fortsätter Leo.

Nu har HK Country skrivit nya kontrakt med åtta spelare som var med och spelade upp klubben i landets näst högsta serie tidigare i våras.

Klubben jobbar vidare med truppen till nästa säsong och räknar med att snart presentera fler namn till återkomsten i allsvenska till hösten.