20 apr 2017 06:00

20 apr 2017 06:00

Inget lag som sticker ut i damtrean

FOTBOLL: Jämn serie att vänta

Seriepremiären i division 3 östra damer står för dörren, men det är inget lag som direkt sticker ut.

Skultorp var nykomling i division 2 förra säsongen, men räckte inte till utan fick återvända till trean efter att ha kommit sist. Nu har tränaren Thord Brand lämnat för IFK Värsås och i stället har Erik Andersson, som klivit upp från föreningens F16-lag, tagit över som tränare.

Många spelare har också flyttat upp från de egna leden och i första hand handlar det inte om resultat utan i stället jobbar man med utveckling och socialt fokus.

Våmb ramlade ur tvåan förrförra säsongen och landade i division 3, men slutade mitt i tabellen 2016. Laget har en ny tränarkonstellation efter Håkan Lindqvist och numera tränas laget av Eddie Blomqvist, Håkan Östholm och Tony Söderberg. De förfogar över en trupp på cirka 30 spelare.

Förutom Skultorp så kommer även Vartofta och Töreboda från division 2. Töreboda har dock genomgått ett genrationsskifte och laddar om i trean med flera unga spelare från de egna leden.

Norra Fågelås var topplag i fjol och utmanade Ulvåker om seriesegern, men har haft lite bekymmer i år. Laget lämnade walk over till en match i DM och uteslöts ur turneringen.

Kinne-Vedum/Hällekis/Lundsbrunn har imponerat på försäsongen där man bland annat har slagit div 2-lagen Skara, Sil och Ulvåker samt seriekollegan Våmb. De blir säkert att räkna med i tabelltoppen. Fagersanna/Mölltorp-Brevik hamnade på den undre halvan i fjol, men ser stabilt ut och har också potential om man får allt att stämma.

Gullspång/Hova/Weimer är nykomling i trean efter att ha vunnit division 4 förra säsongen. Nu är det primära målet att hänga kvar.

Noterbart till sist att det är tuffare premisser i damtrean den här säsongen då antalet lag ska bantas från 30 till 24 nästa säsong.

Premiäromgången: Valtorp–Vartofta, Gullspång/Hova/Weimer–Fagersanna/Mölltorp-Brevik, Axvall–Kinne-Vedum/Hällekis/Lundsbrunn, Skultorp–Töreboda, Våmb–Norra Fågelås.

Skultorp var nykomling i division 2 förra säsongen, men räckte inte till utan fick återvända till trean efter att ha kommit sist. Nu har tränaren Thord Brand lämnat för IFK Värsås och i stället har Erik Andersson, som klivit upp från föreningens F16-lag, tagit över som tränare.

Många spelare har också flyttat upp från de egna leden och i första hand handlar det inte om resultat utan i stället jobbar man med utveckling och socialt fokus.

Våmb ramlade ur tvåan förrförra säsongen och landade i division 3, men slutade mitt i tabellen 2016. Laget har en ny tränarkonstellation efter Håkan Lindqvist och numera tränas laget av Eddie Blomqvist, Håkan Östholm och Tony Söderberg. De förfogar över en trupp på cirka 30 spelare.

Förutom Skultorp så kommer även Vartofta och Töreboda från division 2. Töreboda har dock genomgått ett genrationsskifte och laddar om i trean med flera unga spelare från de egna leden.

Norra Fågelås var topplag i fjol och utmanade Ulvåker om seriesegern, men har haft lite bekymmer i år. Laget lämnade walk over till en match i DM och uteslöts ur turneringen.

Kinne-Vedum/Hällekis/Lundsbrunn har imponerat på försäsongen där man bland annat har slagit div 2-lagen Skara, Sil och Ulvåker samt seriekollegan Våmb. De blir säkert att räkna med i tabelltoppen. Fagersanna/Mölltorp-Brevik hamnade på den undre halvan i fjol, men ser stabilt ut och har också potential om man får allt att stämma.

Gullspång/Hova/Weimer är nykomling i trean efter att ha vunnit division 4 förra säsongen. Nu är det primära målet att hänga kvar.

Noterbart till sist att det är tuffare premisser i damtrean den här säsongen då antalet lag ska bantas från 30 till 24 nästa säsong.

Premiäromgången: Valtorp–Vartofta, Gullspång/Hova/Weimer–Fagersanna/Mölltorp-Brevik, Axvall–Kinne-Vedum/Hällekis/Lundsbrunn, Skultorp–Töreboda, Våmb–Norra Fågelås.