18 jun 2017 17:12

18 jun 2017 17:12

Nytt koncept på Ulvacupen slog väl ut

FOTBOLL: Ulvåkers IF fick positiva reaktioner på det nya spelsättet

Ulvacupen arrangerades med ett helt nytt upplägg i helgen.
Inga vinnare korades i de sex olika klasserna och förändringen slog väl ut.
– Det har gått över förväntan. Många lag säger att de självklart kommer att komma tillbaka. De tycker att det är rätt koncept för de här åldersgrupperna, säger Henning Persson som är cupansvarig.

Ulvåkers IF arrangerade Ulvacupen – som vänder sig till ungdomar mellan tio och tolv år – för 45:e gången i helgen. Nytt för i år var att inga vinnare korades i någon av de sex åldersklasserna helt i enlighet med det förbud som Svenska fotbollsförbundet beslutade att införa för barn upp till tolv år från i januari 2017.

Arrangörsföreningen var orolig för hur det nya spelsättet skulle tas emot men de flesta lagen har varit positiva till förändringen.

– Det nya spelsättet har varit positivt till 99,9 procent. Det finns vissa som är kvar i det gamla sättet och vill ha slutspel men annars har det mottagits så bra hos lagen. Det har varit klockrent. Det är riktigt skoj. Både hitresta och lokala lag har samma uppfattning, säger Henning Persson som är cupansvarig.

– När vi satte upp cupen fanns det en jätteoro för hur det här skulle tas emot men när anmälningarna väl ramlade in och vi i stort sett har lika många lag som tidigare år då känns det skönt. Vi har fått positiv respons, fortsätter han.

Föreningarna nöjda

Gabrielle Sjöberg är ledare för ett av Skövde KIK:s F12-lag och hon är positiv till förändringen.

– Jag tycker att Ulvåkers IF har löst det här jättebra. Som jag ser det har det slagit väl ut, tycker hon.

– Den här cupen är jättekul för tjejerna som får möta nya lag. Våra tjejer har kämpat hårt i varje match och gjort det riktigt bra. Vi har mött tuffa motståndare men de har gjort ett superjobb, fortsätter Sjöberg.

Den stora vinsten är att alla lag får fler matcher och att dessa koncentreras till samma spelplatser för lagen. Nu spelade samtliga lag tre matcher på lördagen och tre matcher på söndagen. Totalt deltog 192 lag, där Ulvåkers IF deltog med nio, och det spelades 576 matcher på 16 olika planer.

– Med de planer vi har tillgängliga är 192 lag ett bra antal. Om det blir fler lag kanske vi bara kommer att kunna erbjuda två matcher på söndagen eller om vi kanske hittar alternativa spelplaner. Det känns optimalt idag men vi vill självklart ha hit fler lag i framtiden så vi får vara dynamiska, säger Henning Persson.

Fler flicklag

Han gläds extra över att antalet flicklag har ökat.

– Det är 72 lag med och det är mer än vad det brukar så det är jätteroligt. Vad det beror på, om det är kopplat till koncept eller något annat, vet vi inte.

Cupen betyder mycket för föreningen, framför allt ekonomiskt.

– Ur ett föreningsperspektiv är den här cupen det vi driver vår fina anläggning med. Vi engagerar varenda spelare, ledare och förälder i klubben under hela helgen. Alla ställer upp fantastisk bra. Det är många som hjälper till för att det ska fungera.

Ulvåkers IF arrangerade Ulvacupen – som vänder sig till ungdomar mellan tio och tolv år – för 45:e gången i helgen. Nytt för i år var att inga vinnare korades i någon av de sex åldersklasserna helt i enlighet med det förbud som Svenska fotbollsförbundet beslutade att införa för barn upp till tolv år från i januari 2017.

Arrangörsföreningen var orolig för hur det nya spelsättet skulle tas emot men de flesta lagen har varit positiva till förändringen.

– Det nya spelsättet har varit positivt till 99,9 procent. Det finns vissa som är kvar i det gamla sättet och vill ha slutspel men annars har det mottagits så bra hos lagen. Det har varit klockrent. Det är riktigt skoj. Både hitresta och lokala lag har samma uppfattning, säger Henning Persson som är cupansvarig.

– När vi satte upp cupen fanns det en jätteoro för hur det här skulle tas emot men när anmälningarna väl ramlade in och vi i stort sett har lika många lag som tidigare år då känns det skönt. Vi har fått positiv respons, fortsätter han.

Föreningarna nöjda

Gabrielle Sjöberg är ledare för ett av Skövde KIK:s F12-lag och hon är positiv till förändringen.

– Jag tycker att Ulvåkers IF har löst det här jättebra. Som jag ser det har det slagit väl ut, tycker hon.

– Den här cupen är jättekul för tjejerna som får möta nya lag. Våra tjejer har kämpat hårt i varje match och gjort det riktigt bra. Vi har mött tuffa motståndare men de har gjort ett superjobb, fortsätter Sjöberg.

Den stora vinsten är att alla lag får fler matcher och att dessa koncentreras till samma spelplatser för lagen. Nu spelade samtliga lag tre matcher på lördagen och tre matcher på söndagen. Totalt deltog 192 lag, där Ulvåkers IF deltog med nio, och det spelades 576 matcher på 16 olika planer.

– Med de planer vi har tillgängliga är 192 lag ett bra antal. Om det blir fler lag kanske vi bara kommer att kunna erbjuda två matcher på söndagen eller om vi kanske hittar alternativa spelplaner. Det känns optimalt idag men vi vill självklart ha hit fler lag i framtiden så vi får vara dynamiska, säger Henning Persson.

Fler flicklag

Han gläds extra över att antalet flicklag har ökat.

– Det är 72 lag med och det är mer än vad det brukar så det är jätteroligt. Vad det beror på, om det är kopplat till koncept eller något annat, vet vi inte.

Cupen betyder mycket för föreningen, framför allt ekonomiskt.

– Ur ett föreningsperspektiv är den här cupen det vi driver vår fina anläggning med. Vi engagerar varenda spelare, ledare och förälder i klubben under hela helgen. Alla ställer upp fantastisk bra. Det är många som hjälper till för att det ska fungera.