16 jul 2017 18:58

17 jul 2017 18:24

Lyckat slut på Sum-Sim för Skövdesimmarna

SIMNING: Tog fyra medaljer under helgen

Under helgen på Sum-Sim-veckan fortsatte medaljerna att regna över Skövde SS. Det blev ett guld, ett silver och två brons för Skövdesimmarna.

Skövde SS yngre förmågor visade verkligen framfötterna under den gångna veckans Sum-Sim i Malmö. Under de två avslutande dagarna blev det fyra medaljer för Skövdesimmarna.

På lördagen tog Trine Forss guld på 100 meter ryggsim. Tidigare i veckan tog Trine Forss guld på 100 meter frisim och nu blev det alltså en ny medalj av den ädlaste valören på de Svenska Ungdomsmästerskapen (Sum-Sim).

Hon var klart snabbast och vann finalen i flickor 14 år och yngre på tiden 1,05,75. Det var över en sekund före tvåan Vera Karlsson från Linköpings Allmänna SS.

Hilja Schimmel mäktade också med en pallplacering under lördagen. Hon kom trea i 200 meter bröstsim för flickor 15 år och yngre och fick således ta emot bronset. Julia Månsson från Örebro Simallians var överlägsen och vann med över fyra sekunders marginal. Bakom henne noterade Hilja Schimmel tiden 2,39,12 och det räckte alltså till en tredjeplats. Upp till Emelie Fast från Södertörns SS som blev tvåa skilde det 37 hundradelar.

Under avslutningsdagen blev det ytterligare två medaljer för Skövde SS.

Klubbens lag med flickor 15 år och yngre kom tvåa i 4x100 meter frisim. Det var Hilja Schimmel, Trine Forss, Sofia Henningsson och Linn Suchomel som simmade för Skövde. De gick i mål på tiden 4,05,06, drygt en sekund efter Sundsvall SS som tog guldet.

På lagkappen för flickor 17 år och yngre blev det brons för Skövde SS. Laget bestod av Ida Lövgren, Tuva Rosebrink, Vera Fransson och Liesel Williamsson. De slutade trea bakom Mölndal ASS och segrande Södertälje SS.

Vera Fransson noterades även för en fjärdeplacering i finalen för 200 meter frisim, flickor 16/17 år.

På 100 meter fjärilsim för flickor 14 och yngre slutade Hilja Schimmel på femteplats i finalen.

Skövde SS yngre förmågor visade verkligen framfötterna under den gångna veckans Sum-Sim i Malmö. Under de två avslutande dagarna blev det fyra medaljer för Skövdesimmarna.

På lördagen tog Trine Forss guld på 100 meter ryggsim. Tidigare i veckan tog Trine Forss guld på 100 meter frisim och nu blev det alltså en ny medalj av den ädlaste valören på de Svenska Ungdomsmästerskapen (Sum-Sim).

Hon var klart snabbast och vann finalen i flickor 14 år och yngre på tiden 1,05,75. Det var över en sekund före tvåan Vera Karlsson från Linköpings Allmänna SS.

Hilja Schimmel mäktade också med en pallplacering under lördagen. Hon kom trea i 200 meter bröstsim för flickor 15 år och yngre och fick således ta emot bronset. Julia Månsson från Örebro Simallians var överlägsen och vann med över fyra sekunders marginal. Bakom henne noterade Hilja Schimmel tiden 2,39,12 och det räckte alltså till en tredjeplats. Upp till Emelie Fast från Södertörns SS som blev tvåa skilde det 37 hundradelar.

Under avslutningsdagen blev det ytterligare två medaljer för Skövde SS.

Klubbens lag med flickor 15 år och yngre kom tvåa i 4x100 meter frisim. Det var Hilja Schimmel, Trine Forss, Sofia Henningsson och Linn Suchomel som simmade för Skövde. De gick i mål på tiden 4,05,06, drygt en sekund efter Sundsvall SS som tog guldet.

På lagkappen för flickor 17 år och yngre blev det brons för Skövde SS. Laget bestod av Ida Lövgren, Tuva Rosebrink, Vera Fransson och Liesel Williamsson. De slutade trea bakom Mölndal ASS och segrande Södertälje SS.

Vera Fransson noterades även för en fjärdeplacering i finalen för 200 meter frisim, flickor 16/17 år.

På 100 meter fjärilsim för flickor 14 och yngre slutade Hilja Schimmel på femteplats i finalen.