13 sep 2017 06:00

13 sep 2017 06:00

Nu är det Sävehof som utmanar

HANDBOLL: Inför starten i SHE

I våras satte H65 Höör stopp för Sävehofs svit som stannade vi åtta raka SM-guld. Partilleklubben har dominerat den inhemska ligan i över tio år. Nu inför premiären 2017/18 har H65 tagit över favoritskapet.

Detta framkom på upptaktsträffen i Malmö i måndags. Det kändes lite märkligt att varken de andra lagen eller Sävehof själva hade laget som etta. Tidigare har laget många gånger alltid setts som den största favoriten till SM-guld i våra stora lagsporter.

Klubbens eget tips inför spelåret är fyra, men tränaren Henrik Signell vill korrigera det en aning.

– Vi har sagt att vi skall vara topp fyra, men hur som helst känns det bra att vi ligger lite lägre. Vi har tappat flera tunga spelare utomlands och sedan fyllt på med en del yngre tjejer som vi tror mycket på, säger Signell som även är förbundskapten för damlandslaget.

Visst Jamina Roberts, Johanna Bundsen och Loui Sand är etablerade landslagsspelare, men truppen ser stark ut ändå.

Spelare som Emma Fernis och Olivia Mellegård är med i Signells landslag och Ida Odén är ju en spelare med stort internationell rutin. Intressant också med talangerna från Skaraborg, Niometersspelaren Filippa Nyman från Skövde HF (född 1999) och målvakten Wilma Andersson från Skara HF (född 1998).

– Vi tycker fortfarande att Sävehof har ett bra lag, kommenterar H65-tränaren Ola Månsson vars lag tippar Sävehof.

Även H65 har fått känna på hur det känns att tappa spelare när det blir framgång på hemmaplan. Målvakten Jessica Ryde har flyttat till Danmark och Cassandra Tollbing till den norska storklubben Larvik.

Hur som helst är det upplagt för en kamp i toppen där Sävehof för första gången på många år valt att stå över spel i Europa i förmån för SHE.

– Med tanke på att det är mycket nytt kanske det är klokt, men vi spelare kommer att sakna Europacupspelet, säger lagkaptenen Linnea Pettersson.

Detta framkom på upptaktsträffen i Malmö i måndags. Det kändes lite märkligt att varken de andra lagen eller Sävehof själva hade laget som etta. Tidigare har laget många gånger alltid setts som den största favoriten till SM-guld i våra stora lagsporter.

Klubbens eget tips inför spelåret är fyra, men tränaren Henrik Signell vill korrigera det en aning.

– Vi har sagt att vi skall vara topp fyra, men hur som helst känns det bra att vi ligger lite lägre. Vi har tappat flera tunga spelare utomlands och sedan fyllt på med en del yngre tjejer som vi tror mycket på, säger Signell som även är förbundskapten för damlandslaget.

Visst Jamina Roberts, Johanna Bundsen och Loui Sand är etablerade landslagsspelare, men truppen ser stark ut ändå.

Spelare som Emma Fernis och Olivia Mellegård är med i Signells landslag och Ida Odén är ju en spelare med stort internationell rutin. Intressant också med talangerna från Skaraborg, Niometersspelaren Filippa Nyman från Skövde HF (född 1999) och målvakten Wilma Andersson från Skara HF (född 1998).

– Vi tycker fortfarande att Sävehof har ett bra lag, kommenterar H65-tränaren Ola Månsson vars lag tippar Sävehof.

Även H65 har fått känna på hur det känns att tappa spelare när det blir framgång på hemmaplan. Målvakten Jessica Ryde har flyttat till Danmark och Cassandra Tollbing till den norska storklubben Larvik.

Hur som helst är det upplagt för en kamp i toppen där Sävehof för första gången på många år valt att stå över spel i Europa i förmån för SHE.

– Med tanke på att det är mycket nytt kanske det är klokt, men vi spelare kommer att sakna Europacupspelet, säger lagkaptenen Linnea Pettersson.