16 apr 2018 12:06

16 apr 2018 12:07

Fartfyllt år för OK Amne

ORIENTERING: Jonas Olsson tilldelades årets ungdomspris

OK Amnes Jonas Olsson hyllades vid föreningens årsmöte.
Orienterarlöftet som blev både kretsmästare och Skaraborgsmästare ifjol tilldelas årets ungdomspris till Evald Larssons minne.

Ett 40-tal av OK Amnes 76 medlemmar närvarade vid klubbens årsmöte. Gullspångsföreningen som i år fyller 65 år kunde se tillbaka på tävlingsåret 2017 med tävlanden vid ett 35-tal distrikts- och nationella tävlingar. Det renderade i 170 starter av Amnelöpare. Utöver det deltog flera klubbmedlemmar i O-ringen (femdagars) som i år arrangerades i Värmland och ett par andra flerdagarstävlingar under sommaren. Vasaloppet öppet spår och Halvvasan har också haft besök av Amnetävlanden.

Många äldre

Mest frekvent har det dock tävlats i pensionärs-OL som arrangeras ett 30-tal gånger per år i Västra Götaland. Många av föreningens medlemmar är just pensionärer och daglediga.

Resultatmässigt har två av föreningens löpare blivit Skaraborgsmästare. Tommy Holtbring tog hem sprintklassen och Jonas Olsson vann nattorienteringen i klassen H12. Jonas blev också kretsmästare i klassen H12 lång bana och vann klubbens eget mästerskap i nattorientering. Klubbmästare i dagorientering blev Lars-Erik Larsson.

Som arrangör har Amne, tillsammans med kretsklubbarna Mariestads Friluftsklubb och OK Skogsstjärnan, Töreboda, hållit i Ungdomens 4-dagars. Man har också varit medarrangör av Sörörundan i Gullspång och Riddarsprånget i Hova.

Ett 40-tal av OK Amnes 76 medlemmar närvarade vid klubbens årsmöte. Gullspångsföreningen som i år fyller 65 år kunde se tillbaka på tävlingsåret 2017 med tävlanden vid ett 35-tal distrikts- och nationella tävlingar. Det renderade i 170 starter av Amnelöpare. Utöver det deltog flera klubbmedlemmar i O-ringen (femdagars) som i år arrangerades i Värmland och ett par andra flerdagarstävlingar under sommaren. Vasaloppet öppet spår och Halvvasan har också haft besök av Amnetävlanden.

Många äldre

Mest frekvent har det dock tävlats i pensionärs-OL som arrangeras ett 30-tal gånger per år i Västra Götaland. Många av föreningens medlemmar är just pensionärer och daglediga.

Resultatmässigt har två av föreningens löpare blivit Skaraborgsmästare. Tommy Holtbring tog hem sprintklassen och Jonas Olsson vann nattorienteringen i klassen H12. Jonas blev också kretsmästare i klassen H12 lång bana och vann klubbens eget mästerskap i nattorientering. Klubbmästare i dagorientering blev Lars-Erik Larsson.

Som arrangör har Amne, tillsammans med kretsklubbarna Mariestads Friluftsklubb och OK Skogsstjärnan, Töreboda, hållit i Ungdomens 4-dagars. Man har också varit medarrangör av Sörörundan i Gullspång och Riddarsprånget i Hova.

Styrelsen

Ordförande: Reits Hall

Kassör: Ulla Öhrström

Sekreterare: Ingvar Andersson

Ledamöter: Mika Tolonen, Berit Mellberg

Suppleant: Stig Bengtsson

Revisorer: Bengt-Åke Andersson, Bo Zakrisson

Ungdomsansvariga: Tommy Holtbring, Mika Tolonen