16 maj 2018 13:39

16 maj 2018 13:39

Dansk skytt förstärker Skövde HF

HANDBOLL

Skövde HF fortsätter att sätta dansk prägel på sin trupp inför nästa säsong.
Senaste nyförvärvet är 24-åriga Olivia Black som närmast kommer från Roskilde Håndbold i danska division 1.

Sedan tidigare är det klart att Rasmus Poulsen ska träna Skövde HF nästa säsong och dessutom har laget värvat Cecilie Vistisen Specht. Nu blir det ytterligare ett danskt tillskott till Skövde HF:s trupp då man gjort klart med niometersspelaren Olivia Black som väljer att fortsätta sin karriär i SHE och Skövde HF.

– Jag har fått ett mycket bra intryck av Skövde och är väldigt exalterad över att börja spela i Skövde HF. Jag tror att Skövde HF kan hjälpa mig att utvecklas som person och handbollsspelare. Jag hoppas att jag kan hjälpa Skövde HF tillbaka till SHE-slutspelet, säger Olivia på SHF:s hemsida.

Olivia Black är 180 centimeter lång och spelar på vänsternio även om hon är användbar på samtliga positioner ute på nio meter.

– Jag är en offensiv spelare som gillar att gå mot mål och jag tycker om att ta ansvar i anfallsspelet. Mina kompetenser är främst i anfallsspelet där skott utifrån är en av mina stora styrkor, liksom mitt samarbete med linjespelaren, fortsätter Olivia.

Den här säsongen slutade Roskilde på sjunde plats i danska division 1, som är steget under den högsta ligan och Olivia bidrog med 88 mål på 25 matcher. Med det hamnade hon på 21:a plats i skytteligan.

Dessutom är hon duktig på beachhandboll och förra året var hon med i det danska laget som kom fyra vid EM i Kroatien. Nu är Danmark kvalificerat för VM i Ryssland i slutet på juli och 24-åringen är uttagen i bruttotruppen inför mästerskapet.

För Skövde HF betyder tillskottet av Olivia Black att man har skaffat sig ytterligare alternativ på nio meter.

– Oliva är en kraftfull vänsternia som även kan spela på de övriga niometers-positionerna. Hon har ett bra skott och är en stark genombrottsspelare. Olivia är också en duktig försvarsspelare som kan spela både tvåa och trea bakåt, vilket bidrar till klubbens önskan att ha bra tvåvägsspelare i laget. Olivia är väldigt ambitiös och kommer passa bra in i den spelartrupp som nu börjar ta form, säger Skövde HF på sin hemsida.

Sedan tidigare är det klart att Rasmus Poulsen ska träna Skövde HF nästa säsong och dessutom har laget värvat Cecilie Vistisen Specht. Nu blir det ytterligare ett danskt tillskott till Skövde HF:s trupp då man gjort klart med niometersspelaren Olivia Black som väljer att fortsätta sin karriär i SHE och Skövde HF.

– Jag har fått ett mycket bra intryck av Skövde och är väldigt exalterad över att börja spela i Skövde HF. Jag tror att Skövde HF kan hjälpa mig att utvecklas som person och handbollsspelare. Jag hoppas att jag kan hjälpa Skövde HF tillbaka till SHE-slutspelet, säger Olivia på SHF:s hemsida.

Olivia Black är 180 centimeter lång och spelar på vänsternio även om hon är användbar på samtliga positioner ute på nio meter.

– Jag är en offensiv spelare som gillar att gå mot mål och jag tycker om att ta ansvar i anfallsspelet. Mina kompetenser är främst i anfallsspelet där skott utifrån är en av mina stora styrkor, liksom mitt samarbete med linjespelaren, fortsätter Olivia.

Den här säsongen slutade Roskilde på sjunde plats i danska division 1, som är steget under den högsta ligan och Olivia bidrog med 88 mål på 25 matcher. Med det hamnade hon på 21:a plats i skytteligan.

Dessutom är hon duktig på beachhandboll och förra året var hon med i det danska laget som kom fyra vid EM i Kroatien. Nu är Danmark kvalificerat för VM i Ryssland i slutet på juli och 24-åringen är uttagen i bruttotruppen inför mästerskapet.

För Skövde HF betyder tillskottet av Olivia Black att man har skaffat sig ytterligare alternativ på nio meter.

– Oliva är en kraftfull vänsternia som även kan spela på de övriga niometers-positionerna. Hon har ett bra skott och är en stark genombrottsspelare. Olivia är också en duktig försvarsspelare som kan spela både tvåa och trea bakåt, vilket bidrar till klubbens önskan att ha bra tvåvägsspelare i laget. Olivia är väldigt ambitiös och kommer passa bra in i den spelartrupp som nu börjar ta form, säger Skövde HF på sin hemsida.