16 maj 2018 08:27

16 maj 2018 08:27

Pressat Tampa tog nödvändig seger

ISHOCKEY: Reducerade i matchserien mot Washington

Anton Strålman och hans Tampa Bay Lightning reste sig efter två raka förluster mot Washington Capitals i Stanley Cup och vann den tredje matchen med 4–2.

Tampa Bay fick en minst sagt tung start på serien med Washington när man tappade båda matcherna på hemmaplan och hamnade i ett utsatt läge med 0–2 i matcher, men på bortaplan i den tredje matchen var det Tampa som var det starkaste laget och efter seger med 4–2 har Strålmans lag reducerat till 1–2 i matcher.

Strålman spelade som vanligt mycket, men det var Tampas andre svenske back, Victor Hedman, som stod poängmässigt i centrum den här kvällen. Hedman spelade fram till såväl Steven Stamkos 1–0 som Nikita Kucherovs 2–0 innan han själv gjorde viktiga 3–0 i den andra perioden.

Visserligen reducerade Washington, som återigen spelade utan skadade Nicklas Bäckström, men Tampa hann med att göra 4–1 innan den andra perioden var över. Därmed hade Tampa matchen i sitt grepp och Evgeny Kuznetsovs reducering i den sista perioden påverkade inte utgången.

– Vi ville komma upp på en högre nivå än i de två matcherna i Tampa och det här var absolut ett steg i rätt riktning, säger Victor Hedman till Sportbladet efter matchen.

2–4 på resultattavlan och en nödvändig seger för Tampa som nu har kontakt och är med i matchserien igen. Laget behöver dock vinna ytterligare tre matcher för att ta hem serien och gå till final i Stanley Cup.

– Det finns fortfarande mer att göra, vi får inte klappa oss själva på axeln och känna oss nöjda, men det är såklart viktigt att vi kunde åstadkomma det här. Det hade varit väldigt tungt om vi hamnat i 0–3-underläge, fortsätter Hedman till Sportbladet.

Anton Strålman var också mycket belåten efter segern i Capital One Arena.

– Vi spelade ju väldigt mycket bättre defensivt. Våra forwards både fore- och backcheckade på ett annat sätt och därför kom Capitals inte loss i tillnärmelsevis lika många två-mot-en-lägen som i de två förra matcherna. Då blir det lite behagligare för oss backar också. Sedan var vårt powerplay riktigt grymt. Våra killar fick en jäkla fart på pucken där, kommenterar Strålman till Sportbladet.

Nästa match spelas i Washington på torsdag.

Tampa Bay fick en minst sagt tung start på serien med Washington när man tappade båda matcherna på hemmaplan och hamnade i ett utsatt läge med 0–2 i matcher, men på bortaplan i den tredje matchen var det Tampa som var det starkaste laget och efter seger med 4–2 har Strålmans lag reducerat till 1–2 i matcher.

Strålman spelade som vanligt mycket, men det var Tampas andre svenske back, Victor Hedman, som stod poängmässigt i centrum den här kvällen. Hedman spelade fram till såväl Steven Stamkos 1–0 som Nikita Kucherovs 2–0 innan han själv gjorde viktiga 3–0 i den andra perioden.

Visserligen reducerade Washington, som återigen spelade utan skadade Nicklas Bäckström, men Tampa hann med att göra 4–1 innan den andra perioden var över. Därmed hade Tampa matchen i sitt grepp och Evgeny Kuznetsovs reducering i den sista perioden påverkade inte utgången.

– Vi ville komma upp på en högre nivå än i de två matcherna i Tampa och det här var absolut ett steg i rätt riktning, säger Victor Hedman till Sportbladet efter matchen.

2–4 på resultattavlan och en nödvändig seger för Tampa som nu har kontakt och är med i matchserien igen. Laget behöver dock vinna ytterligare tre matcher för att ta hem serien och gå till final i Stanley Cup.

– Det finns fortfarande mer att göra, vi får inte klappa oss själva på axeln och känna oss nöjda, men det är såklart viktigt att vi kunde åstadkomma det här. Det hade varit väldigt tungt om vi hamnat i 0–3-underläge, fortsätter Hedman till Sportbladet.

Anton Strålman var också mycket belåten efter segern i Capital One Arena.

– Vi spelade ju väldigt mycket bättre defensivt. Våra forwards både fore- och backcheckade på ett annat sätt och därför kom Capitals inte loss i tillnärmelsevis lika många två-mot-en-lägen som i de två förra matcherna. Då blir det lite behagligare för oss backar också. Sedan var vårt powerplay riktigt grymt. Våra killar fick en jäkla fart på pucken där, kommenterar Strålman till Sportbladet.

Nästa match spelas i Washington på torsdag.